Старі борги аліментника стали на заваді новому шлюбу за кордоном

Старі борги аліментника стали на заваді новому шлюбу за кордоном

Неможливість отримати паспорт та виїхати з країни до нової жінки та майбутньої дитини, за наявності боргів зі сплати аліментів, не суперечить конвенційним гарантіям. Такого висновку дійшов Європейський суд з прав людини у справі «Торресі проти Італії» (заява № 68957/16), передає інформаційний ресурс «ECHR. Ukrainian Aspect».

Поліція анулювала Крістіану Торресі паспорт через те, що його колишня дружина не надала згоду на продовження дії документу. Причиною стала заборгованість зі сплати аліментів на двох дітей. Суд підтвердив обґрунтованість відмови, оскільки було доведено, що пан Торресі ухилявся від своїх обов’язків щодо дітей, перешкоджав дружині повернутись до власної родини в іншу країну і не надав дозвіл на видачу дійсних проїзних документів дочкам для того, щоб не дозволити їх матері забрати їх з собою. Також суддя постановив, що довгостроковий переїзд батька за межі Європи був несумісним з інтересами його неповнолітніх дітей, оскільки це ускладнило стягнення аліментів.

Згодом Торресі подав заяву на отримання паспорту, аби виїхати з країни до нової жінки, яка мала народити його дитину. І хоча суд первинно дозволив видати документ, згодом з ініціативи екс-дружини рішення було скасоване, адже чоловік сплатив лише невелику частку аліментів. Пізніше було досягнуто згоди щодо фінансових питань та видачі паспорта і Торресі отримав паспорт, а провадження було закрите.

Чоловік звернувся до Європейського суду з прав людини. Посилаючись на статтю 2 Протоколу № 4 (свобода пересування) і статтю 8 (право на повагу до приватного і сімейного життя) Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод він скаржився на відмову органів влади видати йому паспорт.

Суд у Страсбурзі повторив, що стаття 2§2 Протоколу № 4 гарантувала будь-якій особі право на виїзд з будь-якої країни для в’їзду в будь-яку іншої країну за вибором цієї особи, в яку вона може бути прийнята. Тож відмова видати Торресі паспорт складала втручання в це право. Оцінюючи законність такого заходу, ЄСПЛ зауважив, що втручання було засноване на законодавстві. І цей захід повинен був гарантувати інтереси дітей та переслідував законну мету — захист прав інших осіб, а саме права дітей на отримання аліментів.

Також Суд оцінив на предмет пропорційності обмеження те, що Торресі не міг залишити країну протягом певного періоду часу. Високі судді вважали, що національні суди переглянули особисту ситуацію заявника декілька разів, а також його здатність виплатити заборговану суму. Вони врахували всю необхідну інформацію для гарантування того, щоб тимчасове обмеження свободи пересування пана Торресі було обґрунтованим та пропорційним з огляду на обставини справи.

З урахуванням цих обставин у ЄСПЛ дійшли висновку, що заява була явно необґрунтована і повинна була бути відхилена.

Довідково

Заявник, Cristian Torresi, є громадянином Італії, який народився в 1985 році і мешкає в окрузі Чхюньвань (Гонконг)

14 березня 2011 року пан Torresi уклав шлюб з М.Т. в Італії. У подружжя народилося дві дочки. В невизначену дату вони розлучилися. 11 вересня 2015 року начальник поліції Асколі Пічено анулював паспорт пана Torresi через відмову дружини дати згоду на продовження його терміну дії. У рішенні від 5 листопада 2015 року суддя з питань опіки визнав, що відмова М.Т. була обґрунтованою, оскільки було доведено, що пан Torresi ухилявся від своїх обов’язків щодо дітей, перешкоджав дружині повернутись до власної родини в Росії і не надав дозвіл на видачу дійсних проїзних документів дочкам для того, щоб не дозволити їх матері забрати їх з собою. Далі суддя з питань опіки постановив, що фактично довгостроковий переїзд батька в Китай був несумісним з інтересами його неповнолітніх дочок, оскільки стягнення аліментів за межами Європи було дуже складним на практиці. 24 травня 2016 року пан Torresi подав заяву для отримання паспорта для того, щоб поїхати в Китай, щоб працювати там і приєднатися до своєї нової подруги з Китаю, яка повинна була народити їх першу дитину, яку він бажав признати. З огляду на право дитини бути визнаною 25 травня 2016 року суддя дозволив видати паспорт. M.T. домагалася скасування цього рішення. 17 травня 2017 року суддя з питань опіки задовольнив її запит зазначивши, що пан Torresi сплатив лише невелику частину аліментів, які він заборгував своїм дочкам, а також те, що їм та їх матері довелося покинути свою квартиру, оскільки вони не могли дозволити собі жити там . 30 листопада 2017 року сторони досягли згоди щодо фінансових питань та видачі паспорта; кожен з них дав згоду, необхідну для видачі документів, і припинив провадження у справі, яку розглядав суддя з питань опіки. 13 грудня 2017 року районний суд Фермо оголосив їх розлучення за взаємною згодою.

Нагадаємо, що згідно із Законом України «Про виконавче провадження» за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці (важко хворої дитини — три місяці), державний виконавець виносить вмотивовані постанови, зокрема про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України — до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі.

У 2019 році Шепетівським міськрайонним судом Хмельницької області розглянуто 147 цивільних справ позовного провадження про стягнення аліментів; 29 справ про зміну розмірів аліментів, з них 24 справи — про збільшення розміру аліментів, 5 — про зменшення розміру аліментів; 79 заяв про видачу судового наказу про стягнення аліментів; 1 справу за заявою боржника про скасування тимчасової заборони у праві виїзду за межі України.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppX

Підписатися на наші новини у месенджерах:

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікаво


Чоловіки віком від 18 до 60 років зможуть отримати паспортні документи тільки на території України
На Хмельниччині молоде подружжя після РАЦу відразу вирушило в міграційну службу
За несплату аліментів — мобілізація: не стануть винятком і багатодітні батьки
Аліменти у 2024 році: які суми виплачуються на дітей

Читайте у цій рубриці


Нацгвардійці зможуть примусово зупиняти автомобіль, застосовувати кайданки та електрошокери 
Чому 19 природоохоронних організацій виступили проти добудови Хмельницької АЕС
Майже 5 тисяч засуджених готові укласти контракт на військову службу
Оцінюватимуть пошкодження із космосу: як отримати компенсації за знищене житло
FacebookTelegramViberWhatsAppX