До Європи через Бескиди. Що слід знати про новий тунель?

До Європи через Бескиди. Що слід знати про новий тунель?

24 травня у Карпатах запустили найбільший інфраструктурний проект часів незалежності — новий Бескидський тунель. Двоколійний залізничний прохід крізь карпатський перевал тягнеться між станціями Бескид та Скотарське. Він дозволить подвоїти транзит до Західної та Центральної Європи і запустити нові пасажирські рейси між Закарпаттям та іншими регіонами України. Як відбувалося будівництво і які перспективи відкриває новий тунель, дізнався Центр громадського моніторингу та контролю.

Аварійна небезпека

Потреба нового тунелю через Бескиди назрівала вже давно, оскільки старий Бескидський тунель був побудований ще 1886 року. Інженерна споруда пережила дві світові війни, не зазнавши серйозних пошкоджень, й успішно служила понад сто років. Однак у 1998 році почалися розмови про заміну старого тунелю через його аварійність та технічну застарілість.

— Основна причина побудови тунелю — незадовільний стан старого, якому понад 100 років. Експлуатувати його у нинішньому стані, особливо взимку, неможливо, — пояснив в. о. директора регіональної філії «Львівська залізниця» Зіновій Заньків.

Маючи лише одну колію, старий тунель міг максимально пропускати до 46 пар потягів у день. При цьому потяг проїжджав його дуже повільно — зі швидкістю 15–40 км/год. За словами керівників залізниці, щороку на його утримання витрачалося 2 млн грн.

У 2007 році почалися підготовчі роботи з будівництва нового тунелю крізь Бескиди. Провадилися ретельні геодезичні роботи та розвідка рельєфу, а в 2013 році — розпочалося основне будівництво, яке завершилося у 2017 році.

Ще на 100 років

Новий двоколійний Бескидський тунель має довжину 1765 м і побудований за 22 метри від старого. Його максимальна глибина — 180 метрів від поверхні Бескидського хребта. Окрім розмірів, його беззаперечна перевага полягає у високій технологічності. Завдяки сучасному обладнанню й методам будівництва він зможе комфортно прослужити понад 100 років. При цьому пропускна спроможність нового тунелю порівняно з одноколійним збільшиться до 100 пар поїздів за добу, а також зросте швидкість курсування поїздів через тунель до 60 км/год.

— Такі конструкції розраховуються на сто років експлуатації. Маючи поряд старий тунель, який працює 125 років, можна з упевненістю сказати, що новий працюватиме довше, — запевнив начальник дирекції з будівництва Бескидського тунелю «Львівської залізниці» Микола Дідух.

Зокрема, новий залізничний прохід обладнано сучасними приладами робочого та аварійного освітлення, вентиляцією, гідроізоляцією, відеонаглядом, автоматизованою системою управління технологічними процесами та засобами пожежної безпеки. Також станцію Бескид обладнали новітньою системою мікропроцесорної централізації керування рухом поїздів. За інформацією «Укрзалізниці», щодоби на об’єкті працювало близько 140 колійників, енергетиків та будівельників.

Проект нового двоколійного Бескидського тунелю, крім «Укрзалізниці», профінансували Європейський банк з реконструкції та розвитку (ЄБРР) та Європейський інвестиційний банк (ЄІБ). Загалом на його побудову було витрачено 2,193 млрд грн.

Вікно до Європи

Бескидський тунель є частиною п’ятого європейського транспортного коридору, що з’єднує між собою Італію, Словенію, Угорщину, Словаччину та Україну. Саме цим шляхом прямують вантажі з та до Європи, тому побудова нового тунелю є вагомим фактором для розвитку української економіки. До цього часу альтернативою було перевезення вантажів великогабаритними вантажівками чи рефрежераторами.

— Цей тунель є найновітнішим, найскладнішим і точно найбільш потрібним Україні. 60 % експортних вантажів в бік ЄС проходить саме через цю колію. Сьогодні, коли підписана угода про всеохоплюючу зону вільної торгівлі з ЄС, коли підписана Угода про асоціацію з ЄС, коли підписаний безвізовий режим з ЄС, коли на 20–25 % зростає експорт до країн ЄС, це було як горловина пляшки — якщо не розширити, то не піде, — зазначив Президент України Петро Порошенко під час відкриття нового Бескидського тунелю. Він також наголосив, що оновлення залізничного сполучення дозволить збільшити інвестиційні та інфраструктурні можливості нашої держави.

І справді, дані «Укрзалізниці» свідчать, що попит на перевезення між Україною та Європою постійно зростає. За минулий рік крізь старий Бескидський тунель було перевезено понад 20 млн тонн вантажів.

— За останні три роки металурги, аграрії, хіміки збільшили експорт вантажів до країн ЄС сухопутними прикордонними переходами», — розповів в.о. голови правління «Укрзалізниці» Євген Кравцов. За його словами, у 2017 році вантажні перевезення до країн ЄС зросли на понад 3 %, а у зворотному напрямку — на понад 30 %.

Крім того, залізничники очікують, що завдяки новому тунелю значно покращиться пасажирське сполучення із Закарпатською областю. Євген Кравцов уже оголосив про плани запустити потяг «Інтерсіті» між Львовом та Закарпаттям. Експерти вважають, що це збільшить туристичну привабливість регіону, а отже, запуск нового тунелю вигідний і державі, і звичайним українцям.

До Європи через Бескиди. Що слід знати про новий тунель?

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppX

Підписатися на наші новини у месенджерах:

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікавоУкрзалізниця на період шкільних весняних канікул призначає додаткові рейси: деякі курсуватимуть через Хмельниччину
Зручність та переваги подорожей залізницею: онлайн-сервіси для придбання квитків
Спочатку на станції Шепетівка були чотири колії на Брест і Одесу
Під колесами потяга загинув чоловік: трагедія у сусідній із Хмельниччиною області
Через Хмельницький до Ужгорода курсуватиме ще один потяг
Через обстріли змінено маршрут руху поїздів львівського напрямку, які курсували через Шепетівку

Читайте у цій рубриціНа Шепетівщині відомі орнітологи шукали рідкісного птаха
Сучасні технології в хірургії: роботи-асистенти на передньому краї медицини
У сусідній з Хмельниччиною області переселенець дивує своїми винаходами
Від продюсера до вченого: Як Юрій Дудка збагачує медійний світ науковими дослідженнями
Школяр із Шепетівщини є серед переможців, які програмували віртуальних роботів на Міжнародній космічній станції
Стало відомо, що спричинило полярне сяйво, яке бачили над Україною
FacebookTelegramViberWhatsAppX