Московський патріархат через суд намагається зберегти свій вплив

Московський патріархат через суд намагається зберегти свій вплив

Внесення до назви церков Московського патріархату слова «російська» може бути призупинене. Окружний адміністративний суд міста Києва розглянув заяву про забезпечення позову у справі про скасування наказу Міністерства культури України, відповідно до якого Київська митрополія Української православної церкви та низка релігійних організацій повинні внести зміни до своєї офіційної назви і подати відповідні зміни до свого статуту на реєстрацію до 26 квітня 2019 року. Як надалі розгортатиметься ситуація зі свободою совісті та виконанням рішень Верховної Ради і Міністерства культури, поки що не зрозуміло.

Експерт «Українського Центру суспільного розвитку» Юрій Подорожній називає таке рішення суду «реваншом».

— Зараз у країні відбувається судове свавілля. В період, коли влада передається від одного президента до іншого, суди ухвалюють резонансні рішення. Ніяк інакше, як словом «реванш», охарактеризувати цю ситуацію не можна. Зрозуміло, що потужний удар, який отримали проросійські сили в гуманітарній сфері з появою в Україні автокефальної церкви, викликає протидію. Тому рішення окружного адмінсуду можна оцінювати однозначно: це виступ проти основ незалежності України, — говорить Юрій Подорожній.

Показовим називає це рішення й український релігієзнавець, голова Підкомітету з питань державної політики у сфері свободи совісті та релігійних організацій, народний депутат Віктор Єленський.

— Призупинено акт Міністерства культури, який ухвалено для виконання Закону «Про свободу совісті». Його можна прирівняти до багатьох судових рішень, які призупиняють дію актів органів державної влади, потім їх поновлюють. Це дуже показове рішення, яке стоїть в одному ряду рішень щодо «ПриватБанку», визнання неконституційними статті Закону про незаконне збагачення та багатьох інших, — стверджує Віктор Єленський.

За словами релігієзнавця, Московський патріархат наразі намагається максимально зберегти свій вплив.

— Парадоксальна позиція: Московський патріархат докладає надзвичайних зусиль, щоб не називатись Московським патріархатом та затушувати свою приналежність до Російської церкви, бо розуміє, що така приналежність дуже токсична для багатьох її парафіян, — каже релігієзнавець.

Водночас, на думку Віктора Єленського, це не зупинить перехід вірян з Московського патріархату до Православної церкви України, яка, попри все, і далі розвиватиметься та стане врешті об’єднувальним фактором як українського православ’я, так і суспільства загалом.

— До Автокефальної церкви дедалі більше буде приєднуватись парафій, бо це є церква, яка внесена в диптих (офіційний список Вселенської патріархії православних автокефальних та автономних церков, де вони стоять по честі, затверджений. — Ред. «Час.ua») і є однією із 15 загальновизнаних православних церков. А тому, з точки зору канонічного права, складається ненормальна ситуація, коли на території однієї держави існує канонічна церква, якою є Православна церква України, і водночас існує церква, що має юрисдикцію церкви іншої держави. З точки зору міжнародного права та Конституції існування Московського патріархату допустиме. Отже, тому і є потреба внести до назви УПЦ МП слово «російська», аби окреслити її юридичний статус, — наголошує релігієзнавець.

Незабаром відбудеться інавгурація новообраного Президента, і тому важливо розуміти, яким буде його ставлення до релігійних питань та збереження міжконфесійного миру в Україні. На думку народного депутата Єленського, говорити про це сьогодні зарано.

— Я не знаю про нового Президента нічого. Не знаю, як він ставиться до питань свободи совісті. Не знаю, як він ставиться до облікових ставок НБУ. Ми нічого не знаємо про нового президента, які в пана Зеленського погляди. Тому не можу спрогнозувати нічого, — каже народний депутат.

Експерти сходяться в одному, що наразі є невизначеність у ставленні новобраного президента до свободи совісті в Україні, яке, з одного боку, загалом має важливе значення в державотворчому процесі та, з іншого, в гуманітарній політиці в наступні 5 років.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


9 коментарів до статті «Московський патріархат через суд намагається зберегти свій вплив»

 1. Віктор Д. коментує:

  Який зі штунди незалежний експерт? Нехай свому пастиру поради дає. Православна Церква віра, як і Православна церква, була, є і буде! І ніякі штунди, уніати чи безбожники її не зламають.

 2. В коментує:

  Ви який патріархат Православної церкви на увазі маєте – Антіохійський, Константинопольський, Сербський, Грузинський, Румунський, Єрусалимський чи московитський (створений наприкінці XVI століття, тобто пізніше аж на 6 століть, ніж Київська митрополія Константинопольської церкви)?

  • Віктор Д. коментує:

   Той, що згідно з усіма церковними канонами, визнаний усіма Православними Церквами. А Ви і далі можете молитися свому рогу носорога, відверото шкода Вас заТурканих.

 3. Віктор Д. коментує:

  І взагалі, як на мене, то досить дивне питання про Патріархат. От і сьогодні представники нашої Церкви співслужили у в Єрусалимі, натомість самозванців до співслужіння не допустили,останні могли перебувати у Храмі лише у якості туристів. Як зібрання туристів можна Церквою називати?

  • Петро коментує:

   Під час Великоднього богослужіння на Фанарі у Стамбулі патріарше послання виголошувалося й українською мовою. А от РПЦ там тільки як туристи могли бути.

 4. В коментує:

  Віктор Д., представники Вашої (а не НАШОЇ) Церкви “співслужили” з Єрусалимською? Мені це ні про що не говорить. Бо патріархатів, окрім Єрусалимського, є багато.

  • Касандра коментує:

   Парафіян Української Православної Церкви в сотні разів більше і це факт. Новоутворену ж структуру не визнано ніким, окрім Варфоломія, інші патрархи не поспішають її визнавати або взагалі негативно до цього відносяться.

 5. Дімон коментує:

  В Єрусалимському Патріархаті не визнають новостворену церкву.Не вводьте людей в оману.

 6. В коментує:

  Що ви з тим Єрусалимським патріархатом носитеся? Він один із багатьох патріархатів, і не більше. Не визнає? Підтримує патріархат країни-агресора (Росії)? Ну-ну.
  Джерело: «День за днем»


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікавоУ Полонне та Шепетівку привезуть чудотворні ікони з Афону
Православна церква України підтримує вакцинацію
Громада Старого Кривина має намір приєднатися до ПЦУ
Шепетівська єпархія залишається в РПЦ?
На Хмельниччині ще 3 громади приєдналися до Православної Церкви України
Верховна Рада проголосувала «за» тонкощі переходу релігійних громад

Читайте у цій рубриціЮрай Санітра: «Якщо буде все в порядку зі здоров’ям, збірні України будуть дуже сильні на ЧС»
Лижні гонки. Кубок світу. Українки невдало виступили на етапі в Лахті
Підтримка бізнесу 2021. «Карантинні» вісім тисяч і продовження «доступних кредитів»
Як на Хмельниччині працевлаштують колишніх чиновників РДА?
В Україні перевірятимуть законність будинків для людей похилого віку та умови проживання
У грудні 2020-го збільшився розмір допомоги по тимчасовій втраті працездатності