Соціальний захист лікарів, які борються з COVID-19

Сьогодні медики — одна з перших ланок передачі коронавірусу в Україні. Про це свідчить статистика поширення COVID-19. Кожен п’ятий із хворих — медичний працівник. Щоб мотивувати лікарів та медсестер працювати попри небезпеку, держава запровадила премії, а нещодавно — і страхування медичних працівників. Який соціальний захист гарантують медикам, дізнався Центр громадського моніторингу та контролю.

Трикратні надбавки до зарплат

В одному із перших «антикризових» законів, які парламент ухвалив через епідемію COVID-19, держава гарантувала медикам надбавки до зарплат за боротьбу із коронавірусом.

— Зараз чи не найдужче підтримки держави потребують лікарі. Тому, ухваливши сьогодні відповідні закони, ми запровадили доплату медичним та іншим працівникам, які безпосередньо задіяні у роботах з ліквідації захворювання на коронавірусну хворобу. Вона складатиме 300 % заробітної плати, — заявила тоді заступниця голови фракції «Слуга народу» Євгенія Кравчук.

Однак досі далеко не всі лікарі отримали обіцяні владою надбавки. За даними МОЗ, за березень доплати у 300 % до зарплат виплатили у 14 областях. Президент Володимир Зеленський закликав міністра охорони здоров’я Максима Степанова проконтролювати цей процес і пришвидшити виплати медикам, зокрема за квітень.

За інформацією МОЗ, виплати за квітень було затримано через пізнє ухвалення змін до держбюджету-2020. Оскільки кошти для додаткових виплат лікарям надає Національна служба здоров’я України (НСЗУ), то спочатку вона повинна укласти контракти з відповідними лікарнями. Зараз цей процес ще триває. А ось кому виплачувати надбавки безпосередньо у закладі, визначає вже головний лікар.

— Якщо ми говоримо про медичних працівників, які працюють з коронавірусом, то персональний склад цих медичних працівників визначає конкретний головний лікар. Він безпосередньо, як керівник медичного закладу, отримує кошти за лікування хворих на коронавірус, в якому враховано 300 % заробітної плати медпрацівника, — зазначив очільник МОЗ Максим Степанов. За його словами, доплати повинні отримати навіть позаштатні лікарі, які зараз працюють із хворими на COVID-19.

Страхування життя і здоров’я

На початку травня парламент призначив страхові виплати медикам, які постраждали, працюючи з хворими на коронавірус. У Верховній Раді було зареєстровано 3 альтернативні законопроєкти: два від «Слуги народу» та один від «Європейської Солідарності». Парламент проголосував за проєкт № 3376–1, авторами якого були депутати монобільшості.

Відповідно до закону, медики, які заразилися коронавірусом під час роботи і впродовж року отримали через це інвалідність, можуть розраховувати на компенсацію. Сума страховки становить не менше 300 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (зараз 630 600 грн) і залежить від ступеня втрати працездатності.

— Адже ми з вами знаємо, що 90 % хворих на COVID-19 переносять його або безсимптомно, або без наслідків, — пояснив голова комітету ВР з питань здоров’я нації Михайло Радуцький.

Також закон передбачає страхування на випадок смерті медика внаслідок інфікування коронавірусом. У такій ситуації сім’я загиблого отримає допомогу в обсязі 750 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (зараз 1 576 500 грн). Суму виплачують разово та в рівних частинах членам родини померлого протягом місяця.

Більше того, смерть медика прирівняли до смерті військовослужбовця, що настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, пов’язаних з несенням військової служби. Таким чином, сім’ї такого медпрацівника держава гарантує такі самі права, що й родинам загиблих військових.

Варто зауважити, що це положення було розкритиковане опозицією і деякими юристами.

100% виплати на самоізоляції

Верховна Рада також підвищила обсяг допомоги медичним працівникам, які перебувають на лікарняному через COVID-19. Це стосується випадків, коли лікарі захворіли на коронавірус або ж перебувають на самоізоляції через контакт із хворим на COVID-19. У такому разі медикам виплачується 100 % середньої заробітної плати незалежно від трудового стажу.

Крім того, депутати дозволили залучати до боротьби з епідемією волонтерів серед лікарів-інтернів, а також лікарів-спеціалістів, які ще не мають кваліфікаційної категорії.

Щоб підвищити захист медиків та зменшити поширення хвороби всередині закладів охорони здоров’я, запроваджується обов’язкове тестування працівників у лікарнях, які надають допомогу інфікованим коронавірусом.

Депутати сподіваються, що підвищення соціального захисту медпрацівників допоможе уникнути звільнень із лікарень і забезпечить гідну винагороду за ризик.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності


Теґи публікації


Вам також може бути цікавоЧитайте у цій рубриці