Четверо майстрів, що відроджують самчиківський розпис, завітали у Шепетівку

У четвер, 30 січня, в місто Шепетівку завітали четверо майстрів самчиківського розпису. Мова йде про шанованих в Україні митців — Михайла Юзвука, Віктора Раковського, Сергія Касьянова та Ольгу Полупан.

Картини Олександра Пажимського

У приміщенні музею Миколи Островського наразі експонується виставка творів зазначених митців. На один день на гостину в музей приїхали й самі майстри, аби передати всі тонкощі цього виду мистецтва та навчити охочих його пізнати.

Розпочав творчу зустріч майстер народного мистецтва Михайло Юзвук — перший учень Олександра Пажимського. Саме пан Олександр — український етнограф, який почав відроджувати самчиківський розпис у 60-х роках минулого століття.

Картини Михайла Юзвука

Для учасників майстер-класу в Шепетівці Михайло Юзвук розповів про національне значення цього розпису, акцентуючи увагу на тому, що картини у цьому унікальному жанрі мають щонайменше три президенти України.

З відродженням самчиківського розпису, полотна виконані у цьому народному стилі користуються попитом. Поєднання кількох схожих за тематикою творів цілком може утворити популярні наразі в декорі інтер’єру модульні картини (https://art-vek.com).

Далі слово передали Віктору Раковському. Його батько свого часу разом із Олександром Пажимським досліджували забутий самчиківський розпис — вони були першими, хто взявся за повернення цього виду декоративно-ужиткового мистецтва.

Тарілки з самчиківським розписом Віктора Раковського

Пан Віктор зазначив, що кожна робота має не просто зацікавити, а й донести сенс закладеної у неї символіки. Серед робіт Віктора Раковського, окрім картин, є ще й тарілки декоровані у самчиківській традиції. Разом з колегами по творчому цеху, він розписує у народному стилі навіть будівлі.

Колишній далекобійник Сергій Касьянов — має чи не найменший стаж у когорті самчиківців. Чоловік є членом Спілки майстрів народного мистецтва України та учасником вельми цікавих мистецьких проєктів, зокрема, «Військово-польовий арт».

І наймолодша серед майстрів — Ольга Полупан. Мисткиня разом з колегами-чоловіками викладає у Самчиківській художній школі, а добирається на роботу зі Старокостянтинова.

Мисткиня Ольга Полупан та її картини

Її роботи добре відомі як в Україні, так і за її межами, є навіть у приватних колекціях за кордоном.

Після знайомства перейшли до справи — перший майстер-клас відбувся у приміщенні музею, провів його Віктор Раковський. Митець пояснив учасникам, що в основі самчиківського розпису лежать композиції «вазон», «райське дерево», «дерево життя», «чудесне та казкове дерево».

— Важливо пам’ятати, що у самчиківськму розписі форми мають бути анатомічно трошки викривлені, диспропорційними. Тому що це народний розпис, простий за характером, за стилем і за кольором, — зауважив Віктор Раковський.

Показуючи крок за кроком алгоритм нанесення елементів на папір, майстер зауважив, що важливо вчасно зупинитися, бо композиція врешті має бути легкою та дихати.

Мисткиня Ольга Полупан підходила до учасників майстер-класу та допомагала виконати завдання.

Паралельно двоє інших майстрів Михайло Юзвук та Сергій Касьянов завітали на урок до дитячої художньої школи, аби навчити її вихованців тонкощів самчиківського розпису.

Прикметно, що викладачі та дехто з вихованців мають досвід співпраці з цими митцями: у жовтні 2018-го у селі Самчики відбувся пленер із розпису, в якому взяли участь викладачі Шепетівської дитячої художньої школи.

Роман Галімський розписує паркану Самчиках

Надія Елеон

Шепетівські митці Катерина Борисевич, Роман Галімський, Надія Елеон, Максим Елеон та Володимир Монтач долучилися до проєкту відтворення цього унікального розпису на сільських хатах, парканах у селі Самчики.

— Нашим викладачам випала нагода розписувати паркани, зупинку. Усі ці об’єкти стали візитівкою села Самчики, — розповів Василь Сараєв, директор дитячої художньої школи.

Катерина Борисевич

Цей самобутній народний вид образотворчого мистецтва є дійсно унікальним, адже минулоріч влітку Міністерство культури внесло до нематеріальної культурної спадщини України традицію декоративного розпису села Самчики.

Упродовж лютого в приміщенні музею експонуватимуться твори п’ятьох майстрів самчиківського розпису — Олександра Пажимського, Михайла Юзвука, Віктора Раковського, Сергія Касьянова та Ольги Полупан.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


1 коментар до статті «Четверо майстрів, що відроджують самчиківський розпис, завітали у Шепетівку»

  1. Алла Чорноус коментує:

    Отримала море задоволення від спілкування з такими чудовими людьми, відомими майстрами своєї справи. Гарний захід, чуттєвий та душевний.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності


Теґи публікації


Вам також може бути цікавоЧитайте у цій рубриці