На Шепетівщині зареєстровано майже 50 хворих на туберкульоз

24 березня щороку весь світ відмічає Всесвітній день боротьби з туберкульозом.

Епідемічна ситуація з туберкульозу в районі лишається напруженою. Не дивлячись що основні чинники, — захворюваність, хворобливість і смертність знизились в порівнянні з минулим роком, однак відносно обласних чинників він значно перевищує їх.

Захворюваність поступово знижується з 2015 року. В 2015 р. на 4,2 % в порівнянні до 2014 р., в 2016 р. на 14,0 %, в 2017 р. на 22,9 % в порівнянні до 2016.

Відмічається зниження хворобливості на 10,9 % (87,0 на 100 тис. проти 97,6 в 2016). Смертності на 8,5 % (11,9 на 100 тис. проти 13,0 в 2016 р.) однак усі епідеміологічні показники перевищують обласний чинник в середньому на 7,4 — 60,9 відсотків.

Зниження випадків туберкульозу відмічається як по місту, так і по селах. На сільських дільницях виявлено 23 хворих, що становить 75,9 випадки на 100 тис. в 2016 р., відповідно 27 і 89,1 показник знизився на 14,8 %. По місту виявлений 21 хворий, що становить 54,7 випадки на 100 тис. проти 80,7 в 2016 році, зменшення на 32,2 %.

Захворюваність на туберкульоз у сільській місцевості продовжує перевищувати районну, вона вища на 24,6 %. На чотирьох АЗПСМ відмічено зростання захворюваності на туберкульоз. В Городищенській виявлено 7 хворих, що становить 297,3 випадки на 100 тис.; Михайлюцькій АЗПСМ — 124,0 випадки на 100 тис (5 хворих); Сульжинській і Ленковецькій — по одному випадку, захворюваність становить відповідно 59,0 і 96,0. Перевищують районні показники захворюваність у Хролинській АЗПСМ — 66,9 (2 хворих).

Як і в Україні, так в області й районі відмічається зростання кількості хворих з мультирезистентним туберкульозом (МРТБ). У 2017 році в районі виявлено 12 хворих з новими випадками МРТБ, питома вага яких становить 20,0 %, в тому числі, серед вперше виявлених 8 хворих та серед рецидивів — 4. Це частково пов’язано із впровадженням молекулярно–генетичних методів діагностики туберкульозу та значною мірою обумовлено неправильною організацією лікування хворих на туберкульоз з переважним перебуванням в умовах стаціонару без належних вимог інфекційного контролю, дефіцитом у забезпеченні протитуберкульозними препаратами для хворих на МР ТБ у попередні роки, недостатнім безпосереднім контролем за лікуванням, відсутністю системи соціально — психологічної підтримки хворих та управління побічними реакціями на протитуберкульозні препарати.

Зросла кількість хворих з асоційованим туберкульозом (ТБ/ВІЛ інфекція). Виявлено впродовж року 3 хворих, що становить 3,9 на 100 тис., в попередньому році таких випадків не спостерігалося. Переважно це недостатнє забезпечення хіміопрофілактикою (ізоніазідом) ВІЛ–інфікованих осіб та планового флюорографічного обстеження даної категорії.

Не дивлячись, що смертність у порівнянні з 2016 рокм знизилася на 8,5 %, 7 хворих із 9 померло до року спостереження, що становить 77,7 %. Такі хворі поступили в стаціонари у важкому стані з розповсюдженими формами туберкульозу та з супутніми хворобами. Вони своєчасно не зверталися за медичною допомогою в лікувальний заклад. Провина лежить і на первинній медичній ланці, де не в повному обсязі проводяться медичні подвірні обходи з метою виявлення хворих.

Серед вперше виявлених хворих в районі соціальна група складає 88,6 % (39 хворих), в тому числі непрацюючого працездатного віку — 54,3 % (24 хворих), пенсіонери — 25 % (11 хворих).

Актуальним питанням туберкульозу лишається його раннє виявлення, профілактика та своєчасно розпочате і в повній мірі отримане протитуберкульозне лікування. Безсимптомний перебіг туберкульозу на ранніх стадіях розвитку не рідкість, і лише флюорографічне обстеження дозволяє запідозрити початок розвитку та попередньо відібрати для поглибленого обстеження людей, стан здоров’я яких підозрілий на розвиток будь-яких легеневих захворювань.

Другим важливим методом раннього виявлення туберкульозу є туберкуліно-діагностика — метод, що використовується серед дітей, підлітків та молодих людей віком до 30 років.

Ще один, вкрай важливий метод виявлення та встановлення діагнозу туберкульозу — це дослідження мокротиння методом прямої мікроскопії мазка. Для покращення якості виявлення збудника туберкульозу в дослідженому матеріалі необхідне знання алгоритму забору мокроти та професійні знання лаборанта.

Важливими факторами в профілактиці туберкульозу залишаються щеплення і хіміопрофілактика. Враховуючи, що в районі епідемічні обставини з туберкульозом вкрай негативні, тому вакцинація, ревакцинація серед дітей лишається обов’язково — необхідною, звичайно.ю з дотриманням усіх вимог проведення щеплення.

Хіміопрофілактика перешкоджає переходу зараження в захворювання. Вона проводиться серед груп підвищеного ризику на туберкульоз серед дітей та дорослих. Проведення її згідно з вимог нормативних законодавчих актів значно підвищує шанс не захворіти туберкульозом.

Усі методи захисту організму людини від туберкульозу у поєднані з раннім виявленням хворих та їх лікуванням, а також здійсненням відомого комплексу загальнооздоровчих заходів та дієва підтримка державними органами виконавчої влади, здатні дати позитивні результати в боротьбі з туберкульозом.

За прогнозними оцінками при гірших, ніж сьогодні соціально-економічних умовах захворюваність туберкульозом через 10 років може збільшитись у 2 рази, смертність — у 2,5 рази; при таких, як сьогодні, соціально-економічних умовах захворюваність на туберкульоз може збільшитись у 1,5 разу, а смертність — у 1,7 рази; при кращих, ніж сьогодні, умовах захворюваність може збільшитись на 5–10 %, а смертність зменшитись на 10 %.

Будьте на сторожі свого здоров’я, дбайте про нього та здоров’я своїх дітей та близьких!

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності


Теґи публікації


Вам також може бути цікавоЧитайте у цій рубриці