Митець, що підкорив камінь

Митець, що підкорив камінь

Уродженець Шепетівщини скульптор Андрій Никитюк за життя зумів у своїх творах відродити древні традиції предків, об’єднавши мистецтво та природу

Його творчість маловідома у нашому краї, проте, на Всеукраїнському пленумі скульпторів у Буші (Вінничина) він був незмінним учасником.

Скульптор Андрій Никитюк

Скульптор Андрій Никитюк

Серед відомих робіт Андрія Никитюка в парку скульптур Буші «Тарас Завісний», «Гречко Опришко», «Каменотес», «Козак Лесько», «Кохання», «Молитва» (арка, співавторство) та «Бушанська мати».

За життя творчість скульптора набула стійких стильових рис: він тонко відчував можливості каменю, дерева, мармуру, міді та вмів підкорити матеріал виразу конкретного характеру. Саме в роботі  зі зварним металом «Художня рада» скульптор зумів розкрити індивідуальність свого таланту.

— В цій композиції зображено молодого митця, що чекає вердикту своїм роботам від художньої ради. І як то не рідко буває в житті, одні критикують, інші схвалюють. А художник стоїть біля свого полотна, опустивши смиренно голову, в очікуванні вироку, — прокоментувала науковий співробітник музею Наталія Кручук.

Автор використовував різні сюжети для скульптур, наприклад, «Колективізація», в ньому зображено силовика, що відбирає у селянки з дитиною останню годувальницю — корову. В «Повернення з етюдів» художники повертаються «весело», одного з товаришів несуть, мовляв, намалювалися. Зумів у камені витесати бригаду жінок малярів, що рушають до праці, жваво та енергійно.

12654621_936660043077674_2258242087282476855_n

В одній роботі з шамотної цегли «Жертва атеїзму» Андрій Никитюк вирізав зруйнований храм, в середині якого промальовано образ Богородиці. А якщо роботу розвернути в інший бік, то проглядаються три сильні мужі, поранені, знесилені та, майже, скорені.

— З дерева, каменю, піщаника, металу однаково геніально скульптору вдавалося передавати образи. На прикладі скульптури «Грація» це можна також побачити: дві гілки дерева вималювалися в граціозні жіночі силуети. Поверхні фігур настільки ніжні на дотик, ніби справжні, — додала працівниця музею.

Деякі роботи музей придбав у скульптора незадовго до його смерті. Нині їх виставлено для відвідувачів у виставковій залі.

 

Для довідки

Народився Андрій Никитюк 3 січня  1950 року в селі Пиляї Шепетівського району. В 1981-му закінчив  Київський державний  художній інститут. Його викладачами була Шаповал І.П., Макогон І.В., Вронський М.К.

З 2000 року його роботи отримали визнання  Національної Спілки художників України, а Никитюк з того часу став її членом.

Серед його робіт скульптури: «Поцілунок», «Марія», «Перша весна», «Крижинка», «Лебедіння», «Двоє» та інші.

Помер митець 2 лютого 2016 року.

 

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності


Теґи публікації


Вам також може бути цікавоСело на Хмельниччині може стати магнітом для туристів
В Полонному викрали скульптуру Хо Гончара
В Ізяславській в’язниці було знайдено дві скрині з церковними коштовностями
Жителька Полонного на городі викопала нові експонати для місцевого музею
На Хмельниччині у палаці графа Орловського запрацює музей
У Славуті тепер є кінь з «орієнтиром для тих, хто сумнівається»

Читайте у цій рубриціШепетівські школярі долучилися до керівництва містом
На виході з Шепетівської виправної колонії на нелегала чекала міграційна служба
Дитині, позбавленій батьківського піклування, придбали житло у Славуті
У 7 музеях Шепетівського району зберігаються державні експонати
Діти з особливими потребами Судилківської ТГ отримують «Солодкі горнятка»