Чим небезпечні мухи

Пора літа, осені — це пора овочів, ягід, зелені, відпочинку на природі. Хто з нас не любить поласувати шашликом, копченою ковбасою, та іншими м’ясними, рибними делікатесами. Вживаючи їх та недотримуючись санітарно-гігієнічних правил, ми можемо заразитись глистами — аскаридами (людини, собаки), волосоголовцями, трихінелами, опісторхами, які викликають захворювання аскаридоз, трихоцефальоз, токсокароз, опісторхоз. Хворіють в рівній мірі дорослі і діти, як у сільській місцевості, так і в місті. Джерелом зараження є хвора людина, тварини (собаки, коти) і навіть мухи. Личинки мух викликають таке захворювання, як міаз. Про це йдеться на сайті ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України».

Що ж це за хвороба?

Міаз (мyiasis — від грец. мyia — муха) — це паразитарне захворювання, яке викликається проникненням у тканини і порожнини тварин і людського організму дорослих особин і личинок мух певних видів. У природі мухи харчуються і відкладають личинки в мертвих тканинах — органіці, яка почала розкладатися. Зараження, як правило, відбувається в результаті недбалості і нехтування гігієнічними нормами. Тому міаз поширений в місцевостях, де санітарно-гігієнічні умови не відповідають нормами. Міаз може викликатися зараженням личинками різних видів мух.

Частіше за інших збудниками міазів людини є кілька видів комах:

 • вольфартова муха — заражає відкриті ушкодження шкіри — рани, виразки (поширена у південних районах Європи, північній Африці та Азії);
 • оводи, частіше російський і овечий;
 • сірі м’ясні мухи;
 • калліфоріди;
 • сирні мухи;
 • журчалки.

Личинки мух можуть паразитувати у кишківнику (кімнатна, синя м’ясна, зелена мухи, дрозофіли), сечостатевій системі (мухи роду Fannia), носових ходах (рід Cochliomyia), шкірі (Hypoderma), в роті (личинки мух Calliphoridae і Sarcophagedae). В організм яйця можуть потрапити з брудною їжею або водою. Личинки стійкі до дії багатьох хімічних речовин: слабких кислот і лугів, спирту, формаліну та інших. Цим пояснюється їх здатність жити протягом тривалого часу в кишківнику і інших, невластивих для цих особин місцях.

Міази можуть розвиватися при випадковому зараженні яйцями комах, яким не властиво паразитування в людському організмі — це, наприклад, при проникненні в тіло личинок м’ясної або кімнатної мухи. Або викликані виключно паразитуючими комахами — це личинки вольфартової мухи. Також бувають зовсім несподівані — зараження відбувається від мух, личинки яких зазвичай живуть в гниючих залишках, а в тіло людини проникають, наприклад, при ковтанні забрудненої їжі або попаданні личинок в уретру з поверхні брудної білизни.

Локалізуватись міаз може в шкірі — личинки розвиваються і живуть в шарі епідермісу, а деякі проникають ще до глибших м’яких тканин, аж до м’язів і сухожиль. Очний міаз викликає овечий ґедзь (Oestrusovis) та вольфартова муха. Сечостатеву систему часто вражають личинки мухи роду Fannia, а також вольфартової мухи. Порожнинний міаз може бути локалізований в статевих органах, сечовивідних шляхах, ротовій порожнині. Кишковий міаз розвивається в кишківнику або шлунку людини, проникнення яєць або личинок відбувається разом із зараженою їжею або коли, наприклад, дитина облизує забруднені предмети (іграшки в пісочниці).

Щоб захистити себе від міазів та інших паразитозів потрібно дотримуватися наступних рекомендацій:

 1. Необхідно мити руки не тільки після відвідування вулиці і громадських місць, але і після контактування з тваринами та перед вживанням їжі.
 2. Всі земельні роботи потрібно виконувати в гумових рукавичках.
 3. Захищати харчові продукти, які не проходять термічну обробку від мух, ретельно мити овочі, фрукти, ягоди, зелень.
 4. Слід запобігати доступ комах в житлові приміщення, особливо в ті, в яких готується, зберігається і вживається їжа.
 5. У житлових приміщеннях необхідно дотримуватися чистоти.
 6. Власники домашніх вихованців повинні запобігати можливості поглинання ними падалі.
 7. Якщо на тілі утворилася рана, її необхідно відразу обробити антисептиком і закрити пов’язкою.
 8. Померлу худобу і птицю потрібно своєчасно утилізувати (рекомендується спалювати).
Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


1 коментар до статті «Чим небезпечні мухи»

 1. Гений коментує:

  Кстати, о гадких мухах!

  Завтра понедельник.
  Этот придурок опять ночью пойдёт воровать цветы в “Мамин хліб”. Кто-нибудь там даст ему в лоб?

  Ждём видео этого торжественного момента!…


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності


Теґи публікації


Вам також може бути цікавоЧитайте у цій рубриці