Де у Шепетівці можна перевірити на нітрати овочі та фрукти

Де у Шепетівці можна перевірити на нітрати овочі та фрукти

Ранні овочі — вітамінний коктейль чи суміш нітратів та пестицидів? З настанням весни на споживчому ринку з’являється все більше ранньої овочевої та фруктової продукції. Проте перша парникова зелень і овочі можуть призвести до важких отруєнь через перенасичення організму пестицидами та нітратами, що містяться у певних кількостях в овочах, фруктах, вирощених у «прискореному режимі».

«Тому купуючи овочі та фрукти, цікавтесь у продавців наявністю документів, що засвідчують їх походження, якість та безпечність. На ринках кожен продавець зобов’язаний мати висновок лабораторії санітарної експертизи, в якому можна знайти всю необхідну інформацію, зокрема і про рівень нітратів у перевірених продуктах харчування. У магазинах на кожну партію продукції повинні бути товаро-транспортні накладні», — наголошує Шепетівський районний відділ ДУ «Хмельницький ОЦКПХ МОЗ».

Недобросовісні виробники свідомо перевищують допустимі дози добрив, у результаті чого отримують апетитні на вигляд, але не завжди смачні і часто шкідливі плоди. Нітрати схильні перетворюватися у нітрити, солі азотистої кислоти, зокрема останні є неймовірно шкідливими.

Нітрати — особливо небезпечні серед речовин, що забруднюють продукти харчування. Допустима добова доза (ДДД) нітратів для дорослої людини встановлена на рівні 5 мг/кг/добу, а для дітей раннього віку — 2,5 мг/кг/добу.

ДДД для дітей молодших вікових груп:

 • для новонароджених дітей — 9,45 мг/добу,
 • дітей 6–12 місяців — 45 мг/добу,
 • дітей 1–3 років — 56,88 мг/добу,
 • дітей 4–6 років — 141,25 мг/добу.

Нітрати в перевищених кількостях, потрапляючи в їжу з овочами й фруктами, викликають отруєння, водно-нітратну метгемоглобінемію у дітей, а їхнє надмірне вживання може навіть спричинити рак шлунку.
Невелику кількість нітратів і ще меншу кількість нітритів організм людини може вивести протягом короткого часу, але перенасичення ними призводить до важких форм отруєнь. Для того, щоб мати від споживання ранніх овочів та фруктів максимум користі і не завдати організму шкоди, необхідно дотримуватися простих правил з вибору і приготування продукції.

Якою є допустима норма нітратів?

Залежно від умов вирощування, в огірках допустима норма нітратів — 150–300 мг/кг, у листових овочах (салат, кріп, петрушка) — 2000–3000 мг/кг, у помідорах — 150 мг/кг, в зеленій цибулі — до 800 мг/кг, в ранній капусті — до 900 мг/кг, в редисці — до 1200 мг/кг, в столовому буряку — до 1400мг/кг. У перших ягодах — полуниці, черешні та вишні — нітрати не мають перевищувати 60 мг/кг.

Які овочі найбезпечніші?

Найбільше схильні до накопичення азотистих сполук листова капуста, салат, редис, зелена цибуля, кріп, шпинат. Менше — цвітна капуста, огірки, броколі, кабачки, селера, морква, білокачанна капуста, редька.
А найбезпечніші для вживання серед ранніх овочів — бобові (горох, квасоля), картопля, солодкий перець, брюссельська капуста, помідори і ріпчаста цибуля.

Як вибрати найменш шкідливий продукт?

 • купуйте овочі та фрукти в спеціалізованих місцях торгівлі, в жодному разі не на узбіччі заміської траси чи стихійному ринку;
 • не соромтеся запитати у продавця висновок лабораторної перевірки його продукції. У такому документі повинно бути вказано вміст нітратів, пестицидів, солей важких металів, радіонуклідів у кожній конкретній партії;
 • купуйте овочі та фрукти натурального вигляду: вони не повинні бути надмірно великі, надзвичайно яскравого забарвлення, блищати, ніби відполіровані;
 • під час купівлі овочів майте на увазі, що мінімальний вміст нітратів частіше буває в овочах середнього розміру.

Як зменшити кількість шкідливих речовин в плодах?

Залежно від режимів і видів технологічної переробки змінюється і рівень вмісту нітратного азоту в кінцевому продукті.

Ранні овочі та фрукти наполегливо рекомендується піддавати певній обробці перед споживанням, бо так можна позбутися 10–50 % шкідливих речовин. Зокрема:

 • перед споживанням добре мийте овочі та фрукти, адже більшість шкідливих речовин містяться на шкірці і в шкірці плоду;
 • очищуйте шкірку овочів, бо в цей час року вона є швидше джерелом нітратів, ніж вітамінів. Це особливо стосується огірків, картоплі, кабачків, редису, яблук;
 • нітрати в більшій кількості є біля основи плодів, в стеблах і черешках. Вживайте в їжу тільки листя петрушки, вирізайте качан і стебла-прожилки у капусті, листовому салаті, відрізуйте основу у овочів приблизно на один сантиметр;
 • перенасичені добривами моркву і буряк легко впізнати за блідувато-білою серцевиною, а огірки — за жовтуватими зрізами;
 • піддавайте овочі термічній обробці, так шкідливі речовини знищуються;
 • приготовані зі свіжих овочів салати споживайте відразу, оскільки перетворення менш шкідливих нітратів в більш небезпечні може відбуватися у процесі окислення нарізаних і заправлених овочів в холодильнику;
 • нітратні сполуки чудово знешкоджуються лимонним або гранатовим соком, на їх основі можна готувати заправки для салатів або додавати їх у воду для замочування овочів та фруктів.

Шепетівський районний відділ ДУ «Хмельницький ОЦКПХ МОЗ» також надає послуги щодо визначення концентрації нітратів у овочах та фруктах:

«Тому якщо в хочете провести вищевказані дослідження, можете звертатися до нашої установи за адресою м. Шепетівка, вул. Захисників України, 70. Бережіть себе, своїх дітей та рідних!»

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppX

Підписатися на наші новини у месенджерах:

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікаво


В одній із громад Шепетівщини закликають оформити документи на землю
Загиблого військового з Шепетівщини майже через 9 місяців вдалося ідентифікувати по ДНК
У громаду на Шепетівщині надійшла скорботна звістка із фронту
У Шепетівці судитимуть винуватця смертельної ДТП, в салоні якого були неповнолітні дівчата

Читайте у цій рубриці


В одній із громад Шепетівщини закликають оформити документи на землю
Зміни в розкладі руху на 3-х маршрутах, вартість місця на тваринному ринку та пільгові тарифи на відвідування басейну: в Шепетівці відбувся виконком
У Шепетівці наразі ремонтують виключно критичні ділянки доріг
У Судилківському «Колоску» діти приміряли елементи поліцейського однострою та вивчали правила
FacebookTelegramViberWhatsAppX