У шепетівському музеї завершилася операція «Дегероїзація»

Самоорганізована мистецька ініціатива «Де Не Де» 20 червня в рамках проекту «Дегероїзація» відвідала музей у Шепетівці. Зустрілися культурники, серед яких директори музеїв, історики, фотографи, художники, журналісти, скульптори та громадські активісти, в музеї Миколи Островського.

Формат заходу виявився вельми нестандартним, адже, крім дискусій та екскурсії закладом, були й інсталяції, перегляд радянських фільмів 20-го століття. Аудиторія — всі охочі.

— В ході зустрічі ми «розбираємо» радянську концепцію створення образу героя. Це те над чим наразі працює наш музей — як радянська пропаганда створювала героїв на всі часи та на будь-які випадки життя. Власне, в тому пантеоні екс-героїв є і Микола Островський, — розповіла директор музею Наталія Никонова.

На першому етапі гості відвідали екскурсію радянського зразка з усім притаманним їй ідеологічним пафосом.

— Але в ході зустрічі показали й сучасну екскурсію, де музейники вже відверто говорили про події тих часів, коли жив творець «Павки Корчагіна». Розвінчують міфи про особистість Миколи Островського, — додала Наталія Никонова.

Далі один з учасників ініціативи «Де Не Де» Микола Рідний провів лекцію «Конструювання образів анархістів у радянському та сучасному українському кіно».

Паралельно всім запланованим заходам в актовій залі музею відвідувачі мали змогу переглянути художні фільми з колоритною радянською пропагандою. Для глядачів запропонували 4 кінострічки минулого століття, серед яких одна китайського виробництва.

— Переглядаючи ці фільми можна прослідкувати: змінювалася ідеологія, то мінялися й герої, — додала директор музею.

Подібна зустріч доволі корисна для музейників, адже відпрацьовані рекомендації молодих митців та істориків — це майбутнє музейної справи України.

— Ми, працівники музею, прагнемо почути всіх, ніхто просто так не буде нічого «ламати» і «змінювати». На етапі перетворення краще залучати фахівців — художників, скульпторів та істориків. Наш музей — це унікальна архітектурна пам’ятка, яка відображає, насамперед, історію 20 століття. Наші наукові працівники працюють, аби заповнити ті сторінки історії, які замовчувалися у радянський період. Ми маємо першочергово розповісти що було правдою, а що брехнею.

Дійсно, музей Миколи Островського — це величний меморіальний об’єкт культури, який відображає історію минулого століття. Тривалий час це була розповідь про життя однієї особистості — Миколи Островського.

В ході традиційної екскурсії залою відвідувач пізнавав виключно події радянської доби. Ходив він собі по колу і споглядав експонати, серед яких зброя, тачанка, більшовицькі гасла тощо… Та в 20-му столітті була ще й інша історія, яка тривалий час перебувала під грифом «Секретно». Можливо, саме дегероїзація і звільнить місце для цієї історичної дійсності.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


3 коментарі до статті «У шепетівському музеї завершилася операція «Дегероїзація»»

  1. Ігор коментує:

    А ота бородатая жєнщіна з намальованими нігтиками він чи вона хто — ху­дож­ни­к, скуль­пто­р чи іс­то­ри­к???))) Ги…

  2. В коментує:

    Шепетівка безнадійно відстала від сучасних історичних і джерелознавчих досліджень.

  3. Віктор коментує:

    “Дегероїзацією” в шепетівському музеї і не пахло. На жаль. Микола Островський. судячи з назви музею та пам”ятника його персоні так і залишився героєм. Теж на жаль..


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності


Теґи публікації


Вам також може бути цікавоЧитайте у цій рубриці