У Шепетівці експонуються унікальні вишиванки зі Слобожанщини

Сьогодні, 16 травня, у Всесвітній день вишиванки в Шепетівці стартувала виставка унікального національного одягу — «Евакуйована колекція. Вишивка: захист, спротив, зброя». Знаходяться старожитності в краєзнавчому відділі музею Миколи Островського.

Мандрівна виставка — це експозиція старовинного українського одягу Слобожанської землі. Серед унікальних експонатів:

  • стародавні столітні сорочки,
  • корсетки,
  • юбки та спідниці.

Всі вони — свідки нашого українства у слобідському краї, захист нашої «інакшості» від східного сусіда, спротив агресії та насаджуванню русифікації. Свого часу саме айдарівцю Миколі Павлюченку вдалося зібрати всі ці речі на Луганщині. Воїн взяв за мету розказати всім, що надзвичайний колорит національної культури побутує не лише на Західній Україні, як багато хто вважає, а і в інших регіонах, зокрема, в славному козаччиною Луганському краї. Також такі експонати надихають сучасних майстрів на створення етно-одягу та прикрас, які можна вже придбати в хенд-мейд магазинах, таких як https://ukrainart.com.ua/ua.

Історія створення виставки

— Дуже цікава історія, як Миколі Павлюченку вдалося цей старовинний одяг дістати. Будучи у місті Старобільську, цей чоловік познайомився з відомою майстринею Єлизаветою Главацькою. Так от, саме ці сорочки, що є складовою евакуйованої колекції, айдарівець викупив у майстрині. Всі вишиванки належали її родині, тобто були сімейною реліквією, — їх вишили бабуся і мати Єлизавети Главацької. Також вона йому подарувала старовинний верхній одяг, — розповіла Лідія Юхимович, науковий співробітник музею.

У наше місто потрапила лише частина цієї виставки — чотири сорочки. Наразі в краєзнавчому відділі шепетівського музею вони вельми лаконічно вписалися серед старовинних вишиванок нашого краю:

— Евакуйована колекція вишиваного українського одягу — речовий доказ того, що Донеччина та Луганщина — це також Україна і ці речі стали не лише українськими оберегами, але й зброєю проти бездуховності, безпам’ятства та агресії. Старовинний одяг із цієї колекції красномовно свідчить, що сто років тому як схід України, так і її західні області, населяли українці. Погляньте, ці жіночі сорочки — вони і кроєм, і вишивкою подібні до тих, що ми маємо, — розповіла Лідія Денисівна.

Вишиванка — унікальний витвір народного мистецтва

Кожна з вишиванок евакуйованої колекції є справжнім витвором мистецтва.

Якщо уважно роздивитися рукава виробів, то видно тонку роботу майстрині, яка прикрасила їх мережкою.

В іншій майстерно вишитий чорними нитками поділ.

Також є в експозиції й однотонна вишита сорочка:

— Це дуже тонка робота, адже і полотно, і візерунок — одного кольору. Цікаво, що такий вид сорочок використовували і в нашому районі, — додали в музеї.

У Шепетівці частина цієї виставки експонуватиметься до 16 червня. Всі охочі мають чудову нагоду відвідати цей просвітницький проект, спрямований на духовне «зшивання» Східної та Західної України.

Нагадаємо, що саме за сприяння Миколи Павлюченка за кошти міжнародного благодійного фонду «Захист майбутнього» була видана книга «Ігор Ляшенко. Позивний «Беркут».

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


1 коментар до статті «У Шепетівці експонуються унікальні вишиванки зі Слобожанщини»

  1. אנטולי מרדר коментує:

    Даже гарно


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності


Теґи публікації


Вам також може бути цікавоЧитайте у цій рубриці