Головне про добровільне декларування

Головне про добровільне декларування

У вересні в Україні стартувало одноразове добровільне декларування. Це можливість для українців легалізувати кошти та майно, з яких не сплатили податки. Така податкова амністія триватиме рік і відбуватиметься онлайн. Кому і скільки доведеться заплатити, дізнавались експерти Центру громадського моніторингу та контролю.

Що і як декларувати?

Податковою амністією зможуть скористатись фізичні особи, які проживають в Україні, а також нерезиденти, які є чи були платниками податків в країні. Це може бути цікаво для підприємців, які заробили достатньо коштів і хочуть легалізувати їх перед державою. Наприклад, для ФОПів, які ухилялися від сплати податків або занижували розмір податкових зобов’язань; заробітчан, які працювали за кордоном нелегально; українців, який тривалий час отримували заробітну плату «в конвертах». Не вийде легалізувати свої доходи чинним та колишнім державним службовцям, які були на посаді в будь-який період з 1 січня 2005 року; особам, які перебувають під санкціями, а також неповнолітнім, недієздатним особам.

«Мета одноразового декларування — дати українцям можливість легалізувати доходи, з яких не були сплачені податки або були сплачені не у повному обсязі, та власність. Процедура декларування — абсолютно добровільна. Більше того, декларант не повинен підтверджувати джерела своїх доходів. По суті, ДПС вірить декларанту на слово», — пояснює в. о. голови Державної податкової служби Євген Олейніков.

Декларувати потрібно активи, отримані з 1998 до 2021 року. Об’єктом можуть бути: нерухомість, транспорт, валютні цінності, цінні папери, майнові та корпоративні права. Не потрібно декларувати квартиру, якщо її площа не перевищує 120 кв. метрів, будинок площею до 240 кв. метрів чи земельну ділянку в межах норм приватизації. Також автомобіль, якщо він не використовується для комерційних цілей. Не треба декларувати активи, сумарна вартість яких не перевищує 400 тисяч гривень.

Українцям пропонують три основні ставки: 5 % — загальна ставка для валютних цінностей та майна, що знаходяться в Україні; 9 % — для закордонних активів; 2,5 % — для декларування активів у вигляді державних облігацій. Важливо знати: щоб задекларувати готівку, її потрібно покласти в банк на спеціальний рахунок.

«До подання одноразової декларації платник має розмістити кошти в національній або іноземній валютах на спеціальному рахунку, що може бути відкритий в банках України», — йдеться в повідомленні на сайті Податкової служби.

Одноразова декларація подається до податкової служби через електронний кабінет. Із деталями та прикладами заповнення можна ознайомитися на вебпорталі відомства у розділі «Одноразове добровільне декларування» (tax.gov.ua).

Головне про добровільне декларування

Переваги податкової амністії

За правилами податкової амністії, українці можуть подати декларацію, сплатити податки і почати своє фінансове життя з чистої сторінки. Зі свого боку держава обіцяє не карати їх за ухилення від сплати податків. Експерти кажуть, що це вигідно і для держави, яка отримає додаткові надходження до бюджету, і для громадяни, які зможуть легально використовувати гроші та майно.

У світі є чимало успішних прикладів кампаній з декларування. Наприклад, в Італії у 2009 році, Німеччині у 2004 — 2005 роках, Грузії — у 2005 році. Бюджети цих країн поповнились на 4 млрд євро, 1,2 млрд євро та 35 тис. доларів відповідно.

За словами міністра фінансів Сергія Марченка, український уряд теж розраховує отримати мільярди від добровільного декларування, але точну цифру назвати не може: «Як міністр фінансів я не буду створювати певні очікування, які потім можуть не справдитися. Жодної цифри не скажу».

Приховані ризики

Частина експертів критикує податкову амністію. Так, голова профільного комітету Ради минулого скликання, депутатка Ніна Южаніна називає її ударом по середньому класу: «Це спроба зобов’язати середній клас заднім числом оплатити додатково 5 % збору за активи, накопичені впродовж усієї незалежності України: гроші, квартири, дачі, машини. Саме середній клас влада призначила винним у провалі своєї економічної політики і планує за рахунок звичайних людей залатати діри в бюджеті. І, що найбільш цинічно, боляче вдарить податкова амністія по наших заробітчанах, які виїжджають працювати за кордон не від хорошого життя».

Депутатка наголошує, що у вересні наступного року, коли період добровільності завершиться, податкова почне особливо пильно перевіряти всіх, хто не подав декларацію.

«Якщо ж документального підтвердження придбання активів у людей немає, сплатити доведеться вже не 5 %, а 18 %. І годі буде знайти правду в «справедливих» українських судах», — зауважує депутатка.

Чинний голова податкового комітету Ради Данило Гетманцев все заперечує і запевняє, що податкова амністія — це добровільне, а не примусове декларування доходів:

«Хочу розвіяти міф, що нібито держава змушує українців виводити свої гроші з тіні. Хочеш — береш участь у податковій амністії. Не хочеш — не береш участі».

У будь-якому разі кампанія з декларування триватиме ще цілий рік. Тож є достатньо часу, аби ухвалити рішення та подивитись, як це працює.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppX

Підписатися на наші новини у месенджерах:

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікаво


На що цьогоріч скаржилися до НСЗУ пацієнти із Хмельниччини: як подати скаргу
Квартира та дві земельні ділянки на Шепетівщині: що задекларував голова Хмельницького апеляційного суду
На Хмельниччині за неподання декларації засуджено колишнього старосту села
На Хмельниччині стартувала щорічна кампанія декларування доходів громадян

Читайте у цій рубриці


Начальник ГУ ПФУ на Хмельниччині розповів про субсидії на новий сезон
Укрзалізниця долучається до економії: які електрички скасовані по станції Шепетівка
У сусідній із Хмельниччиною області жінка перетворила спадок батька на родинну справу
Як зберігати продукти під час відключення електроенергії
FacebookTelegramViberWhatsAppX