Шепетівчанин на прохання земляків дослідив історію рідного села

Шепетівчанин на прохання земляків дослідив історію рідного села

Мова йде про Андрія Артерчука, автора книги «Судилків — колиска і спогад». Цьогоріч 30 листопада минають другі роковини його смерті. Доробок ентузіаста-краєзнавця, на жаль, не встиг отримати шансу на продовження. Після видання першої книги, він задумався над ще однією.

У 1945 році Андрій Мусійович народився у Судилкові (Ватутіно), де й закінчив середню школу. Але з юнацьких років він цікавився історією рідного села, занотовував цікаві спогади земляків та переповідки старожилів. Згодом навіть опублікував кілька статей про історію краю у місцевих газетах.

Шепетівчанин на прохання земляків дослідив історію рідного села

«Він по крупинках збирав історичні матеріали. Не дивлячись на поважний вік і проблеми зі здоров’ям, Андрій їздив у краєзнавчі музеї, архіви», — зазначила у своєму листі, що надійшов у редакцію «День за днем», Таїса Миколайчук, однокласниця.

Але статті були невеличкими частинами його праці, адже понад усе Андрій Мусійович волів систематизувати свої знахідки та видати книгу про історію села.

Восени 2015 року відбулася презентація праці «Судилків — колиска і спогад». Виплекане Андрієм Артерчуком історико-краєзнавче дослідження вийшло друком за сприяння Фещиних — Василя і Віктора. А в 2018 автор доповнив книгу, було надруковано ще один наклад.

Йому вдалося дослідити історичні джерела Судилкова, охопивши кілька століть. Автор описав появу єврейської громади, її побут. У книзі також йдеться про релігійні уподобання судилківчан, національний склад тощо. Окремо в розділах описано про розквіт промисловості та її занепад на теренах Судилкова. Для наочності автор наводить карти різних періодів, старі світлини місцевих та спогади старожилів.

«У цій книзі читач не знайде розваг, пригод чи драматичних історій. Може це когось і розчарує. Вона написана для моїх земляків, які прагнуть поринути у подорож тривалістю не одне століття, аби доторкнутися до свідчень нашої історії», — так свого часу Андрій Мусійович охарактеризував свою книгу.

За життя Андрій Артерчук був дуже активним та товариським, його знали чимало жителів Шепетівщини. Він не лінувався і підтримував зв’язок із усіма, а особливо зі своїми однокласниками.

Шепетівчанин на прохання земляків дослідив історію рідного села

«Багато наших хоч і роз’їхалися по Україні, мають свої клопоти, але не забувають один одного. От була в нас зустріч у вересні 2018 року, якраз незадовго до смерті Андрія. Нас було тоді четверо. Поїхали ми в школу, де вчилися, пригадували юність, пом’янули тих, кого вже немає. Андрій розповідав про доповнене видання книги, про наміри написати ще одну працю», — розповіла Таїсія Миколайчук, однокласниця і подруга Андрія Артерчука.

На питання однокласників:

«Андрію, про що буде твоя книга»?

Відповідав:

«От напишу і прочитаєте».

Він не чекав смерті, бо мав ще чимало планів, які тримав у таємниці.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікавоІсторія порятунку єврейської дівчинки в період масового знищення євреїв на Шепетівщині
У Шепетівському районі не розминулися дві водійки: є травмовані
Полонне будували як ідеальне місто
Вчителя із Городоччини оштрафували на 17 тисяч гривень за книги, які розпалюють національну та релігійну ворожнечу
У Шепетівському районі пожежники врятували 55-річного селянина

Читайте у цій рубриціДе і коли будуть проводити прийом громадян депутати Шепетівської ТГ
У Шепетівці міський голова візьме під контроль об’єкти нерухомого майна та споруди
Соломія, Діана, Злата — найпоширеніші імена маленьких нетішинок у 2020 році
У Шепетівці розроблять стратегію стабілізації системи теплопостачання
У Славуті перевірили пожежну безпеку в готелях
На січневому засіданні члени Шепетівського виконкому розглянули 32 питання