Звання Герой України хочуть присвоювати кожному загиблому захиснику: чим це загрожує державі?

Звання Герой України хочуть присвоювати кожному загиблому захиснику: чим це загрожує державі?

Народний депутат Олександр Дубінський пропонує присвоювати звання Герой України усім загиблим військовослужбовцям в період воєнного стану. Наразі законопроєкт передано для ознайомлення профільному парламентському комітету. Аналітики Центру спільних дій проаналізували проєкт закону, який подав депутат, та розповіли, наскільки така пропозиція буде слушною.

Звання Герой України є найвищою державною нагородою. Нею відзначають українців за визначні геройські вчинки чи трудові досягнення. У разі ухвалення законопроєкту відзнаку мали б присвоювати всім військовослужбовцям, які загинули під час виконання службових обов’язків. Рішення поширюється також на військовослужбовців, що померли внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи інших хвороб, пов’язаних з виконанням військових обов’язків. Це діятиме ще протягом року після припинення або скасування воєнного стану.

На думку аналітиків Центру спільних дій, такі зміни мали б розвантажити Офіс президента. Адже й зараз родичі чи знайомі загиблого бійця реєструють петиції з проханням присвоїти йому таке звання. Якщо звернення набирає 25 тисяч голосів протягом трьох місяців, президент зобовʼязаний його розглянути. Такі петиції на сайті Президента України щодня реєструють десятками.

«Хоч і вирішується питання щодо навантаження на Офіс президента, створюється більше системних проблем. Зрозуміло, що нам зараз з особливою повагою потрібно ставитися до тих, хто загинув за нашу країну. Однак варто також враховувати, що присвоєння цієї державної нагороди є швидше унікальним, аніж універсальним способом вшанування. Інакше суть відзнаки буде втрачатися», — пояснює аналітикиня Центру спільних дій Юлія Пʼєцко.

У 2015 році Рада Європи в своєму висновку про державні нагороди в Україні наголосила, що повага до державної відзнаки формується через обмежену кількість нагороджених. Крім того, разом із званням Героя України виплачується одноразова грошова винагорода 50-кратному розмірі прожиткового мінімуму. Станом на 2023 рік сума виплати становить 129 450 гривень. Ці гроші у разі загибелі військового виплачують його членам сімʼї. Аналітики зазначають, що зараз через більш поодинокі випадки присвоєння нагороди немає значного навантаження на бюджет. Однак воно стрімко виросте, якщо законопроєкт ухвалять.

«Для присудження звання Героя України першочерговим має бути все-таки внесок кожного в нашу майбутню перемогу. Але фінанси — це важлива тема, тому що гроші десь потрібно брати, а їх наразі на все не вистачає», — коментує Юлія Пʼєцко.

Якщо в законі «Про державні нагороди України» передбачено, що найвища нагорода присвоюється за вчинення геройського вчинку, це має бути доведено, вважають аналітики. Ухвалити таке рішення має спеціальна комісія. Однак, до її роботи є чимало питань, адже часто процес затягують. Аналітики пояснюють, щоб запобігти цьому, необхідно затвердити процедуру й встановити чіткі строки. Зокрема, у Раді Європи рекомендували організувати нагородження у певні дні, щоб комісія встигла провести перевірки й підготувати необхідні документи. Щоб ухвалити рішення щодо присвоєння звання Герой України (посмертно), необхідно детальніше розглянути обставини, що передували представленню до нагородження загиблого.

Із званням Герой України є інша проблема. Його мають в тому числі люди, які шкодили Україні. Мова про зрадників — колишнього голову Верховної Ради Бориса Дейча та експрезидента «Мотор Січі» Вʼячеслава Богуслаєва. На цей момент, позбавити таких «героїв» державних відзнак — дуже велика проблема. Є лише два механізми, як це зробити. Перший — у разі засудження нагородженого за тяжкий злочин, другий спосіб — через накладання санкцій.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppX

Підписатися на наші новини у месенджерах:

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікавоНа Донеччині загинув старший лейтенант Залужний із Шепетівщини
У розквіті літ пішов у вічність воїн із Шепетівщини
Укренерго повідомляє про дефіцит електроенергії
Вночі ворог скерував шехеди на Хмельниччину та Одещину
У громаді на Шепетівщині подбали, як підвищити видимість військових у темну пору
Мужньо виконуючи військовий обов’язок, у бою за Україну загинув молодий боєць із Шепетівщини

Читайте у цій рубриціЧому поляки блокують український кордон та як вирішити ситуацію
Укренерго повідомляє про дефіцит електроенергії
Постачання електроенергії
Як розпізнати економічне насильство
Що буде з цінами на продукти наприкінці року?
Військові зможуть безкоштовно заморожувати репродуктивні клітини
FacebookTelegramViberWhatsAppX