Ще раз про СНІД, ще раз про толерантність…

Ще раз про СНІД, ще раз про толерантність…

Першого грудня у світі відзначають Міжнародний день боротьби зі СНІДом.

В Україні перші випадки ураження цим смертельним вірусом зареєстрували ще в 1987 році. На тлі медичних та соціальних труднощів, зумовлених цим захворюванням, потребує особливої уваги питання толерантного ставлення суспільства до ВІЛ-інфікованих

На минулому тижні ми завітали в «Кабінет довіра», що знаходиться на території Шепетівської ЦРЛ. У 2008 році його створили задля надання спеціалізованої медичної допомоги людям, які живуть з ВІЛ, проведення тестування для виявлення ВІЛ-інфекції. З перших днів у ньому працюють Валентина Молокопой, лікар-інфекціоніст, та Юлія Шарова, медична сестра.

«СНІД не обирає за рівнем благополуччя»

Такої думки дотримується лікар Валентина Молокопой. Якщо раніше вважалося, що він уражає лише людей з недостатнім рівнем життя, то за останні роки багато що змінилося.

— Прикро, що населення дуже недбало ставиться до свого здоров’я. Люди звертаються у лікарню дуже пізно, — каже лікар. — Найчастіше виявляють СНІД, коли вже захворіли на туберкульоз. Переважно ВІЛ-інфіковані хворіють на туберкульоз, пневмонію, грип і нерідко вмирають від них, бо організм не може з ними боротися, не має імунітету.

Однак за останні роки дещо спостерігається покращення в цій справі.

— Це відбувається завдяки тому, що лікарі  рекомендують пройти тест на наявність вірусу чоловікам, жінки яких вагітні. Звісно ця процедура відбувається за згодою та цілком анонімно. Також мають обстежуватися на СНІД і контрактники, а їх, у зв’язку із проведенням антитерористичної операції на Сході України, побільшало, — розповіли в «Кабінеті довіри».

Й справді, допоки ми розмовляли із медпрацівниками, у кабінет прийшов чоловік, що вирішив служити за контрактом. Медсестра Юлія поспішила до пацієнта і без зайвих зволікань зробила тест. На щастя, він виявився негативним.

— Подібний до тесту на вагітність: одна смужечка — негативний, дві — позитивний. В моїй практиці не було випадків, коли тести виявилися недостовірними після інших аналізів на СНІД, — пояснила Юлія Шарова.

До слова, саме східні та південні області мають найвищі показники зараження.

— Прикро, що не дотримуючись простих правил безпечної поведінки, люди й досі вражаються цим вірусом. Не поодинокі випадки, коли хтось один із подружжя заразив партнера. Тому потрібно при найменшому сумніві прийти і перевіритися на наявність вірусу, — продовжила Валентина Леонідівна.

На Шепетівщині раніше були зафіксовані п’ять випадків народження ВІЛ-інфікованих дітей. Взагалі на обліку з міста та району перебуває 90 осіб.

Статистика Українського центру контролю за соціально небезпечними хворобами Міністерства охорони здоров’я України

За період 1987–2016 (9 міс.) рр. в Україні офіційно зареєстровано 292 153 випадки ВІЛ-інфекції серед громадян України, у тому числі 90 095 випадків захворювання на СНІД та 40 554 смертей від захворювань, зумовлених СНІДом.

Станом на 01.10.2016 р. під медичним наглядом у ЗОЗ служби СНІДу перебувало 132 714 ВІЛ-інфікованих осіб (поширеність ВІЛ-інфекції – 312,4 на 100 тис. населення) та 37 912 хворих на СНІД (поширеність СНІДу – 89,2 на 100 тис. населення). Найбільші показники поширеності ВІЛ-інфекції зареєстровані у Одеській (865,8 на 100 тис.населення), Дніпропетровській (797,56 ), Миколаївській (713,8), Херсонській ( 392,7) областях та у м. Києві (432,6).

Стратегія 90х90х90

90х90х90 – нова амбітна стратегія лікування після 2015 року, де 90% хворих знають про свій статус, 90% — отримують АРВ-лікування і у 90% — зменшується вірусне навантаження. Метою проекту є припинення епідемії СНІДу до 2020 року.

— Нині з 50% пацієнтів, у яких виявлено це захворювання, вживають антиретровірусні препарати, що знижують в їхньому організмі дію цього вірусу. Таку терапію хворий отримує пожиттєво. Людина на препаратах може в такий спосіб не лише зарадити собі, а й захистити оточення від цієї хвороби. Вірусу в організмі залишається менша частка, тому він не несе великої загрози, — продовжила лікар.

Й надалі «Кабінет довіра» сподівається працювати в рамках запропонованої стратегії. Головною умовою залишається бажання людини бути здоровою та вчасно проходити медичне обстеження.

СНІД не вирок для оточення

Перший випадок ВІЛ-інфекції в Україні діагностували ще у 1987 році. За 29 років в Україні було прийнято і державну програму боротьби зі СНІДом, і утворено чимало громадських організацій. Але і до нині залишається невирішеною проблемою толерантне ставлення до ВІЛ-інфікованих.

Люди, в яких діагностували це захворювання, не повинні ставити на собі хрест, вважають фахівці. Бо дотримання ними всіх рекомендацій та прийом препаратів, може виправити ситуацію. Наприклад, жінка, у якої виявили ВІЛ-інфекцію, за умови медикаментозного лікування, може народити цілком здорову дитину.

— Часто навколо хворого, як удома, так і на роботі, утворюється вакуум, спілкування з ним навіть близькі намагаються уникати. І це вибудовує певний психологічний бар’єр, який впливає на людину. Але заразитися ВІЛ-інфекцією не так просто. При дотику, спілкуванні в побуті, рукостисканні вона не передається. Навіть підхопити вірус через кров непросто, бо його має бути потрібна кількість, щоб з нею проникла інфекція. Скажімо, гепатитом заразитися значно легше, ніж ВІЛ-інфекцією. Тому на рівні з проблемою боротьби проти СНІДУ, важливо обговорювати й іншу — толерантності, — на завершення розмови сказала Валентина Молокопой.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppX

Підписатися на наші новини у месенджерах:

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікавоНа Шепетівщині перед судом постане лікар
Як контактні лінзи впливають на здоров’я очей та що потрібно знати про це
Чоловік замість того, аби поховати матір, поклав її тіло у валізу та викинув у парку
На Хмельниччині судитимуть чоловіка, який пенсіонерці представився лікарем обласної лікарні
На Хмельниччині судили багатодітну матір, діти якої хворіли на ГРВІ та не мали належних умов для життя
Вітамін D3 та морський колаген: потужний дует для здоров’я кісток та шкіри

Читайте у цій рубриціУ місто на Шепетівщині можна буде в’їхати виключно через блокпости
На Шепетівщині засудили наркоторговицю, яка продавала товар «з рук в руки»
Зупинилось гаряче серце демобілізованого воїна із Шепетівщини
Держава продає спиртзавод на Шепетівщині: чим він відомий
У Шепетівці суд виніс вирок крадію, якого затримала охорона гіпермаркету «на гарячому»
Шепетівка підписала меморандум із містом у Швеції
FacebookTelegramViberWhatsAppX