Обережно, кліщі активізувалися

Обережно, кліщі активізувалися

На Шепетівщині щорічно реєструються випадки захворювання хворобою Лайма. З настанням тепла збільшується ризик зараження Лайм-бореліозом, яким можна захворіти внаслідок вкусу зараженими кліщами.

Найпоширенішими симптомами іксодового кліщового бореліозу є головний біль, жар і шкірний висип характерної форми, так звана мігруюча еритема. У ряді випадків інфекційний процес охоплює серцеву тканину, суглоби і нервову систему.

При своєчасному початку лікування хвороба може бути повністю вилікувана без ризику ускладнень і хронізаціі. Пізні ж стадії Лайм-бореліозу важковиліковні, часто закінчуються інвалідністю і навіть смертю людини.

Лайм-бореліоз є одним із найпоширеніших захворювань, які передаються людині через укус інфікованих кліщів.

Резервуар інфекції (носії бактерій) — це дикі і домашні тварини, переважно гризуни, ссавці — собаки, кози, вівці, які зовні виглядають здоровими, та й виявити у них бактеріоносійство досить складно. Кліщі (переносники бактерій) заражаються від хворих тварин.

Пік зараження випадає на весняно-літній період. Активність кліщів спостерігається із квітня по жовтень, але останнім часом почастішали випадки ранніх (березень) і пізніх (листопад-грудень) укусів членистоногих, що пов’язано із загальним кліматичним потеплінням і поступовим пристосуванням кліщів до жорсткіших умов перебування.

Фактори ризику зараження

Часте відвідування лісів і лісопаркових зон, носіння відкритого одягу під час прогулянок, пікніки, шашлики в необладнаних «диких» місцях.

Тривале присутність кліща на тілі (більше 12 год). Доведено, що раннє зняття кліща, що присмоктався, в рази знижує ризик зараження людини. У той же час, навіть якщо кліща знімають, що плазує по тілу, не виключає ймовірність зараження Лайм-інфекцією.

Шляхи передачі

 1. Основний шлях передачі через укус кліща. Іксодові кліщі харчуються на хворих борреліозом тваринах і самі стають інфікованими. Другий варіант — вилупилися личинки від зараженої самки-кліща вже можуть бути зараженими бактерією. Заражений кліщ присмоктується до людини, бактерія потрапляє в ранку зі слиною і фекаліями членистоногого, а через неї — в кров людини.
 2. Харчовий — передача боррелій через сире молоко інфікованих тварин, найчастіше кіз.
 3. Трансплацентарний шлях — найрідкісніший варіант. Передача бактерій виникає від хворої матері плоду у внутрішньоутробному періоді.

В місці присмоктування після укусу кліща в середньому через 7 днів формується хвороблива і свербляча папула червоного кольору, з характерним периферичним ростом (мігруюча еритема). Розширюючись, еритема формує своєрідне кільце 10–60 см в діаметрі: центральна частина блідого кольору і яскраво-червоний віночок по краях. Дозвіл еритеми відбувається протягом 1–2 місяця.

Пацієнти можуть скаржитися на свербіж і печіння в цій ділянці.

 • На місці еритеми залишається лущення і пігментація;
 • загальноінфекційний синдром характеризується підвищенням температури, головним болем, лихоманкою, ознобом, болями в м’язах (особливо шийних), суглобах і кістках, слабкістю;
 • інші симптоми — риніт, фарингіт, кропив’янка, кон’юнктивіт, висипання на обличчі, сухий кашель, точкові і дрібні висипання кільцеподібної форми, регіональний лімфаденіт. Внаслідок цих симптомів бореліоз іноді маскується під простудні захворювання, що є несприятливим чинником подальшого розвитку (несвоєчасне, пізніше лікування).

Профілактика Лайм-бореліозу

Заходи профілактики є неспецифічними і загально рекомендованими, полягають у попередженні укусу кліща, а також профілактиці аліментарного шляхи зараження:

 • при відвідуванні лісів і парків одягати щільний одяг світлих тонів, який повинен щільно примикати до тіла в ділянці шиї, зап’ясть і щиколоток;
 • штани повинні бути заправлені в шкарпетки і чоботи;
 • одягати головний убір.

Для відлякування членистоногих на шкіру або одяг слід наносити репеленти: «Офф», «Дета» та ін.

Виключати контакт з високою травою, бур’яном, чагарником, заростями — такі місця варто обходити.

Через кожну годину шляху слід уважно оглядати один одного, особливо область шиї, пахв, грудей: як правило, кліщ присмоктується не відразу, а вибирає собі сприятливе місце.

Не виносити з лісу рослини, гілки, траву — в них може перебувати кліщ.

Обов’язково кип’ятити молоко з сумнівних і невідомих джерел.

Заходами профілактики хвороби Лайма на державному рівні є викошування місць відпочинку і зон, прилеглих до лісових і паркових доріжках, протівоклещевая обробка території спеціальними інсектицидами.

І все-таки, якщо кліщ присмоктався, необхідно:

 • якомога раніше зняти членистоногого, в ідеалі — в умовах медичного закладу. При самостійному видаленні використовується модуль антикліщ або петля з нитки, яку накидають на передню частину кліща щільно до шкіри людини, затягують і акуратно витягують, а ранку обробляють антисептиком. Важливо не пошкодити кліща;
 • відвідати лікувальний заклад — медпрацівники перевірять, чи всі частини кліща витягнуті з ранки, оброблять шкіру.
 • приймати профілактичну антибіотикотерапію, призначену лікарем. Як правило, її призначають, не чекаючи результату дослідження («Доксициклін» або «Амоксицилін» на 5–10 днів). Ігнорувати прийом препарату не варто: захворювання не з легких, а результати дослідження кліща можуть бути помилково негативні.
Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


1 коментар до статті «Обережно, кліщі активізувалися»

 1. Eugene Freilikhman коментує:

  Учора з колегами на кілька хвилин заїхали на 603-й. Добре, що ще не так жарко і одяг закривав майже все тіло. На собі знайшов три кліщі, ще одного в машині побачив. Як повернулися — перетрусили весь одяг. А дехто відразу все в пральну машину…


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності


Теґи публікації


Вам також може бути цікавоЗа минулий тиждень на Хмельниччині зареєстровано 5 випадків сальмонельозу
Один із батьків тяжко хворої дитини може завчасно вийти на пенсію
Усі окупанти, які перебували в Рудому лісі, матимуть променеву хворобу різного ступеня важкості
Через війну 7-місячна дитина не отримала звичайний прикорм, тому потрапила на операційний стіл в Охматдиті
Реабілітацію після важких хвороб за кошти соцстраху пройшли майже 17 тисяч працюючих

Читайте у цій рубриціЛегендарного півника із Бородянки можуть побачити усі
Олексій Чернишов: Організація опалювального сезону є питанням національної безпеки України
Госпітальні кластери: МОЗ розпочинає наступний етап реформи охорони здоров’я
У великій гвардійській родині побільшало на ще одну сім’ю
Україна розриває дипломатичні відносини із Сирією
Українську страву внесли до нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter