На Хмельниччині у палаці Орловських виявили 3D-розписи кінця XVIII століття

На Хмельниччині у палаці Орловських виявили 3D-розписи кінця XVIII століття

У Малієвецькому обласному історико-краєзнавчому музеї, створеному на базі палацу Орловських, виявили 3D-розписи кінця XVIII століття. Малюнок на стелі відкрився випадково, коли звідти відвалився шар вапна. Під шаром був стилізований під ліпнину малюнок — маленькі напівсфери, обвиті рослинним орнаментом. Про пише «Поділля News».

Нагадаємо, на Хмельниччині у палаці графа Орловського запрацює музей.

Зведений наприкінці XVIII століття, палац Орловських має складну долю. У 1921 році маєток націоналізували. Згодом в ньому заснували лікарню, у часи Другої світової війни тут діяв госпіталь, в якому лікували хворих з пораненнями очей. Останні десятиліття перед переформатуванням у палаці розташовувався дитячий санаторій «Світанок», напрямком роботи якого була профілактика туберкульозу. Вже навесні 2021 року рішенням депутатів обласної ради в будівлі заснували музей та націлилися на поступове відновлення автентичного інтер’єру.

«На другому поверсі відійшло вапно, утворилася невелика тріщина, були плями. Ділянку розчистив один з наших друзів — Олександр Віштаченко, реставратор, який працює у Польщі і щоразу, приїжджаючи у відпустку, допомагає нам зафіксувати аварійні ділянки. Цього разу стало видно, що під вапном розписи. Легко читається малюнок. Видно переливи кольорів, дуже багато відтінків, Це свідчить, що працювали гарні майстри. Зображені розкішні рослинні орнаменти — можливо, у стилі бароко або ампір. Виявлені розписи відповідають опису палацу, залишеними одним з його відвідувачів Антоніо Урбанським», — розповідає директорка Малієвецького обласного історико-краєзнавчого музею Анастасія Донець.

На Хмельниччині у палаці Орловських виявили 3D-розписи кінця XVIII століття

За словами керівниці мистецького закладу, протягом XX століття розписи неодноразово забілювали вапном. Періодично шари побілки відлущувалися й оголювали малюнки. Розписи навіть пробували відновити місцеві художники, але робили це дуже наївно. Згодом ці непрофесійні малюнки знову вкривали вапном. За останні 20 років білити могли й двічі на рік.

«Цю стелю намагалися покращити і по розписам масляними фарбами підмальовували орнамент. Це виглядало, наче по будь-якому твору мистецтва зверху провести фломастером. Зображення одразу втрачали свою мистецьку цінність. На розписи XVIII століття накладалися малюнки 50, 70, і початку 80-х років минулого століття», — каже директорка музею.

Анастасія Донець вважає, що з одного боку шари вапна — недобре, з іншого — вони і дозволили зберегти старовинні розписи, які нададуть будинку атмосфери й характеру. Адже хол виглядає нині поки що як простір радянського закладу. В майбутньому на реставраторів загалом може очікувати багато сюрпризів. Проте процес відновлення найвірогідніше розтягнеться на роки. Невідомо наразі, і чи такі роботи зможуть профінансувати з державного бюджету.

«Це відбудеться, тільки якщо у положення про «Велику реставрацію» внесуть зміни. Тому що поки там згадуються лише об’єкти державної, а не комунальної власності. З іншого боку, Хмельницька облдержадміністрація зацікавлена в розвитку цього музею і шукає кошти в обласному бюджеті. Але насамперед палац потребує не інтер’єрних робіт, а заміни даху й ремонту водовідвідних систем. Реставрація — це науковий процес. Адже задача тут не лише зняти тиньк і швиденько показати, що в нас є розписи. Нам на цих розписах треба виховати покоління реставраторів, сформувати велику наукову спільноту, навість створити свою місцеву реставраційну школу», — переконана Анастасія Донець.

До речі, в описах відвідувачів палацу Орловських є згадки про розписи в каплиці та їдальні, а також на стелі холу. Окрім того, в холі мають бути й дві фрески. Бенкетний зал теж описаний як дуже розкішний. Але деталі при цьому невідомі.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Реклама
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності


Теґи публікації


Вам також може бути цікавоУ Нетішині краєзнавчий музей — наймолодший в Україні
Художниця із Маріуполя провела у Нетішині майстер-клас
На Хмельниччині прихистили коней із Чорнобиля рідкісної породи
На Хмельниччині музей приймає переселенців
У 7 музеях Шепетівського району зберігаються державні експонати
На Хмельниччині у палаці графа Орловського запрацює музей

Читайте у цій рубриціНа Хмельниччині реалізували проєкт, в якому задіяні вимушені переселенці
Жителів Хмельниччини попередили про небезпечні метеорологічні явища
На Хмельниччині затримали чоловіка, який збував канабіс
Голова партії «Слуга народу» відвідала Хмельниччину
На Хмельниччині розпочинається операція «МАК-2022»
Навіщо швидкісний інтернет в звичайній міській квартирі
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter