Через незаконну оранку пасовищ селяни вийшли на протест, на їх боці посадовці

Страйки селян, нічні чергування на пасовищах, самовільне захоплення орендарем ділянок громадян та земель комунальної власності ОТГ, порушення умов договору оренди… І це ще не повний список порушень із боку місцевого фермера. Всі ці дії переросли у конфлікт орендаря з селянами.

Орендарі в боротьбі за зайві гектари землі готові до будь-яких дій, навіть до тих, які межують із порушенням закону. На Шепетівщині відразу на території двох сіл суборендар переорав землю, яка відведена для пасовищ, аж під самісінькі вікна будинків селян.

Бунт у селах

Мешканців у селах Траулин та Поляна не так вже і багато. Єдине, з чого люди живуть там, — це дохід від урожаю та здачі молока. Однак, випас худоби наразі залишився під загрозою. Адже землю, яка раніше слугувала пасовищем, — розорали.

На території села Траулин частину пасовища селяни кілька років тому здали в оренду ТОВ «Подільський Господар», яке спеціалізується на вирощуванні ВРХ. Інша частина залишилася у власності громади. Орендарі повинні були використовувати територію під вирощування кормових культур, сінокосів та випасу худоби. Адже законом суворо заборонено розорювати, проводити посів сільськогосподарських культур: сої, кукурудзи, пшениці та інших.

Однак, нещодавно товариство через зменшення поголів’я передало ділянки в суборенду.

Сутички з місцевим фермером у громади села Траулин сталися уночі 7 березня. Селяни, почувши гуркотіння трактора на місцевому пасовищі в нічний час, вийшли з’ясовувати ситуацію. Вважаючи дії суборендаря незаконними, викликали й полісменів. А ті, в свою чергу, конфіскували техніку, оскільки підтверджувальних документів про орендовану землю та дозвіл на оранку не отримали.

Також о 3-ій годині ночі схвильовані селяни телефонували й депутату Хмельницької обласної ради Миколі Дячуку, аби допоміг відстояти їхнє законне право на пасовища.

Вже зранку обурені селяни зібралися у місцевому Будинку культури, запросивши туди очільника Судилківської ОТГ Тетяну Котик, депутата обласної ради Миколу Дячука та, власне, суборендаря Івана Черняхівського. Адже не розуміли, чому розорювання не проводиться у світлий час доби.

Розорення пасовищ — порушення земельного законодавства

— Земельна ділянка — пасовище — пройшла розпаювання, — розпочала Тетяна Котик. — Кожен із вас отримав свою частку та в подальшому уклав договір оренди землі з ТОВ «Подільський Господар». Але ця земля повинна використовуватися лише під пасовище. Тобто, орендарям дозволено лише поліпшувати ту чи іншу ділянку. Відтак, обробіток та оранка — це вже порушення законодавства.

Також Тетяна Миколаївна наголосила, що змін у цільовому призначенні не було. Отож, якщо відповідно до договору оренди земельна ділянка, що передана в користування, за видом угідь є пасовищем, а використовується для вирощування товарної сільськогосподарської продукції, то це свідчить про порушення вимог раціонального землекористування.

Відтак, під час обговорень Тетяна Котик попросила суборендаря надати відповідні підтверджувальні документи, де було б вказано, чиї саме ділянки він має право використовувати. Однак, документів так ніхто і не отримав.

Натомість Іван Черняхівський апелював тим, що раз у 3 роки орендар згідно з чинним законодавством має право проводити поверхневу оранку на пасовищі.

«30 сантиметрів — це неглибока оранка?» — почали обурюватися люди.

— Я точно знаю, що там нема 30 сантиметрів, — переконував орендар. — Ми виїжджали і заміряли, там невеличкий шар.

Але мешканці стояли на своєму. Адже на власні очі бачили справжню глибину, яка декому сягала майже до коліна. Обурені жителі просили назвати ці закони, але відповіді не отримали.

Тоді за поясненнями, чи можна розорювати, звернулися люди до депутата облради Миколи Дячука.

— Земельні ділянки для сінокосіння та випасання худоби — це ділянки сільськогосподарського призначення, які надаються тільки в тимчасове користування (оренду) і повинні використовуватися виключно як сінокіс чи пасовище. Переводити такі ділянки в інші види сільськогосподарських угідь, до прикладу, в ріллю чи багаторічні насадження, заборонено. Такі земельні ділянки можуть надаватись лише громадянам, які утримують худобу, — пояснив Микола Дячук. — Єдине дозволене на таких землях — поліпшення та удобрення ґрунту. До того ж, якщо орендар порушує права орендодавця і договір підписано зі свідомим введенням в оману — це підстава до його дострокового розірвання. Щодо розорювання пасовищ, то має бути згода орендодавця на поліпшення. А глибока оранка та, в підсумку, посіви, до прикладу, кукурудзи замість трави, — явно не є поліпшенням.

Також Микола Дячук зауважив, що, згідно з законом, на пасовищах можна проводити, окрім поліпшень, підсів трав, вирощування кормових культур, але аж ніяк не зернових, технічних чи бобових. Як приклад, навів ситуацію із квартирантами:

— Якщо заселити в квартиру квартирантів, це не означатиме, що вони матимуть право робити перебудову. Так само з землею. Рілля повинна використовуватися для вирощування культур, пасовища — для випасу, ділянки під будівництво — для забудови, але аж ніяк інакше!

Суборендар же ж порушень зі свого боку не бачить. У нього в планах був посів сої.

— На даний момент визначити чи я порушив закон, чи ні, — можуть лише компетентні органи, — відповів Іван Черняхівський.

Гарантійним листам люди не вірять

Зі слів орендаря, він пропонував людям ділянку розміром близько 70 га. І селяни погодилися. Однак, жителі Траулина обурені зухвалою поведінкою фермера, оскільки думку врахували не всіх. При обговоренні було лишень із десяток чоловік, а вони вирішити за більшість явно не в змозі. До того ж, залагоджувати конфліктну ситуацію стали вже тоді, коли добряче запахло смаженим.

— Я за те, аби ви випасали свою худобу, — зазначив Іван Черняхівський. — Можу навіть вам надати гарантійний лист, в якому буде вказано, що на ділянці орієнтовно в 71 гектар буде випасатися худоба.

Але вірити навіть гарантійним листам селяни вже не хочуть. Відтак, обурювалися, чому ділянку повинні їм виділити лише ту, яка вигідна орендарю. До того ж, сусідство пасовища з полями їх теж не зовсім влаштовує. Адже корови можуть пошкодити врожай, і збитки змусять їх відшкодовувати. Отож, люди стояли на своєму і запропонували розірвати договір оренди землі з орендарем.

За 200 гривень оренди не проживеш

— Я обурююся, бо в мене є 2 паї, корова, я не працюю… Скажіть, людино добра, як жити? — не вгавала жінка, що прийшла на збори.

— Ніхто не буде керувати нашою землею! — вигукували інші.

Далі ситуацію у власні руки вирішив взяти Вадим Юзьков, який надає техніку в оренду. Він намагався пояснити чому польові роботи проводять у нічну пору доби.

— Я зараз поясню ситуацію, що склалася. Адже наразі все звучить так: заходять вночі, ні з ким не спілкуються… Техніку я надаю, а Іван Петрович показує поля, які потрібно обробити. Ми не оремо вночі, ми працюємо цілодобово.

Ці слова знову викликали хвилю обурень у залі.

— Чому 3-го березня тракторист, що виорював поле, сховався від нас у лісі? — вигукував хтось із натовпу.

Під цей «шумок» люди згадали Вадиму Юзькову й історію майже десятирічної давнини. Адже свого часу, коли він орендував землю у людей, гроші пайовики не отримали.

— За 2009-ий рік у нас не виплачено оренду землі за ріллю! Через 3 роки ви сказали, що термін виплат вийшов! — не вгавали присутні.

— І до того, що ви вночі не орете… Вийшла, йду зранку на електричку — нормально… йде чоловік після ночі, то каже: «Дивись, вже півполя зорали». Озираюся, а й справді — все поле чорне. І ви не робите вночі? Цілу ніч трактори «гарчать», а на ранок дихати нема чим!

Під час зборів порушили й таку важливу тему — оплата за оренду. Жителі вважають, що вона несправедливо низька. На руки люди отримують лише біля 200–400 гривень. Але за таку суму годі прожити.

— Пастух за день випасу худоби бере 250 гривень! Хіба ж це гроші? — не вгавали присутні.

Натомість, орендарі закликали людей до діалогу та обговорень ситуації, що склалася.

— Покажіть нам, власникам землі, договори! На якій підставі ви переорали пасовище? — просили протестувальники.

Але документів суборендар так і не надав. Відтак, пообіцяв поговорити з кожним невдоволеним та прояснити обстановку.

Ошукані селяни віри вже не ймуть. Присутні у залі, — а це більше, ніж півсотні людей, — одноголосно вирішили, що варто розірвати договір оренди з орендарем — «Подільським Господарем». Адже 200 гривень заробітку в рік їх не врятують. Отож, без заробітку залишиться й суборендар.

В підсумку жителі села Траулин підписали звернення на ім’я голови Судилківської ОТГ, правоохоронних органів, прокуратури, депутатів обласної ради, у земельні установи, аби допомогли врегулювати питання незаконного використання земель. Відтак, і збагачення за рахунок простих селян.

Поки засідали у Траулині, в Полянах орали пасовище

Не встигли вирішити ситуацію в селі Траулин, як вже повідомили про оранку пасовища в селі Поляна. Кмітливий орендар вирішив заробити й тут. Але «сарафанне» радіо спрацювало добре. Полянці, скориставшись досвідом сусідів, відразу викликали на місце події правоохоронців.

— Звідти вигнали, то ці самі приїхали вже й сюди орати, — почали вигукувати сельчани.

По приїзді полісменів тракториста, як корова язиком злизала. Лишився лише трактор, але й той без допомоги крана нікуди не поїде. Адже заїхав у багнюку та загруз.

— Це пасовище споконвіку не оралося, — розповідають люди, що зібралися припинити неподобство.

До слова, наразі громада налічує лише близько 240 дворів. І в цьому селі люди теж живуть із городини та продажу молочних продуктів. І ось, як виявилося, таки можуть залишитися без останнього. Адже худобу пасти не залишиться де. Аби відстояти своє законне право, люди зібрали підписи-звернення до компетентних органів, аби ті допомогли врегулювати ситуацію із незаконним обробітком землі.

Також на місці полісменам Шепетівського ВП жителі надали свідчення щодо оранки. Ті ж, в свою чергу, зафіксували глибину оранки. Вона сягає 35 сантиметрів, що вже є порушенням земельного законодавства.

Громада тут налаштована рішуче та не збирається віддавати своє чужинцям. Отож, навіть влаштували чергування вахтовим методом, аби розораної землі не додалося. Також жителі сіл Траулин та Поляна звернулися до контролюючих органів, депутатів різних рівнів та, зокрема, до голови Хмельницької облдержадміністрації, Управління Держкомзему, аби захистили їх. У планах людей і мирні акції протесту.

Сім раз зваж та обдумай, лише потім здай в оренду

Суборенда — це прямий шлях до втрати землі. Люди мають бути дуже обережними при укладенні договорів, а сам договір має бути на руках. Суборенда — це можливість передачі землі без згоди власника паю. Коли землею почнуть торгувати, можна не знайти кінців. Відтак, у цих питаннях треба бути обережними та підходити з холодним розумом. Адже земля — це єдине, що в нас залишилося. Без неї українці залишаться бідними.

Посадовці та правоохоронці на боці селян

Очільник ОТГ Тетяна Котик, депутат обласної ради Микола Дячук намагаються всіляко відстояти інтереси громади. Адже розуміють, що недобросовісні орендарі, користуючись довірливістю та юридичною неграмотністю людей, хочуть увірвати собі ласий шматок землі та добряче заробити.

— Ніхто не дасть вас, селян, скривдити! — наголосив Микола Миколайович.

Відтак, з’ясовуватимуть, на яких підставах відбувалася оранка без відповідних належно оформлених документів. Також вияснятимуть, яке право місцевий фермер мав самовільно займати землі.

Зі слів Миколи Дячука, з власних джерел йому вдалося з’ясувати, що розорані землі в селі Траулин, які Іван Черняхівський ніби взяв у суборенду, не є ним орендованими. А це означає, що відбулося самозахоплення. Ба, більше, орендар зазіхнув на землі комунальної власності. Адже виорано навіть проектні дороги, а це — вже злочин проти державної власності.

Наразі Микола Миколайович, як депутат облради, зі свого боку, аби підтримати людей у скрутному становищі, подав численні запити та листи до контролюючих та правоохоронних органів.

Ситуацією вже зацікавилися у Держгео­кадастрі, прокуратурі, поліції. Також нехтування правами селян розглянуть і під час чергової сесії Хмельницької обласної ради. Не залишать цю справу й екологи, які вже мають низку питань до орендаря.

Отож, вже незабаром відповідні структури нададуть оцінку діям орендаря. У разі порушень йому може загрожувати адміністративна та навіть кримінальна відповідальність. Також його можуть зобов’язати відшкодувати збитки, заподіяні внаслідок таких дій. А поки що триває перевірка…

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


2 коментарі до статті «Через незаконну оранку пасовищ селяни вийшли на протест, на їх боці посадовці»

  1. Ніхто простих людей і не чує

  2. Валентина коментує:

    Подібна ситуація склалася у селі Немиринці, Городоцького району.Селяни втратили пасовисько, а два дні назад почали вирізку яблуневого саду, який належав громаді.Протидіяти новим господарям неможливо, оскільки в селі залишилися люди здебільш похилого віку.Так звані новоспечені власники погрожували фізичною розправою моєму братові, який відстоював інтереси села. Люди у безвиході і перелякані.Не розумію ніяк, як можна знущатися з власний людей. Високопосадовці, чим ви кращі від зовнішнього агресора?


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності


Теґи публікації


Вам також може бути цікавоЧитайте у цій рубриці