Як зміниться закон про обіг земель до другого читання?

Як зміниться закон про обіг земель до другого читання?

Земельна реформа — найгарячіша тема цього політичного сезону. Навіть після ухвалення закону про обіг земель в першому читанні навколо нього продовжує точитись гаряча дискусія. Найбільше українців турбують умови придбання української землі іноземними компаніями та концентрація паїв в одних руках. В Офісі президента запевняють, що ухвалені норми ще не остаточні і до другого читання закон буде кардинально доопрацьований. Що саме зміниться, дізнавались експерти Центру громадського моніторингу та контролю.

Продаж іноземцям — на референдум

Ще до першого читання Президент Володимир Зеленський запевнив, що іноземці та іноземні компанії отримають змогу купувати українську землю лише за результатами всеукраїнського референдуму.

— Розумію, що це питання дуже чутливе для людей. Тому прийнято наступне рішення: між першим і другим читанням у діючий проект закону будуть внесені правки, згідно з якими, право продавати і купувати землю матимуть лише українські громадяни та українські компанії, засновані виключно українськими громадянами. Іноземці і компанії, які мають серед засновників іноземців, отримають право купувати українські земельні ділянки тільки у випадку якщо на це буде дана згода народу України на всеукраїнському референдумі, — підкреслив глава держави.

Тож саме референдум буде першою вагомою зміною, яка з’явиться між першим і другим читанням. Для того, щоб волевиявлення відбулось Верховна Рада розробить і ухвалить окремий закон, який чітко встановить види і механізми референдуму.

До другого читання законопроект чітко внормує перелік тих, хто може набувати права власності на землю. Це будуть громадяни України, територіальні громади, держава, юридичні особи України та іноземні громадяни і особи без громадянства у разі набуття в порядку спадкування та обов’язком відчужити ділянку протягом року. Законопроектом буде передбачено переважне право орендаря на купівлю земельної ділянки.

За словами заступника міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тараса Висоцького, охочі придбати землю будуть проходити ретельну перевірку. Окремі обмеження стосуватимуться росіян.

— У законопроекті прописано, що компанія-покупець або громадянин повинні перевірятися при реєстрації на предмет походження бенефіціарів. Крім того, буде постійний моніторинг власників землі. Якщо в рамках моніторингу стане відомо, що якийсь росіянин або роскомпанія стала власником української землі, ділянку конфіскують, — зазначив він.

В Офісі президента нагадують, що навіть у разі ухвалення документу у другому читанні ринок землі буде запущено тільки у жовтні 2020 року, а до січня 2024 року закон заборонятиме іноземцям купувати землю. Тож референдум про участь іноземців може відбутися не раніше ніж через чотири роки. До цього часу вже можна буде побачити, як розвиваються фермерські господарства і наскільки справедлива ціна. І тільки тоді можна буде ухвалювати остаточне рішення: чи дозволяти іноземцям купувати земельні ділянки.

Обмеження на продаж «в одні руки»

Відповідно до першого читання, один покупець не може купити більше 0,5 % усіх сільськогосподарських земель в Україні, тобто — близько 210 тисяч га. Так само закон встановлює обмеження на рівні однієї об’єднаної територіальної громади — не більше 35 %, в межах однієї області — 8 %. Проте до другого читання кількість землі, яка може продаватись «в одні руки» буде зменшена.

За словами уповноваженого президента із земельних питань Романа Лещенка, питання концентрації зараз опрацьовується з профільними асоціаціями, власниками паїв та безпосередньо з органами державної влади та місцевого самоврядування.

— Вони мають висловити свою позицію, ми це все опрацюємо, і в рамках їхніх пропозицій намагатимемося знайти компроміс. Я думаю, що з питання концентрації земель на початок грудня у нас вже буде якась проектна частина, яка має влаштувати всіх, — пояснив Лещенко.

Міністр економіки Тимофій Милованов припускає, що у другому читанні може кардинально змінитись підхід щодо концентрації земель. Зокрема, замість норми «не більше землі в одні руки» може бути пункт — «у громаді землі не менше». Йдеться про пропозицію, коли 10 % чи 25 % жителів громади матимуть можливість володіти таким об’ємом землі.

— Насправді ми боремось за те, щоб українець, який живе у селі чи хоче там жити, мав землю, щоб на ній працювати. Ми можемо це записати. Це може і громада вирішувати або на національному рівні. Відповідне у законі написати, — зауважив міністр.

Автори закону кажуть, що готові вислухати усіх, хто має конструктивні пропозиції щодо земельного питання. Тож всі поправки депутатів різних фракцій будуть ретельно розглянуті. Важливо пам’ятати, що земельна реформа — це не один закон, а ціла комплексна програма, яка має створити прозорі правила земельного ринку.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppX

Підписатися на наші новини у месенджерах:

Новини партнерів


1 коментар до статті «Як зміниться закон про обіг земель до другого читання?»

  1. Віктор коментує:

    Все так, тільки трішечки не так. Не може Верховна Рада подолати Рішення Конституційного суду України щодо Положення пункту 6 розділу X Земельного Кодексу України про втрату чинності, як такої, що не відповідає Конституції України (є неконституційними) в частині зобов’язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди без відповідного законодавчого, організаційного та фінансового забезпечення на підставі Рішення Конституційного Суду № 5-рп/2005 від 22.09.2005. Проте новий урядовий закон не передбачає для фермерів, що отримали землю в постійне користування до 2002 року – продовження постійного користування. Таким чином, це вже є порушення Конституції України, що приведе до скасування цього закону. Тому в новому урядовому законі треба залишити статус постійного користування для фермерів, що отримали в постійне користування землю ще до прийняття Земельного Кодексу України. По- друге , новий урядовий закон передбачає можливість викупу фермерами земель постійного користування в розстрочку на 5 років, хоча старий закон про Землю і закон про фермерське господарство передбачає зараз розстрочку на 20 років – і це дійсно розраховано, бо не рози чи коноплю вирощують фермери, а зерно, що дає 30-40 центнерів врожаю, а ці 3-4 тони збіжжя вартують до 600 доларів з одного га, а враховуючи зростання цін на гербіциди, пестициди, мінеральні добрива, трактори, комбайни , причіпні агрегати та інше – чистий прибуток із цих 600 доларів доходу складає не більше 20%, тобто 120 доларів із одного га. Таким чином, за 5 років фермер може назбирати прибутку тільки 600 доларів з одного га, а оплатити за 5 років треба 1800-2000 доларів за 1 га. З якого прибутку фермер візьму ще 1200-1400 доларів за 1 га, а за 50 га різниця між оплатою за купівлю та отриманням прибутку буде складати 60-70 тисяч доларів. Навіть кредити не спасуть, бо нічим через рік буде фермеру віддавати за фермерські землі у 50 га. Банк забере землі як заставу, але чи буде кому із українців цю землю купувати, якщо окупність цієї землі становить 1800/120 прибутку = 15 років без розрахунку окупності інших основних засобів виробництва. В той же час самі урядовці ніколи не робили бізнесу із окупністю більше 4-х-5 років (20 відсотків) Взагалі по Конституції України новий закон не може створювати для громадян гірші умови, тому 20 років розстрочки треба залишити в новому урядовому законі та й за 20 років із своїх прибутків 120 доларів на 1 га фермер може набрати суму 2400 доларів і викупити свою фермерську землю не страждаючи від голоду і холоду. Такі дії треба уряду прораховувати ще на етапі першого читання і не доводити людей до протистояння. І взагалі, такий закон про обіг земель є історичною віхою і через 2-3 роки урядовців і депутатів, що проголосували без розрахунків – будуть шукати по всьому світу , а вони ще молоді. Тому треба думати і рахувати, а потім вже казати про іноземців, бо не буде в Україні ані хліба, ані селянина , а з ним і держави.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікаво


На Шепетівщині повернули у державну власність землі підвищеного захисту
Реформа чи знищення: що чекає на сільські школи вже наступного року?
У міжнародний розшук оголосили посадовицю з Хмельниччини
У сусідній із Хмельниччиною області посадовця підозрюють у причетності до шахрайської схеми

Читайте у цій рубриці


Начальник ГУ ПФУ на Хмельниччині розповів про субсидії на новий сезон
Укрзалізниця долучається до економії: які електрички скасовані по станції Шепетівка
У сусідній із Хмельниччиною області жінка перетворила спадок батька на родинну справу
Як зберігати продукти під час відключення електроенергії
FacebookTelegramViberWhatsAppX