Актуально для пайовиків Хмельниччини: як оформити спадщину на земельну частку

Актуально для пайовиків Хмельниччини: як оформити спадщину на земельну частку

Які документи слід подавати нотаріусу, щоб оформити спадкові права на пай, хто має право на спадщину та що робити, якщо документів на землю спадкодавець не залишив? На ці запитання відповідає Анастасія Неборецька, начальниця Новоушицького бюро правової допомоги, що в Хмельницькій області.

Для того аби оформити свої спадкові права на земельну ділянку (пай), необхідно спочатку особисто звернутися до нотаріуса (за місцем відкриття спадщини) із заявою про прийняття спадщини. При наявності оригіналу свідоцтва про смерть спадкодавця нотаріус зобов’язаний відкрити спадкову справу і витребувати всі необхідні документи та довідки для видачі свідоцтва про право на спадщину, в яку входить земельна ділянка (пай). Якщо спадкоємець не може надати якихось документів для оформлення права на спадщину, нотаріус може витребує такі документи з архіву, або зобов’яже спадкоємця звернутися до суду для встановлення юридичних фактів (спільного проживання з спадкодавцем, факту родинних відносин, тощо).

Документами на землю, що залишив після себе спадкодавець можуть бути:

  • державний акт на права власності на земельну частку (пай) (документ, що підтверджує право власності на вже сформовану земельну ділянку, яка має чіткі встановлені межі, кадастровий номер);
  • сертифікат на право на земельну частку (пай) (документ, який підтверджує право на виділення і формування земельної ділянки). Маючи на руках сертифікат на право на земельну частку (пай), особи наділені лише правом на витребування такої земельної ділянки (паю).

Залежно від моменту відкриття спадщини коло спадкоємців відрізняється. До моменту вступу в силу нового Цивільного кодексу України (01.01.2004 року) до кола спадкоємців за законом належать:

  • перша черга: діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. Дитина померлого, яка народилася після його смерті. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їхніх батьків, хто був би спадкоємцем;
  • друга черга: брати і сестри померлого, а також дід та бабка померлого як з боку батька, так і з боку матері;
  • непрацездатні особи, що перебували на утриманні померлого не менше одного року до його смерті.

За новим Цивільним кодексом України, який вступив в силу 01.01.2004 року, було значно розширено коло спадкоємців за законом, до яких належать:

  • перша черга: діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки;
  • друга черга: рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері;
  • третя черга: рідні дядько та тітка спадкодавця;
  • четверта черга: особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім’єю не менш як п’ять років до часу відкриття спадщини;
  • п’ята черга: інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення. Утриманці спадкодавця, які не були членами його сім’ї.

На практиці також трапляються випадки, коли спадкодавець працював в колгоспі, але після смерті не залишив ані державного акта на право власності на земельну ділянку (пай), ані сертифіката на право на земельну частку (пай). У такому разі необхідно звернутися в земельний відділ з відповідним запитом для з’ясування, чи був включений спадкодавець у список осіб, які мали право на земельну частку (пай), що є додатком до державного акта на право колективної власності на землю по відповідному населеному пункту, а також вияснити, чи видавався взагалі відповідний документ (державний акт чи сертифікат) на земельну частку (пай) на ім’я спадкодавця. Якщо з’ясується, що спадкодавцю видавався державний акт на земельну ділянку, але в подальшому він був втрачений, спадкоємець може отримати у відділі Держгеокадастру архівну копію такого акта. Що стосується втрати сертифіката, то вони не зберігаються в архіві, а тому спадкоємцю необхідно буде звертатися до суду із позовом про визнання права власності на земельний (пай).

Коли процедура збирання необхідних документів та довідок буде завершена, нотаріус видає спадкоємцю свідоцтво про право на спадщину та вносить відомості про перехід права власності на земельну частку (пай) на ім’я спадкоємця до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Якщо при цьому спадкоємців було декілька — нотаріус видає кожному з них свідоцтво про право на спадщину з зазначенням частки, яка спадкується.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності


Теґи публікації


Вам також може бути цікавоАби віднайти кошти на кисневу станцію, у Шепетівці продали землю
Як виписати особу без її згоди?
На Шепетівщині чоловік «заборгував» за послуги, які фактично не отримував
Земля автоматично переходитиме покупцю будівлі
У Шепетівці таки продали землю Спілці поляків
У Шепетівському районі аграрному ліцею повернули ділянку вартістю майже 10 млн гривень

Читайте у цій рубриціАпеляційний суд Амстердама оголосив рішення про приналежність скіфського золота
В Україні на 2 місяці зміниться вартість газу від постачальника «останньої надії»
Ринок землі працює. Скільки коштує гектар і як продати землю?
Як працюватимуть пенсійні накопичення?
Як виписати особу без її згоди?
Оформити субсидію можна, навіть якщо є заборгованість за оплату послуг