Чому потрібен Шепетівці бюджет небайдужості?

Чому потрібен Шепетівці бюджет небайдужості?

Можливо у Шепетівці вже у 2017 році кожен шепетівчанин зможе реалізувати те, що, на його думку, найбільше потрібно для міста.Така інновація, як громадський бюджет, дасть можливість містянам самим вирішувати, як витратити часточку (приблизно 1%) бюджету міста. Це водночас стане випробуванням зрілості місцевої громади.

Отож для прикладу, як хмельничани мріють використати, передбачені такою ініціативою кошти. Восени всі, хто забажав змін у Хмельницькому, вже розмістили власні проекти на сайті «Громадський проект». Серед цікавих ідей: кінофестивалі, встановлення дитячих павільйонів, дитячий інклюзивний логопедичний клуб, екскурсійний автобус, центр енергоефективності, модернізація офтальмологічного кабінету тощо. Проекти спрямовані на покращення комунальної, освітньої, культурної сфер, охорони здоров’я та навколишнього середовища.

Після оприлюднення на кожен проект очікує період голосування. Цікаві ідеї, які найбільше підтримають мешканці, будуть реалізовані з бюджету міста. Важливо, що голосують за вподобані проекти лише хмельничани.

— В Хмельницькому є фактично два бюджети громадської участі, — розповів у телефонній розмові Володимир Гончарук, заступник Хмельницького міського голови. — Перший — «Програма громадські ініціативи» — реалізувався ще на початку року. Він для представників громадських організацій, благодійних фондів та комітетів самоорганізації населення, інакше кажучи для юридичних осіб. Проекти мають бути до 100 тисяч гривень, але обов’язкова умова — часткове фінансування і з боку громадської організації — 15 %. Тобто він передбачає фінансування й від ініціатора проекту. А інший — бюджет громадської участі. Проекти створюються, далі можливості їхньої реалізації розглядаються відповідними управліннями і тоді, після схвалення, проект ставлять на голосування.

Бюджет участі — це унікальна можливість для мешканців міста самостійно визначити, на що саме варто спрямувати бюджетні кошти. Деякий рух щодо впровадження такого демократичного процесу вже виник і в Шепетівці.

— Партиципаторний, або громадський бюджет нині на стадії розробки, — розповів Олександр Гринь, начальник управління економічного розвитку виконавчого комітету Шепетівської міської ради. — Планую вже на січневу сесію подати проект. Для нашого міста сума для проектів  становить приблизно 500— 600 тисяч гривень. Але це приблизна цифра, оскільки вона залежить від бюджету на 2017 рік.

Цікаво

Вперше повний процес творення партиципаторного бюджету відбувся у місті Порту-Алегрі (Бразилія) 1989 року. Це щорічний процес дискусії та ухвалення рішень, у якому тисячі мешканців міста вирішують, як видавати частину міського бюджету. У процесі загальнодоступних сусідських, районних і загальноміських зібрань громадяни й обрані бюджетні делегати голосують за те, які пріоритетні потреби профінансувати додатково і на якому рівні. На першому етапі сусіди обирають дільничних і «тематичних» делегатів, які потім на неофіційних зустрічах ухвалюють рішення про пріоритетні інвестиції, надаючи їм визначене число пунктів – чим більше, тим важливіша інвестиція. У другому раунді беруть спільну участь дільничні і «тематичні» збори, які вибирають депутатів до Ради партиципаторного бюджету.

До речі, кілька громадських проектів на рік можуть реалізуватися в рамках партиципаторного бюджету.

— Можливо, знайдеться ініціативна людина чи кілька осіб, які запропонують, наприклад, встановити лавки, чи дитячий майданчик. Розглядатиметься будь-яка ідея, що матиме значення для міста. Звісно, перед оприлюдненням такий проект має оцінити конкурсна комісія. І громада тоді визначить потрібен такий проект чи ні, — додав Олександр Гринь.

Прикметно, що всі проекти, які обрали шляхом голосування, —  обов’язкові до виконання. Прозорість та відкритість процедури обрання передбачає інформування мешканців міста про проект ще до початку голосування. Також участь громадян передбачена у дебатах, попередньому обговоренні всіх запропонованих ідей.

Така інновація дозволить кожному жителю долучитися до процесу створення благополуччя власного міста.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікавоМіський голова Шепетівки пішов у відпустку за власний рахунок і закликає інших бюджетників підтримати його ініціативу
Хмельницькому міськрайонному суду загрожує фінансовий колапс
Україна отримала 450 тисяч доз вакцини БЦЖ
У Шепетівці молодий чоловік «віджав» смартфон в односельчанина
У Шепетівці молодики погрожували вбивством 55-річному чоловіку
У Шепетівці в Домі молитви запрацював пункт обігріву

Читайте у цій рубриціЧиновники Шепетівського району долучилися до акції «Створюємо ліси разом»
У Нетішинській ТГ за 400 тисяч гривень відремонтували дорогу
Ще одна релігійна громада на Шепетівщині приєдналася до лона Православної Церкви України
Славутській лікарні подарували сучасний апарат ШВЛ європейського виробництва
У Шепетівці відбулася зустріч двох голів: райдержадміністрації та спілки афганців