Що думають шепетівські вчителі та батьки про зміни в українському правописі

Новий правопис Кабінет Міністр затвердив лише 22 травня, але всі, хто якимось чином пов’язаний із освітнім процесом, допоки не в захваті.

— Вчителі-мовники переймалися ЗНО з української мови, яке відбулося 23 травня, тому про зміни чула, але ще нічого невідомо про механізм вивчення нового правопису у школі, — зазначила вчитель-філолог однієї із шепетівських шкіл.

Хвилюється про підготовку до зовнішнього незалежного оцінювання інший вчитель.

— Найскладніше сьогоднішнім десятикласникам: за рік до ЗНО доведеться перевчити правила. Враховуючи перенавантаження випускників, — це може погіршити результати тестування. Адже фонетику вивчають у п’ятому класі, правопис — у 5–7, тобто матеріали вже пройшли.

Думку вчителя підтримали і батьки десятикласників.

— Моя донька вже кілька років займається із репетитором з української мови, — зазначила 38-річна Олена. — Хвилюємося, як ці зміни вплинуть на перенавчання за новими правилами.

Також незрозуміло педагогам, за якими підручниками будуть вчити у новому навчальному році.

— Цьогоріч 11-класники — випускаються за старою навчальною програмою, а десятикласники та наступні класи вчяться за новою, тому ще невідомо, як складеться із підручниками, — висловила свої міркування філолог. — За логікою, ті, за якими йде навчальний процес сьогодні, міститимуть помилки. Пригадую, що перехід у 1993-му році на новий правопис теж давався складно, особливо старшокласникам.

Хоча зміни в правописі вже жваво коментують у соцмережах, називаючи їх несуттєвими. По суті залишається пострадянський правопис, бо є Харківський правопис 1929-го року, де головною ознакою в родовому відмінку іменників є написання закінчення через «и» — любови, радости, незалежности, але матері, постаті, плоті — через «і».

Отож, серед новацій проекту, зокрема, значиться:

 • можливість вживання букви «и» на початку слів перед приголосними «н» та «р» (индик, Ирій), у дієслові «икати» та іменнику «икавка»;
 • паралельне вживання «ґ» і «г» для передачі іншомовного звука [g] в прізвищах на кшталт Г(Ґ)ете, Г(Ґ)уллівер, Васко да Г(Ґ)ама;
 • паралельне вживання «ф» і «т» у словах грецького походження: «кафедра» і «катедра», «міфологія» і «мітологія»;
 • передача звуку [j] у звукосполученнях [je], [ji], [ju], [ja] літерами «є», «ї», «ю», «я» у всіх випадках: «Савоя» замість «Савойя», «фоє» замість «фойє»;
 • роздільне написання слова «пів» з іменниками, якщо мається на увазі половина («пів години», «пів Києва»). Якщо «пів» з іменником складає єдине поняття, то слово має писатися разом («півзахист»).

Зміни також внесені у написання абревіатур і транслітерацій.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


11 коментарів до статті «Що думають шепетівські вчителі та батьки про зміни в українському правописі»

 1. Сергій Мельник коментує:

  .. для чого ускладнювати, якщо особливої потреби на такі зміни немає?… Розумію, що пройде 5 років і вся молодь стане освідченою ( осилять нововведення) але мільйони людей, старше покоління – будуть писати з помилками.. враз стануть безграмотними ( я не філолог,)

 2. Мені цікаво чи справді вчителі ставлять ці лайки і чим вони іх мотивують?

 3. Elena Protsun коментує:

  Це жах…

 4. Elena Protsun коментує:

  Атени це що? Це те те про я подумала?

 5. В коментує:

  Не вірте ЛЯКАЛКАМ. Новий правопис – поліваріантний. Писати можна і по-старому, і по-новому.
  Також хотілося б прочитати у цій статті про ПРИЧИНИ запровадження цього правопису. Насправді це крок до того правопису, що був в Україні у 1920-х роках, але потім сталінськими лизоблюдами штучно, протиприродньо для українців був насичений русизмами, щоб наблизити українську мову до російської.

  • Віктор Д. коментує:

   Ось і мову перевернули на гуцульський лад. Думаю не задарма.

 6. Ядовитый Журналист коментує:

  Ну, и чем это улучшило жизнь украинского народа?

  Это “назло москалям” делают из Украины гуцульский хутор, абсолютно наплевав на сложившийся литературный украинский язык. Это даже не деградация – это агония украинства.

  Очень жаль. Нормальная была Украина. Была…

 7. Ядовитый Журналист коментує:

  Да, и вот вас ждут ещё такие словарные “перлы”:

  1. Учительница – скадалка.
  2. Класс – кляс.
  3. Акушерка – шкрабачка.

  Всё, как на гуцульщине, в старые австрийские времена! Это не шутка. Это на полном серьёзе есть в инструкциях для образования. Оно планировалось так. Вот, не знаю, пришли ли эти инструкции из Киева в образовательные структуры на местах. Или после высмеивания этих инструкций в прессе, их тормознули.

  Последнее слово “шкрабачка” особенно дебильное. У нас в Киеве, кажется есть Институт акушерологии. Очень нужное и важное заведение. Так вот, теперь он будет называться Институт ШКРАБОЛОГИИ.

  Занавес, аплодисменты свидомым вышыванам с дикой венгерской горы…

 8. Ядовитый Журналист коментує:

  А в это время студенты запустили ракету с космодрома Нью-Мексико Spaceport America.

  Ссылка на видео: https://youtu.be/Y5j74uv427g

  В создании ракеты участвовали более 90 студентов Лаборатории ракетных двигателей. Этот проект занял 15 лет и более миллиона часов работы. В школе отметили, что многие выпускники, которые начинали работать над ракетой, уже сотрудничают с американскими крупными корпорациями, такими как SpaceX и Blue Origin. Двое бывших студентов основали свой стартап Relativity Space.

  Мне стыдно, за то что происходит в Украине.
  Там, где-то далеко — стартапы, созидание и развитие.
  Здесь — вышиванки, гуцулизация языка, нищета образования, придуривание в “томосы” и “безвизы для рабов”, воры и бандиты за рулем государства.

  И всё это результат голосования украинцев на президентских и парламентских выборах…

  • Петро коментує:

   З ракетами в Україні поки що все нормально: https://denzadnem.com.ua/nauka/34544

   • Ядовитый Журналист коментує:

    Речь шла об американских студентах сделавших ракету – мечту своей жизни, реализацию своих идей, первый стартап в жизни – который определит их творческое будущее.

    В Украине такого нет – у нас яйца раскрашивают и ляльки-мотанки делают.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності


Теґи публікації


Вам також може бути цікавоЧитайте у цій рубриці