Як страховий стаж вплине на вік виходу на пенсію

Як страховий стаж вплине на вік виходу на пенсію

У якому віці українці виходитимуть на пенсію після впровадження пенсійної реформи? Відповідь на це питання підготувала Діана Думановська, головний спеціаліст Городоцького бюро правової допомоги.

Одним із напрямків пенсійної реформи в Україні Міжнародний валютний фонд пропонував підвищити пенсійний вік до 63+ років. Зараз пенсійний вік для чоловіків становить 60, для жінок — 57 років і 6 місяців, якщо немає інших пільг за віком. Йдеться, наприклад, про те, що 55-річні жінки з 30-ма роками трудового стажу мають право на дострокову пенсію.

Крім того, проект пенсійної реформи передбачає підвищення страхового стажу з 15 до 25 років. Поки що право на пенсію за віком мають ті, кому виповнилося 60 років. При цьому законодавство визначає, що ці особи повинні мати страховий стаж 15 років.

З 1 січня 2004 року для нарахування пенсії важливий лише страховий стаж. Від того часу трудова книжка перестала бути підтвердженням страхового стажу, оскільки роботодавець, до прикладу, може піти на хитрість і не сплачувати страхові внески, незважаючи на наявність запису в трудовій книжні. Зрозуміло, що цей період вже не буде враховуватись при нарахуванні пенсії.

Розглянемо детальніше різницю між страховим та трудовим стажем. Трудовий стаж — це періоди офіційної роботи, які підтверджуються записами в трудовій книжці. Страховий стаж — це той період, за який ви, або хтось замість вас, наприклад, ваш роботодавець, сплачував страхові внески до Пенсійного фонду України. Сплатили — є стаж, не сплатили — стажу немає.

Відповідно до запропонованої урядом реформи пенсійний вік залишається на рівні 60 років для людей, які матимуть страховий стаж 25 років. При цьому запроваджується гнучкий коридор пенсійного віку та можливості компенсації відсутнього страхового стажу: громадяни, яким не вистачає років стажу, щоб задовольнити вимогу стосовно мінімального стажу, матимуть можливість сплатити внески за відсутні роки (не більше 5 років).

Через 10 років для оформлення пенсії в 60 років потрібно буде мати 35 років стажу, з яких 25 — страхового, заробленого з 1 липня 2000-го. За наявності стажу від 25 до 35 років пенсію призначать у 63 роки, при стажі від 15 до 25 років — у 65. А якщо стаж буде меншим 15 років, органи соцзахисту призначатимуть лише соціальну допомогу. І лише після 65 років. Щодо найближчого майбутнього, то від 1 січня 2018 року пенсію призначать у 60 років тим, хто має 25 років загального стажу, з яких 15 років — страхового, що буде враховуватись від 1 липня 2000-го до 1 січня 2018-го.

Утім, треба зазначити, що 16 червня на засіданні Нацради реформ було висловлено пропозицію про перенесення підвищення мінімального страхового стажу з 1 січня 2018-го на 1 січня 2020 року, щоб дати громадянам можливість адаптуватися до змін. Водночас міністр соціальної політики заявив, що таке перенесення має бути погоджено з МВФ, і виступає проти цього.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


1 коментар до статті «Як страховий стаж вплине на вік виходу на пенсію»

  1. валентина коментує:

    мій чоловік з 1990р. по 1999р. знаходився в місцях позбавлення волі , там працював. Чи буде цей стаж зарахованний до пенсії?Страхових відрахувань на той час не було.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікавоЯк оформити пенсію онлайн
На Хмельниччині з 1 вересня відбудуться зміни в організації виплати і доставки пенсій
Кому перерахували пенсії з 1 квітня?
Що очікує на хмельничан з переходом на електронні трудові книжки
Уряд обіцяє впровадити особистий пенсійний рахунок
На Білогірщині чоловік кілька років не отримував грошей від орендаря за землю

Читайте у цій рубриціПолісмени нагадують: відчинене вікно – небезпека для дитини
Чи мoжна вирoщувати мак на власнoму гoрoді?
У кожному третьому закладі оздоровлення та відпочинку виявлено порушення
Змінити постачальника газу заради економії. Як це зробити?
Із липня в Україні землю можна продавати-купувати
В Україні медзаклади переходять на електронні лікарняні листи