У Шепетівці ще до створення гетто почалися масові розстріли євреїв

У Шепетівці ще до створення гетто почалися масові розстріли євреїв

Трагедія єврейського народу в роки Другої світової війни ‒ це скорботний урок для всього людства, застереження про небезпеку расизму, ненависті й нетерпимості, який завжди нагадуватиме про страшні наслідки одержимої ідеології. Через жахи гетто і нацистських таборів смерті пройшла безкінечна кількість чоловіків, жінок, дітей, і лише деяким з них вдалося вижити.

Шепетівка була окупована нацистами 4 липня 1941 року. І вже через три тижні, 27 липня 1941 року, комендантом міста був виданий наказ про збори всіх осіб єврейської національності.

О 10 годині 28 липня всі євреї Шепетівки зібралися біля старої поліклініки. Через деякий час почали відбирати та садовити до вантажних автомобілів молодих і сильних чоловіків та жінок, які могли становити загрозу німецькому «новому порядку». Одружених жінок і тих, у кого були діти, поки що не брали. Після цього колона автомобілів попрямувала в ліс на західну околицю Шепетівки. Перед розстрілом, поліцаї познімали з людей золоті та срібні прикраси, одяг. Вирок виконали солдати 45-го резервного поліційного батальйону, які в той день знищили більше 800 євреїв. Це був перший масовий розстріл, але, нажаль, не останній. Пізніше, 20, 23 серпня та 1 вересня 1941 року солдатами 45-го батальйону було розстріляно близько 600 євреїв з Шепетівки та села Судилкова. Крім того, кожного дня поблизу синагоги розстрілювали по 10–15 осіб, яких на тому ж місця й хоронили. В січні 1942 року в Шепетівське гетто було переведено близько 2000 євреїв з Судилкова та інших населених пунктів Шепетівського району. 25 червня 1942 року було розстріляно 824 чоловік.

Зокрема в Україні було приблизно 2 тисячі місць масових розстрілів євреїв. 5 вересня 1941 року вийшов наказ головного політичного відділення рейхскомісаріату України до генерального комісаріату Волинь-Поділля про створення в усіх населених пунктах, в яких проживає більше 200 євреїв, єврейських гетто. Приблизно 20 грудня 1941 року єврейське гетто остаточно сформували і в Шепетівці. Начальником табору був Свояченко.

«Гетто знаходилося у центрі Шепетівки. Наразі на цьому місці знаходиться пам’ятник Валі Котику, простягалося воно до базару та вулиці Чкалова). Місце примусового утримання євреїв було обнесено огорожею з колючого дроту. У цей табір входили спеціально відведені три вулиці, де проживало близько 6000 осіб, у тому числі 4000 дітей. Євреї проживали в одноповерхових будинках, по кілька сімей. Ходити по території табору дозволялося тільки у відведений час. Вихід з гетто заборонявся. Усі коштовності, гроші, цінні речі було відібрано», — розповів історик Олександр Лукашук, член Національної спілки краєзнавців України.

Населення табору сплачувало особливий податок. Продукти у табір не завозилися, а продавати щось з речей для купівля продуктів заборонялося. Жителям міста під загрозою розстрілу не дозволялося надавати будь-яку допомогу, в’язнів чекала голодна смерть. Деякі підлітки під страхом смерті вилазили за огорожу і просили милостиню. Для них все це закінчувалося побиттям або розстрілом.

Часто євреїв залучали до важких робіт. Під час їх виконання наглядачі били євреїв гумовими палицями.

У гетто поширювались хвороби: лютував туберкульоз, шлунково-кишкові захворювання, не припинялися епідемії висипного та черевного тифу. Хворі не ізолювалися, лікування та медикаментів вони не отримували, хоча табір обслуговував лікар.

Пізніше до табору почали знову звозити євреїв з Шепетівського, Полонського та Славутського районів. 31 серпня 1942 року начальник поліції СД в генеральній окрузі Волинь-Поділля штурмбанфюрер Доктор Пютц наказав закінчити «єврейські акції» протягом 5 тижнів. Повністю євреїв шепетівського гетто було знищено внаслідок масових розстрілів, які відбулися 6 та 10 вересня 1942 року. Після цього навколо гетто було знято огорожу з колючого дроту, будинки роздано тим, хто вірно служив окупантам.

Одним з місць масового поховання осіб єврейської національності був ліс, праворуч від дороги на Новоград-Волинський (т.з. 603-й кілометр). В акті державної комісії з розслідування злодіянь німецько-нацистських загарбників від 10 травня 1944 року зазначено:

«Поховання мало площу близько 1 га. На місці поховання існує 7 могил прямокутної форми, розміром від 4×2,5 мерти до 45×4 метри. У могилах, в залежності від їх розмірів, поховано від 150 до 2000 трупів. На основі даних судово-медичних актів про кількість могил та їх розмірів, комісія встановила, що в могилах поховано не менше 3000 осіб мирного населення Шепетівки. Крім того, поховання існували за міським кладовищем, біля села Судилкова, на площі біля поліклініки, біля синагоги, на залізничній станції, на подвір’ї колишньої в’язниці «СД» та інші».

У Шепетівці ще до створення гетто почалися масові розстріли євреїв

Як свого часу для «День за днем» розповів Олек­сандр Лу­ка­шен­ко, го­ло­ва район­ної ГО «Ве­те­ран Ше­пе­тів­щи­ни», сю­ди при­во­зи­ли аби розс­трі­ля­ти жи­те­лів Су­дил­ко­ва, По­лон­но­го, Сла­ву­ти. Стра­чу­ва­ли не ли­ше мир­не на­се­лен­ня, а й пар­ти­зан, під­піль­ни­ків і на­віть прос­тих лю­дей, яких пі­доз­рю­ва­ли у зв’яз­ку з ни­ми.

У Шепетівці та Судилкові були проведені не менш жахливі «єврейські акції». За 952 дні окупації у Шепетівці розстріляли та закатували більше 6000 шепетівських євреїв.

Сьогодні, 27 січня у День пам’яті жертв Голокосту — представники місцевої влади та районної державної адміністрації принесли квіти до місця масового поховання євреїв Шепетівки та сусідніх населених пунктів.

У Шепетівці ще до створення гетто почалися масові розстріли євреїв

Загалом, в роки війни в Україні було вбито майже мільйон євреїв та 12 тисяч ромів. Голокост засвідчив повну беззахисність людини перед державою, незважаючи на весь попередній розвиток концепції прав людини в різних країнах.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppX

Підписатися на наші новини у месенджерах:

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікаво


Шепетівчани вибороли нагороди кубка України з бойового самбо
Шепетівчанин після оплати замовлення пішов його забирати у лісовий масив
Спортсмен із Шепетівки виборов бронзу Чемпіонату Європи з комбат дзю-дзюцу
Мешканців Шепетівки запрошують на велодень

Читайте у цій рубриці


Як онук великого коронного гетьмана був господарем Нетішина і Кривина
Великдень і пасочки: як язичницька спадщина окупувала найвеличніше християнське свято
Як середньовічний магнат на Хмельниччині замок будував
Після аварії на ЧАЕС потяг «москва-Хмельницький» перестав курсувати не одразу
FacebookTelegramViberWhatsAppX