Бюджет війни-2024: що чекає на українську економіку наступного року

Бюджет війни-2024: що чекає на українську економіку наступного року

15 вересня Кабінет міністрів ухвалив проєкт Закону про Державний бюджет України на 2024 рік та направив його на розгляд Верховної Ради. Як і торік, кошторис-2024 є «бюджетом війни» — майже всі доходи будуть спрямовані на національну безпеку та оборону, а також на соціальні виплати.

Центр громадського моніторингу та контролю розбирався, що буде з економікою України наступного року: яким буде курс валюти, зростання ВВП, мінімальна зарплата та прожитковий мінімум українців.

У пріоритеті — армія та соціальний захист

У проєкті держбюджету-2024 загальний обсяг доходів визначений в 1 трлн 746 млрд грн, що на понад 400 млрд більше, ніж було передбачено у 2023 році. Загальний обсяг видатків теж збільшився майже на 670 млрд грн і може становити 3 трлн 309 млрд грн. Різницю між доходами та видатками, тобто дефіцит держбюджету, уряд профінансує за рахунок міжнародної допомоги.

Пріоритетом номер один державного кошторису на наступний рік є безпека та оборона, видатки на цю галузь передбачені в обсязі 1 трлн 692,6 млрд грн. Це на 550 млрд більше, аніж закладено цьогоріч. За словами міністра фінансів Сергія Марченка, у 2024 році заплановано збільшити фінансування розвитку оборонно-промислового комплексу у 7 разів до 55,8 млрд грн та закупівлі дронів до 48,1 млрд грн.

Також серед головних пріоритетів уряду — соціальна галузь. Видатки на соціальний захист у 2024 році можуть становити 468,8 млрд грн. Це на 24,7 млрд грн, або на 5,6 % більше, порівняно із 2023 роком. Видатки на освіту в 2024 році становитимуть 178,8 млрд грн, що на 22,9 млрд грн більше, аніж заплановано цьогоріч. Уряд очікує, що заробітна плата вчителів впродовж наступного року зросте на 18 %. 201,9 млрд грн буде виділено на охорону здоров’я, що на 24,4 млрд більше, ніж виділено у 2023-му. 14,3 млрд грн буде спрямовано на підтримку ветеранів, 10,7 млрд грн — на культуру, 7,5 млрд грн — на розвиток спорту.

ВВП зростатиме, ріст цін — сповільниться

Міністерство фінансів сформувало проєкт бюджету на 2024 рік базуючись на прогнозах від Міністерства економіки. За очікуваннями чиновників відомства, ВВП України після падіння на 29,1 % у 2022 році зросте на 2,8 % цьогоріч і на 5 % у 2024-му. Інфляція, тобто здорожчання товарів та послуг, наступного року сповільниться з 16 % до 13,8 %.

Номінальна середня зарплата по країні повинна підвищитись з 18,1 тис. грн до 21,8 тис. грн на місяць. Прожитковий мінімум з 1 січня наступного року зросте на 13,8 % та складе 2 920 грн. Мінімальна зарплата з 1 січня складе 7 100 грн, а з 1 квітня — 8 000 грн.

Отже, такі показники свідчать, що українська економіка поступово відновлюється після катастрофічного падіння, пов’язаного з початком війни. Експерти очікують, що таке повільне зростання триватиме до закінчення бойових дій. Лише після перемоги, а також за умови залучення великих обсягів іноземних інвестицій, можна буде сподіватися на стрімке економічне зростання.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppX

Підписатися на наші новини у месенджерах:

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікавоМедик із Шепетівки пліч-о-пліч із земляками рятує захисників на фронті
У Хмельницькому прооперували киянина, який отримав поранення на Донеччині
У громаду на Хмельниччині за час війни релокувалися 27 підприємств
Постачання електроенергії
Чому російські окупанти постійно обстрілюють аеродром на Хмельниччині
На Хмельниччині під час повітряної тривоги працювали сили ППО

Читайте у цій рубриціПостачання електроенергії
Як розпізнати економічне насильство
Що буде з цінами на продукти наприкінці року?
Військові зможуть безкоштовно заморожувати репродуктивні клітини
У грудні багато важливих церковних свят: як їх відзначати за новоюліанським стилем
Постачання електроенергії
FacebookTelegramViberWhatsAppX