Шепетівській громаді не вистачає коштів на освіту

Шепетівській громаді не вистачає коштів на освіту

Асоціація міст України звернулася до Прем’єр-міністра України Д. Шмигаля з приводу необхідності врегулювання питання забезпеченості належної роботи закладів загальної середньої освіти у 2021 році. Це потребує перегляду обсягів освітньої субвенції на 2021 рік та розробки нової формули розподілу освітньої субвенції на наступний 2022 рік. АМУ направила пропозиції та аналіз результатів опитування щодо стану забезпеченості виплати заробітної плати педагогічним працівникам загальної середньої освіти у громадах, що утворилися внаслідок нового адміністративно-територіального устрою, а також наголосила на наявності прогнозованого дефіциту освітньої субвенції.

Проведене АМУ опитування засвідчило, що близько 40 % опитаних громад заявили про дефіцит освітньої субвенції у 2021 році. В середньому дефіцит освітньої субвенції на оплату праці педагогічних працівників, що надають повну загальну середню освіту, складає 7–9 %. Більше 14,5 % громад мають до 5 % дефіциту освітньої субвенції, 20 % — від 5 % до 15 % дефіциту. В більш ніж 3 % громад складається катастрофічна ситуація, дефіцит освітньої субвенції в них становить від 17 до 30 %. Загальний же обсяг потреби в коштах на заробітну плату педагогічним працівникам в середній освіті для місцевих бюджетів складає понад 855 млн грн.

Однією з причин, що призводить до дефіциту освітньої субвенції, поряд з недостатньо оптимізованою мережею закладів і наявністю шкіл/класів з малою наповнюваністю, є недосконалість Формули розподілу освітньої субвенції, яка не враховує частину передбачених нормативно-правовими актами МОН освітніх послуг у середній освіті.

У Шепетівській громаді існує дефіцит освітньої субвенції.

«На території міської громади функціонує 12 закладів загальної середньої освіти, в яких здобувають освіту 5965 учнів (з них 10 міські школи — 5715 учнів, 2 сільські школи — 250 учнів). У 2021 році створена міська громада, в яку увійшли місто Шепетівка та 3 села (в систему освіти ще 2 заклади ЗЗСО і 2 ЗДО). До 31 грудня 2020 року сільські школи фінансувались за однією формулою, де наповнюваність становила 11 учнів на клас, а з 1 січня 2021 року — за формулою, де наповнюваність становить 25 учнів на клас. Школи залишились, але фінансування значно зменшилось: державної субвенції на функціонування шкіл вистачає на 6 місяців. Дефіцит фонду зарплати становить 3 млн 600 тис. грн (при потребі 8 млн 976 тис. грн) На 2021 рік на оплату праці педагогічних працівників ЗЗСО виділено 105 млн 732 тис. грн, що на 30,6 % більше в порівнянні з 2020 роком (було 80 млн 965 тис. грн). Проте, для оптимальної організації освітнього процесу необхідно 113 млн 732 тис. грн (не вистачає 8 млн грн). Були проведені першочергові заходи економії коштів, завдяки чому вдалося скоротити дефіцит бюджету на суму 2 млн 700 тис. грн. Сьогодні дефіцит фонду заробітної плати становить 5 млн 260 тис. грн. Державною субвенцією недостатньо фінансується поділ класів при вивченні окремих предметів: виділено лише 51 ставка, що становить приблизно третю частину від потреби. На оптимальний поділ класів у великих школах громади не вистачає 1 млн 600 тис.грн. Зовсім не оплачується організація індивідуального навчання. В громаді є 34 учні, які за станом здоров’я здобувають освіту у формі педагогічного патронажу (необхідно 3 млн 140 тис. грн). І відповідно до законодавчих актів про освіту ми зобов’язані забезпечити навчання таким учням. Тобто, така форма навчання організовується в збиток денній формі навчання. Формула державної субвенції не враховує особливостей відкриття класів з навчанням мовами національних меншин, роботу спецмедгруп, результати атестації педагогів. Все це негативно впливає на якість організації освітнього процесу і престиж освітньої галузі в цілому», — коментує заступник міського голови з гуманітарних питань Шепетівської територіальної громади Галина Безкоровайна.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікавоНові законопроєкти АМУ: додаткові 400 млн грн для громад Хмельниччини
Парламент прийняв законопроєкт щодо розвитку інституту старост. Що змінилось?
АМУ звертається до кожного мешканця Хмельниччини — не бійтеся!
Міський голова Хмель­ницького Олександр Симчишин вважає: «Держава зобов’язана підтримати бізнес, який страждає через пандемію COVID-19»
Судилківська сільська рада відшкодує міській раді кошти за навчання
Міський голова Нетішина Олександр Супрунюк: «Реформа однозначно вб’є освіту в селах»

Читайте у цій рубриціВикладач математики з Ізяслава стала лауреатом фестивалю-конкурсу «Учитель року предметів духовно-морального спрямування»
Учнів 11-х класів звільнили від проходження ДПА
Освітяни, які залучені до проведення ЗНО, зможуть щепитись від COVID-19 у першу чергу
На Білогірщині довкола школи, яку будують з 1990 року, зрізали дерева
У Шепетівці 15-річна учениця не хоче поверта­тися до навчання у школі
Шепетівський ліцей отримав грант у розмірі 35 тисяч гривень