На Хмельницькій АЕС побудують «з нуля» два нових енергоблоки

На Хмельницькій АЕС побудують «з нуля» два нових енергоблоки

Вчора, 2 червня, ДП «НАЕК «Енергоатом» та Westinghouse Electric Company на майданчику Хмельницької АЕС оголосили про розширення співробітництва у сфері постачання ядерного палива та будівництва нових атомних енергоблоків в Україні.

У рамках цієї співпраці підписали три угоди:

  • про постачання ядерного палива для всіх атомних електростанцій України;
  • про збільшення кількості енергоблоків АЕС, що будуватимуться за технологією АР1000 в Україні;
  • про створення інженерно-технічного центру Westinghouse в Україні.

У присутності Міністра енергетики України Германа Галущенка та Надзвичайного і Повноважного посла Швеції в Україні Тобіаса Тиберга зазначені Угоди підписали президент ДП «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін, президент і головний виконавчий директор Westinghouse Electric Company Патрік Фрегмен та віцепрезидент і керівний директор Westinghouse Азіз Даг.

У зв’язку з відмовою від закупівлі російського ядерного палива Енергоатом домовився зі своїм стратегічним партнером — компанією Westinghouse «Вестінгауз» — про збільшення обсягів постачання американського ядерного палива для потреб всіх українських АЕС.

Йдеться про забезпечення паливом як вже працюючих енергоблоків, так і тих, які компанії у співпраці планують побудувати в Україні. Паливо постачатиметься з виробничого майданчика Westinghouse у Вестеросі (Швеція). При цьому виробництво компонентів тепловидільних збірок відбуватиметься в Україні на базі одного з відокремлених підрозділів НАЕК «Енергоатом», який наразі завершує кваліфікацію з виробництва голівок і хвостовиків для палива Westinghouse.

В рамках співпраці щодо будівництва нових енергоблоків АЕС в Україні за технологією АР1000 Енергоатом та Westinghouse домовилися про збільшення їх кількості з 5-ти до 9-ти блоків. АР1000 є перевіреним реактором покоління III+ з унікальними повністю пасивними системами безпеки, модульною стандартною конструкцією, кращими в галузі експлуатаційними характеристиками та можливістю працювати в режимі маневрування.

Обидві компанії також підтвердили свій намір створити інженерно-технічний центр Westinghouse в Україні, який займатиметься інженерно-технічним і технологічним супроводженням будівництва та експлуатації енергоблоків АР1000 в Україні, а також майбутньою програмою виведення з експлуатації блоків українських АЕС.

За словами Міністра енергетики України Германа Галущенка, укладені між Енергоатомом та Westinghouse домовленості є черговим потужним кроком на шляху енергонезалежності нашої держави та її безвуглецевого майбутнього. Вони відкривають величезний потенціал постачання української електроенергії до країн Європи, що сприятиме зменшенню їхньої залежності від російських енергоносіїв.

«Ми осучаснимо наш парк атомних енергоблоків, що вироблятимуть чисту, безпечну та надійну енергію без жодного впливу росії. У перспективі Україна може стати ключовим постачальником електроенергії в Європу. Створення спільного з Енергоатомом потужного інженерно-технічного центру Westinghouse в Україні ми розглядаємо як довіру та визнання високого рівня вітчизняної ядерної науки, кваліфікації українських інженерів-атомників та потужний фундамент для розвитку ядерної енергетики України на десятиріччя вперед на основі найсучасніших технологій. Впевнений, що ми виправдаємо цю довіру. Дякую нашим американським партнерам за багаторічну плідну співпрацю і надійну підтримку України під час війни», — зазначив Герман Галущенко.

За словами Надзвичайного і Повноважного посла Швеції в Україні Тобіаса Тиберга, Швеція підтримує розвиток незалежності України протягом всі 30 років, протягом яких наша країна бореться за її здобуття.

«Енергетична незалежність — один з найважливіших елементів української політики, і Швеція підтримує Україну в боротьбі зі східним загарбником, щоб країна стала енергетично незалежною і позбавилась російського палива. Ми вітаємо сьогоднішню подію та залишаємось важливим партнером України на цьому шляху в той час, коли ваша держава виборює незалежність, і хочемо бачити Україну суверенною, сильною й успішною країною», — сказав пан Посол.

Своєю чергою президент і головний виконавчий директор Westinghouse Electric Company Патрік Фрегмен наголосив, що Westinghouse пишається досягнутими домовленостями і можливістю цілком забезпечити українські АЕС найкращим паливом і технологіями, а також збільшити кількість нових енергоблоків AP1000 з п’яти до дев’яти.

«Ми дуже цінуємо наше давнє партнерство з Енергоатомом і з нетерпінням чекаємо на активну роботу, яка допоможе розвивати безвуглецеве майбутнє України як із встановленим парком, так і з новими проєктами будівництва», — додав він.

За словами президента Енергоатома Петра Котіна, досягнуті домовленості знаменують новий етап розвитку енергетичної галузі України. Завдяки спільним проєктам з Westinghouse Україна стане одним зі світових лідерів ядерної енергетики, матиме потужний та сучасний парк атомних енергоблоків, які вироблятимуть чисту електроенергію як для України, так і для всієї Європи.

«Все це буде підтримуватися найсучаснішим інженерно-технічним центром Westinghouse, який, я впевнений, стане локомотивом для розвитку вітчизняної ядерної науки і технологій, центром підготовки інженерів-атомників на довгі роки», — зазначив Петро Котін.

«Ми також вдячні Westinghouse за багаторічну надійну співпрацю у сфері постачань ядерного палива на АЕС України та наміри швидко розгорнути виробництво його додаткових партій. 8 років збройної агресії росії довели, яким правильним кроком стала диверсифікація постачань ядерного палива. Це дало нам можливість три місяці тому спокійно і впевнено прийняти рішення про відмову від російських поставок», — додав президент Енергоатома.

Генеральний директор Хмельницької АЕС Андрій Козюра запевнив, що майданчик станції готовий до будівництва двох енергоблоків АР1000, на ХАЕС проведені відповідні підготовчі роботи. Персонал станції готовий до кропіткої праці та з нетерпінням чекає початку будівельних робіт.

Для довідки:

31 серпня 2021 року ДП «НАЕК «Енергоатом» та Westinghouse за присутності Президента України Володимира Зеленського підписали Меморандум про будівництво в Україні п’яти енергоблоків за американською технологією АР1000.

22 листопада 2021 року в Києві у розвиток положень Меморандуму були підписані дві перші угоди щодо будівництва двох енергоблоків за цією технологією на Хмельницькій АЕС.

Два нові енергоблоки збудують не на місці блоків № 3 та № 4 Хмельницької АЕС, а «з нуля» на новому майданчику на території станції.

Реактори АР1000 мають потужність 1100 МВт і належать до покоління III+ із суперсучасними системами активної та пасивної безпеки. Перевагою цих реакторів є дуже високий коефіцієнт використання встановленої потужності — 93 % та збільшений паливний цикл — 18 місяців. Реактор може працювати в маневрених режимах у діапазоні від 20 % до 100 % навантаження. Він складається із 50-ти великих та 250-ти малих модулів, що суттєво скорочує вартість і терміни будівництва.

На початку березня поточного року Енергоатом повністю відмовився від закупівлі російського ядерного палива.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності


Теґи публікації


Вам також може бути цікавоТрьом хлопчикам із Нетішина провели екскурсію на ХАЕС
Підопічні тренера з Нетішина вийшли у фінал чемпіонату Європи
Перед пуском першого енергоблоку Хмельницької АЕС ввели в дію медсанчастину
Шепетівщину відвідав DZIDZIO та інші артисти культурного фронту
У Нетішині біля собору перекриють рух автотранспорту
На Шепетівщині браконьєр завдав збитків більш як на 100 тисяч гривень

Читайте у цій рубриціІз вересня у школу: за стан укриття в навчальних закладах Хмельниччини відповідатимуть керівник та засновник
У Хмельницькому чоловіки, які назвалися представниками правоохоронних органів, пограбували пенсіонера
На Хмельниччині двічі за добу через підпали горіло сміття
На Хмельниччині кардіохірурги успішно імплантували пацієнтові стент-систему
Медики Хмельниччини отримали грамоти та відзнаки, зокрема, «Ордену Святого Пантелеймона»
Хмельницька АЕС ввела деякі заборони щодо користування водоймою-охолоджувачем
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter