У Шепетівці встановили дві пам’ятні дошки Симону Петлюрі

У неділю, 26 травня, відбулося урочисте відкриття меморіальних дощок Симону Петлюрі. Встановили їх на фасаді залізничного вокзалу станції Шепетівка та у сквері на вулиці Судилківській, де свого часу головний отаман УНР в Шепетівці вітав бійців 3-го Січового полку з Великоднем.

З нагоди відкриття зібралися містяни, були серед них і представники влади та громадських організацій.

Честь відкрити меморіальну дошку на приміщенні залізничного вокзалу надали міському голові Михайлу Полодюку та в.о. начальника станції Шепетівка Андрію Боярському.

Після відкриття пам’ятного знаку настоятель храму Миколая Чудотворця Православної церкви України отець Василь Гетьман провів його освячення. Завершився захід покладанням квітів.

Нині відомі три факти візиту Симона Петлюри у Шепетівку, які підтвердженні документально, про них йдеться на сайті Шепетівської міської ради. У щоденнику інформаційного бюро Армії УНР «Дзвін» від 24 квітня 1919 року йшлося:

«В суботу 19 квітня пізно ввечері Головний Отаман разом із заступником Голови Ради Міністрів, Народним міністром юстиції Дмитром Лівицьким, виконувачем обов’язки військового міністра Григорієм Сиротенком, заступником міністра земельних справ Аркадієм Степаненком і двома представниками від президії Трудового конгресу від’їхали на Шепетівський фронт, аби разом з козаками провести свято Великодня».

За повідомленням газети, візит Головного отамана у Шепетівку припав на Великдень, 20 квітня 1919 року, тому всі високоповажні гості зранку були присутні на богослужінні в церкві. Спочатку Симон Петлюра виступив перед військовими підрозділу 14-го Миргородського полку, який перейшов на сторону військ УНР. Потім попрямував у центр Шепетівки, в районі нинішнього скверу на вулиці Судилківській. І при вході до Архангело-Михайлівської церкви привітав бійців 3-го Січового полку з Великоднем та вручив подарунки. Також він закликав місцеве населення вступати до військ УНР. З натовпу зголосилося 5–6 чоловік, які записалися в добровольці. На торговому майдані він закликав вступати до військ УНР і пригадував слова Тараса Шевченка.

Представники уряду та члени Трудового конгресу у своїх промовах дякували військовим, за ті жертви, які вони несуть на користь України. З Шепетівки Симон Петлюра і супроводжуючі його діячі Української Народної Республіки вирушили до станцій Хролин та Полонне.

Також візит Симона Петлюри у Шепетівку саме на Великдень 1919 року описав Микола Островський у романі «Як гартувалася сталь».

Іншого разу, 17 серпня 1919 року, Головний отамана військ Української Народної Республіки Симон Петлюра в чергове відвідав Шепетівку. Про це свого часу писала щоденна газета «Україна», від 22 серпня 1919 року, № 11. На станцію Шепетівка-Подільська прибув Симон Петлюра в супроводі своїх осавулів Олександра Даценко й Беня. В цей час начальник стрілецької дивізії Роман Сушко з начальником штабу, доповіли Головному Отаману про стан на фронті.

На станції Шепетівка отаман Андрій Мельник і начальник Штабу полковник Марко Безручко, також інформували Симона Петлюру про стан речей у війську. Далі він оглянув бронепотяг «Вільна Україна», який прибув на станцію Шепетівка. Після чого поїхав у Проскурів.

Останній підтверджений факт перебування Симона Петлюри у Шепетівці фіксується 6 грудня 1919 року. Потяг у складі одного паровоза та одного вагона із Симоном Петлюрою прибув на залізничну станцію Шепетівка. На вокзалі ротмістр Юрій Потоцький організував Головному отаману військ УНР відпочинок. Далі Симон Петлюра з шепетівської платформи відбув для проведення переговорів з Юзефом Пілсудським.

Прикметно, що цьогоріч 22 травня в Україні відзначили 140 років з дня народження Симона Петлюри.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


8 коментарів до статті «У Шепетівці встановили дві пам’ятні дошки Симону Петлюрі»

 1. Кирпа мабуть в могилі перевернувся.

 2. Хто виділив кошти?

 3. Олена Колос коментує:

  Хто бачив той памятний знак по вул. Судилківській?Це жах.Алею навть не підмели. Бордюри не побілили. А такий гарний скверик міг би бути якби в місті був господар…

 4. В коментує:

  Жаль, що інформаційне повідомлення про те, що візит Симона Петлюри у Шепетівку припав САМЕ на Великдень 20 квітня 1919 року, складене цілком у шепетівському стилі – без посилання на тих, хто виявив цей факт раніше. Ось тут – наукова стаття про згаданий візит Петлюри (науковий журнал “Межибіж”, 2017 р., № 1): https://app.box.com/…/neuafukn7g8s7rp…/file/316217625821 До речі, в романі М.Островського не написано, що Петлюра був у Шепетівці САМЕ на Великдень))))

 5. В коментує:

  Основою для написання згаданої статті стала знахідка (років з 5 тому:) в одній із бібліотек м. Києва “Робітничої газети” за квітень 1919 року, в якій йшлося про візит С.Петлюри в Шепетівку на Великдень (тобто 20 квітня). Фото відповідної замітки із “Робітничої газети” вже давним-давно гуляє в Інтернеті без жодного посилання))))

 6. Віктор Д коментує:

  Ще тро­хи ча­су з та­ким су­пе­ре­фек­тивним ан­тикри­зо­вим ме­ром і то­го ка­мін­ця як­раз мож­на бу­де ефек­тивно ви­ко­рис­та­ти для ре­мон­ту ями в ас­фаль­то­во­му пок­ритті по Ста­ро­кон­стян­ти­нівсь­ко­му шо­се.
  Джерело: «День за днем»

 7. В коментує:

  Віктор Д., не було у вас толкового вчителя історії. Це ж треба було так навчити)))

  • ВІктор Д коментує:

   Ну да, історія…То може напишете як загинув Петлюра і чому його вбицю, що навіть не покаявся, суд (зауважу, суд – не радянський ) за цей на перший поглял злочин – виправдав. За що ж тому Петлюрі так люди “подякували”?


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності


Теґи публікації


Вам також може бути цікавоЧитайте у цій рубриці