Шепетівчани приєдналися до відзначення річниці найбільшого бою УПА

У вівторок, 30 квітня, відзначили 75-ту річницю найбільшого фронтового зіткнення куренів УПА і Внутрішніх військ НКВС, яке велося за принципами загальновійськового бою — бій під Гурбами. Свого часу в ньому взяв участь і житель міста Шепетівки Володимир Мацишин.

Володимир Мацишин. Фото Михайла Верхогляда

У квітні 1944-го чоловікові було 20 років, а серед упівців його знали як Довбуша. Володимир Андрійович брав участь у бою в складі сотні «Стріли».

Закінчився бій тактичною перемогою радянських військ та виходом із оточення українських повстанців. Після бою переможці спалили навколишні села Гурби та Антонівці, а жителів вивезли. Кількість загиблих військових і цивільних осіб точно не встановлена. Бій відбувся під час переходу частин УПА через німецько-радянські фронти. Розбиті німецькі війська вже не загрожували частинам УПА, тому найбільшу небезпеку для українських повстанців становили відділи НКВС. У липні 1950 року в газеті Крайового Осередку Пропаганди ОУН «На зміну» було детально описано сам бій, також зазначалися втрати обох сторін:

«…в боях під Гурбами згинуло 80 повстанців, в тому числі 60 безсмертних сторчанівців. Більшовицькі втрати начислюють понад 800 вбитими і багато ранених».

У доповіді майора УПА Косенка йдеться про 600 вбитих та 500 поранених більшовиків. Втрати самих повстанців становлять 80 осіб вбитими та 40 пораненими. Вшанування героїв Гурбів відбувалося вже починаючи з 1945 року, а для бійців УПА це могло коштувати життя. У повоєнні 1960-ті загиблих повстанців поминали тут тихо у період Великодня.

Тож і цьогоріч, 30 квітня, з нагоди 75-ї річниці бою на території урочища Гурби, що на Рівненщині, відбулися урочистості. Сюди з’їхалися жителі різних областей. Розпочався захід із молебню за полеглих воїнів.

Також відбувся і святковий концерт, який стартував із гімну Українських січових стрільців — «Ой у лузі червона калина». Прикметно, що виконали його військові у супроводі оркестру.

Крім того, зі сцени прозвучав марш українських націоналістів, який минулого року став маршем українського війська. Родзинкою святкового концерту став годинний виступ українського фолк-метал-гурту «Тінь сонця».

Учасники виконали свої відомі пісні: «Меч Арея», «Закохані у вогні», «Їхали козаки» тощо. На завершення лідер гурту Сергій Василюк згуртував гостей за виконанням Гімну України.

Окрім величного меморіалу, присвяченого загиблим повстанцям, на території цього історичного місця є чимало цікавинок — біля братської могили повстанців розташований чоловічий монастир та капличка, а неподалік в лісі — справжня криївка.

А вже 2 травня на території урочища стартує найбільша щорічна теренова гра для молоді зі всієї України — «Гурби-Антонівці».

Протягом трьох діб близько 400 учасників живуть у лісі та відтворюють партизанську боротьбу на місці найбільшого бою УПА проти НКВС, змагаються за перемогу та набувають неоціненний досвід командної роботи та поводження в екстремальних умовах.

Для довідки

Під загальним командуванням генерал-майора НКВС Марченкова з 21-го по 27 квітня 1944 року було проведено операцію з оточення і прочісування великого масиву кременецьких лісів. До цієї операції залучили «найбільшу кількість військових сил і оперативних працівників», зокрема, чотири стрілецькі бригади Внутрішніх військ, 18-й кавалерійський полк НКВС, танковий підрозділ (15 легких танків Т-70), легку авіацію. Тоді загальна чисельність використаних військ склала понад 15 тисяч осіб. За даними УПА, в бою брали участь підрозділи Червоної армії другої фронтової лінії, так що загальна чисельність радянських військ складала 30–34 тисячі чоловік. В їх оточенні опинилися з’єднання УПА-Північ (військовий округ «Богун») та УПА-Південь (з’єднання «Холодний Яр» та ін. курені) чисельністю близько 4 тис. вояків і новозмобілізованих, а також понад 1 тис. осіб цивільного населення, яке з різних причин залишило свої домівки і переховувалося у лісах.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


1 коментар до статті «Шепетівчани приєдналися до відзначення річниці найбільшого бою УПА»

  1. В коментує:

    Цю б статтю роздрукувати і кожному шепетівському вчителю історії з радянськими поглядами вручити.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності


Теґи публікації


Вам також може бути цікавоЧитайте у цій рубриці