Сільська амбулаторія на порозі «великої» реформи

У серпні 2016-го Ленковецька окрема територіальна громада відчинила для своїх мешканців двері нової амбулаторії загальної практики сімейної медицини. Подібного закладу на той час ще не мала жодна сільська рада Шепетівського району: нова будівля з ремонтом, спеціальне устаткування та все необхідне для надання якісної допомоги.

Провести прийом у амбулаторії, об’їздити важкохворих пацієнтів у селах, поміряти тиск, швидко відреагувати на термінові виклики — це далеко не весь перелік робіт, що за день виконує сімейний лікар Віктор Климчук.

— Більшість людей звертаються із порушеннями роботи опорно-рухового апарату, — каже Віктор Климчук. — Важка праця стала причиною хвороб. Пацієнти похилого віку страждають від остеохондрозу, артрозу, проблеми з серцем також мають місце. Почастішали випадки алергічних реакцій у населення. Поступово проявляється неврологічна симптоматика — інсульти з гострими порушенням як ішемічного так і геморагічного типу.

Остеохондроз — поширене захворювання не лише у літніх людей. З цим діагнозом все частіше стикаються люди працездатного віку. В Центрі вертебрології https://vertebrolog.kiev.ua/osteohondroz вам запропонують комплексне лікування цього захворювання. Для кожного пацієнта Центру створюється індивідуальна схема лікування, а кваліфіковані фахівці та сучасне обладнання і методики лікування стануть запорукою найшвидшого одужання.

Перевиховання пацієнтів

Головною складовою здоров’я залишається профілактика. Але людина, неважливо чи з міста, чи з села, завжди нехтує можливістю попередити та запобігти погіршенню свого стану.

— Ще рік тому не відчувалося прагнення людей стежити за власним здоров’ям. Та нині ситуація трохи покращилася. Мешканці громади за найменшого порушення відразу звертаються, аби не допустити подальшого розвитку захворювання, — продовжує лікар.

Така ж ситуація і з щепленням маленьких дітей. Відмовників майже немає. А зі слів акушерки Альони Захарець, вакцина є, і її вводять відповідно до календарного графіку. Державою виділено і протиправцеве, і протидифтерійне, і протикашлюкове щеплення.

— Цьогоріч за кошти окремої територіальної громади закупили і туберкулін, — сказала акушерка.

Обстеження легень громада також проходить за графіком — двічі на рік приїздить пересувний флюорограф.

На огляд за запрошенням

Мене здивувало таке ставлення до жіночого здоров’я. Але у Ленковецьку амбулаторію на огляд жіночки приходять за запрошенням.

— Ось таку листівку приносимо у домівки, де мешкають пацієнтки, що потребують огляду, — розповіла Альона Захарець, акушерка амбулаторії. — Не можна сказати, що жінки охоче йдуть на прийом. Однак буває по-різному, одні дбають про своє здоров’я вчасно, іншим потрібно про нього нагадувати.

У амбулаторії села Ленківці на обліку понад 400 представниць прекрасної статті, вісім нині при надії.

— Вагітні в амбулаторії можуть отримати всі необхідні послуги, такі як вимірювання тиску, зважування та огляд. Цього достатньо, якщо вагітність протікає без будь-яких ускладнень, — продовжила акушерка.

Стоматологи приїздять раз у рік

Так буде не завжди, переконаний медперсонал амбулаторії. У старому приміщенні лікувального закладу нині тривають ремонтні роботи. Після його завершення почне приймати пацієнтів приватний стоматолог.

Пощастило, бо ми потрапили у Ленківці в особливий день — переїзний стоматологічний кабінет приймав селян.

— Раз на рік область виділяє у різні села такий кабінет. Але цього разу нас не попередили завчасно, багато хто не знав, — розповіли жителі села.

До півдня стоматологи Наталія Тімофєєва та Володимир Видайко встигли полікувати десятьох селян.

— Стан ротової порожнини незадовільний, — зробила висновок лікар. — Люди не належним чином доглядають за зубами.

Новації потрохи дістаються села

З 1 квітня українці почали отримувати безкоштовні або з незначною доплатою лікарські препарати за урядовою програмою «Доступні ліки». Пацієнти амбулаторії села Ленківці також встигли скористатися такою нагодо. За рецептами селяни можуть отримати ліки у Грицівській лікарняній аптеці, або ж у п’яти шепетівських.

— Нарікань від людей поки що не мали. Все працює. Лікар виписує не конкретний препарат, а діючу речовину, яка міститься в різних лікарських засобах. Одні дешевші, їх можуть отримувати хворі безкоштовно, за дорожчі потрібно доплатити, — пояснив Віктор Климчук.

Нещодавно безкоштовні препарати амбулаторія отримала і від меценатів.

— Народний депутат Роман Мацола передав ліки для симптоматичного лікування, вітаміни, антибіотики, заспокійливе, препарати, що покращують обмін речовин, ненасичені жирні кислоти Омега 3, — додав лікар.

На порозі реформи медицини

На минулому тижні Верховна Рада України проголосувала за законопроекти, за якими медицина має змінитися на краще. Однак не всі представники медичної еліти країни є прибічниками цієї великої реформи. Основна концепція законопроектів — перехід на модель фінансування «гроші за пацієнтом». Новий законопроект також передбачає, що сільська медицина перестане бути неіснуючою і недоступною. При нагоді ми поцікавилися у завідуючого амбулаторією Віктора Климчука про його ставлення до таких змін:

— Нині важко щось сказати з цього приводу, багато ще невідомого. Все одно фінансування залишиться за головними лікарями, за районом. Відповідальність за життя, надану медичну допомогу та її наслідки буде за лікарями. З одного боку добре, що пацієнти стануть відповідальніше ставитися до власного здоров’я. Оскільки є підписаний договір і людина має виконувати його умови. Вчасно проходити профілактичний огляд і звертатися до лікарів за графіком. Але ж наша натура така, що чекаємо до останнього, зволікаємо час. А за умовами цієї реформи вже цього не буде. Не прийшов на планове обстеження, наприклад 10 березня, то в подальшому медична допомога буде за гроші з власної кишені. Це трохи нагадує страхову медицину, як за кордоном.

Ленковецька амбулаторія має переваги над іншими лікувальними закладами Шепетівського району, бо помешкання головного лікаря Віктора Климчука знаходиться на її території. Тому і вдень, і вночі він може приймати хворих та вчасно надавати їм медичну допомогу.

Детальніше у відеосюжеті

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності


Теґи публікації


Вам також може бути цікавоЧитайте у цій рубриціШепетівська міська рада