Яка відповідальність чекає на боржника за несплату комунальних послуг

Яка відповідальність чекає на боржника за несплату комунальних послуг

Всі ми є споживачами житлово-комунальних послуг, які нам повинні надаватись своєчасно та якісно. З іншого боку, в нас, як у споживачів цих послуг, також є обов’язок своєчасно та в повній мірі розраховуватись за ці послуги. Про відповідальність споживачів за несплату за комунальні послуги розповідають юристи системи безоплатної правової допомоги.

За несплату за користування житлово-комунальними послугами до боржників може застосовуватись відповідальність у формі стягнення пені, припинення надання комунальних послуг, виселення з житла та звернення стягнення на нерухомість відповідно до норм законодавства.

Стягнення пені

Відповідно до статті 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов’язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.

Нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку внесення плати за житлово-комунальні послуги.

Пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії та/або наявності в споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином.

Окрім зазначеного Закону, нарахування пені передбачено також спеціальними нормативно-правовими актами.

Припинення надання комунальних послуг

Припинення надання комунальних послуг в якості відповідальності за несплату за користування цими послугами передбачає стаття 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», де вказано, що виконавець комунальної послуги має право, зокрема, припинити/зупинити надання комунальних послуг у разі їх несплати або оплати не в повному обсязі в порядку і строки, встановлені законом та договором, крім випадків, коли якість та/або кількість таких послуг не відповідають умовам договору. Така норма, як і у випадку зі стягненням пені, є й в спеціальних нормативно-правових актах.

Звернення стягнення на майно боржника та виселення з житла

Відповідно до статті 48 Закону України «Про виконавче провадження» звернення стягнення на майно боржника полягає в його арешті, вилученні (списанні коштів з рахунків) та примусовій реалізації.

Але цьому передує звернення надавача комунальних послуг до суду з позовом або заявою про видачу судового наказу стосовно стягнення заборгованості за комунальні послуги, оскільки факт заборгованості за комунальні послуги не є підставою для виселення. У випадку винесення судом позитивного рішення або видачі судового наказу про стягнення суми заборгованості за комунальні послуги надавач комунальних послуг звертається до виконавчої служби або приватного виконавця з виконавчим документом про стягнення заборгованості в примусовому порядку, в тому числі й шляхом накладення арешту на майно.

Виконавець приймає на виконання виконавчий документ та відкриває виконавче провадження. Стягнення за виконавчими документами звертається насамперед на кошти боржника у національній та іноземній валютах, інші цінності, у тому числі на кошти на рахунках боржника у банках та інших фінансових установах. У разі відсутності в боржника коштів та інших цінностей, достатніх для задоволення вимог стягувача, стягнення невідкладно звертається також на належне боржнику інше майно, крім майна, на яке згідно із законом не може бути накладено стягнення.

У разі якщо сума, що підлягає стягненню за виконавчим провадженням, не перевищує 20 розмірів мінімальної заробітної плати, звернення стягнення на єдине житло боржника та земельну ділянку, на якій розташоване таке житло, не здійснюється. У такому разі виконавець зобов’язаний вжити заходів для виконання рішення за рахунок іншого майна боржника.

Передусім стягнення звертається на окрему від будинку земельну ділянку, інше приміщення, що належать боржнику. В останню чергу — на житловий будинок чи квартиру, в якому фактично проживає боржник.

Разом із житловим будинком стягнення звертається також на прилеглу земельну ділянку, що належить боржнику. Після документального підтвердження належності боржнику на праві власності об’єкта нерухомого майна виконавець накладає на нього арешт та вносить відомості про такий арешт до відповідного реєстру у встановленому законодавством порядку.

Відповідальність за несплату за комунальні послуги на період дії карантину

Важливо зазначити, що дію частини першої статті 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» було призупинено до 01.07.2020 згідно із Законом України від 17.03.2020 № 533-IX « Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», а саме тимчасово з 18.03.2020 до 01.07.2020 нарахування пені за невнесення плати за житлово-комунальні послуги не здійснювалося.

Водночас, відповідно до Закону України від 17.03.2021 № 530-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється, зокрема:

 1. нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги;
 2. припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг громадянам України в разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі;
 3. примусове виселення із житла та примусове стягнення житла (житлових будинків, частин житлових будинків, квартир, кімнат у квартирах, кімнат, житлових секцій чи блоків у гуртожитках, інших жилих приміщень), що належить на праві приватної власності громадянам України, під час примусового виконання рішень судів щодо стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги;
 4. примусове виселення громадян за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг із жилих приміщень у будинках державного, громадського житлового фонду та житлового фонду соціального призначення.
Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


4 коментарі до статті «Яка відповідальність чекає на боржника за несплату комунальних послуг»

 1. Елена Солнечная коментує:

  Для того щоб люди сплачували за комунальні, спочатку необхідно встановити адекватні, а не захмарні тарифи. А то зарплати та пенсії мізерні, а платіжки приходять наче у всіх дохід десятками тисяч гривень.

 2. Лилия Каминская коментує:

  А яка якість газу , чому не пишуть

 3. Алла Самкова коментує:

  А яка відповідальність чекає тих, хто так БЕЗБОЖНО завищує ці тарифи?

 4. Інна Фоміна коментує:

  Поки ми будемо мовчки сумирно приймати маразм так званой влади, нас просто знищать дотла.. Тих, хто ще лиш вся.Тарифи,дороги,.. Живемо без майбутнього, з вiчним острахом.. Моя хата скраю я нiчого не знаю. Пости та коментарi пишемо гнiвнi, так як я ось пишу, а толку???????? На що спишемо пiдвищення? На вiйну, на ковiд, чи на прапор в Хмельницькому за мiллiони????


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікавоЮристи Хмельниччини розповіли, як збільшити розмір аліментів на дитину
Карантинних 8 тисяч гривень отримали 75 тисяч найманих працівників
Робота в нічний час: як оплачується і кого можна залучати
Як оформити пенсію онлайн
Вже з 11 травня учні Хмельниччини повертаються за парти
Банк автоматично списує кошти з рахунку на погашення боргу. Що робити?

Читайте у цій рубриціОстрог — молодіжна столиця України
Якщо помітили завищення цін на пальне, повідомляйте у Держпродспоживслужбу
Земляки Президента єдині в Україні з 1 травня безкоштовно корис­тують­ся громадським транспортом
Для переоформлення субсидій надається 5 місяців
Президент України підписав закони щодо пільгового розмитнення автомобілів
Жіночі босоніжки в інтернет-магазині LeBoutique: 5 топових варіантів