Коли ваше житло уже не ваше: як захиститися від незаконної реєстрації права власності

У рамках проекту «Я маю право!», який реалізовується фахівцями системи безоплатної правової допомоги та органів юстиції на території всієї України, начальник відділу правопросвітництва і взаємодії з суб’єктами надання безоплатної первинної правової допомоги Старокостянтинівського місцевого центру з надання БВПД Оксана Балясна підготувала консультацію про те, як захиститись від незаконної реєстрації права власності на житло.

Випадки, коли зловмисники з підробленими документами реєструють на себе житло, непоодинокі. Наслідок таких дій — відмова зареєструвати право власності, коли до реєстратора звертається справжній господар, оскільки у квартири вже є власник, належним чином внесений до реєстру речових прав на нерухоме майно.

Як діяти в такій ситуації

Постраждала сторона завжди може звернутись до суду за захистом своїх прав. Після винесення позитивного рішення (якщо не буде подано апеляційної скарги) потрібно звертатися до реєстраційної служби із заявою про внесення змін у реєстр на підставі рішення суду.

Постраждала сторона може звернутися до комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, яка діє при кожному головному територіальному управлінні юстиції. Переваги цього способу: у разі позитивного рішення в результаті розгляду заяви дані до реєстру вносяться одразу. Та є й недоліки: рішення комісії може бути оскаржене у суді, якщо порушені вимоги щодо терміну подання скарги до Міністерства юстиції (60 днів після вчинення незаконної реєстраційної дії, або ж 60 днів з того моменту, коли особа дізналася про цей факт) чи якщо є рішення цього органу з того самого питання.

Що треба знати при зверненні до комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації

Комісія детально вивчає скаргу, з’ясовуючи: чи належитьїї розгляд до повноважень суб’єкта розгляду скарги; чи дотримано вимог законодавства щодо строків подання скарги, щодо її оформлення та/або щодо документів, які долучаються до скарги; чи наявні (відсутні) інші скарги у суб’єкта розгляду скарги.

Вирішуючи питання по суті, комісія встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують зазначені у скарзі вимоги і заперечення, та інші обставини, які мають значення для об’єктивного розгляду скарги, у тому числі шляхом перевірки відомостей, які містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, та у разі необхідності витребування документів, пояснень тощо у суб’єкта оскарження.

Зважаючи на можливості та повноваження комісії, не завжди можна оскаржити незаконну (на підставі підроблених документів) реєстрацію, адже державний реєстратор не перевіряє легітимності тих чи інших документів. Інша справа, якщо така реєстрація відбулася через некомплектність документів або форма таких документів (на момент реєстрації) не відповідала вимогам чинного законодавства.

Водночас, якщо комісія під час розгляду скарги вважатиме за необхідне, щоб правоохоронні органи перевірили зазначені у скарзі обставини щодо можливого підроблення документів, суб’єкт розгляду скарги надсилає відповідні відомості правоохоронним органам для здійснення перевірки таких відомостей та вжиття в межах їх компетенції заходів реагування для припинення порушення законодавства.

Як запобігти порушенню

Безумовно, коли права вже порушено, говорити про превентивні заходи пізно. Однак потенційним покупцям (інвесторам) первинної нерухомості, а також власникам нерухомого майна, рекомендуємо користуватися кабінетом електронних сервісів Мін’юсту (посилання можна знайти на офіційному сайті відомства, сайті Головного територіального управління юстиції в Хмельницькій області та Регіонального центру з надання БВПД у Хмельницькій області). Таким чином можна вчасно побачити зміни у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно й швидко відреагувати на незаконні дії третіх осіб, написавши у встановлені терміни скаргу та звернувшись до правоохоронців.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності


Теґи публікації


Вам також може бути цікавоБезоплатна правова допомога
Безоплатна правова допомога

Читайте у цій рубриці