Палац Топкапи пам’ятає Роксолану

Палац Топкапи пам’ятає Роксолану

Моє знайомство з пам’ятками Туреччини розпочалося з відвідування палацу Топкапи. Його побудували у 15-ому столітті в найкращому місці старого Стамбула, де раніше знаходився акрополь, тому довелося знести грецькі храми.

Палац на сім століть став резиденцію для 25 із 36 султанів Османської імперії.

Над входом Топкапи арабською мовою написана цитата з молитви, яка в перекладі означає: «ворота, що відкривають вхід у рай». Як уявляли його у той час? Багато зелені та квітів, тому палац потопає у різнобарв’ї рослинності. А також неспішне прогулювання прекрасних птахів — павичів. Про їх існування нині нагадують поїлки, які збереглися на території музею.

Його площа становить більш ніж 700 тис. м², він оточений стіною завдовжки 1400 м.

Ще й нині палац охороняє варта, правда, озброєна вже по-сучасному. Це й не дивно, тому що число експонатів, виставлених для загального огляду, досягає 65 000 одиниць — це лише десята частина колекції музею Топкапи. Це — парадна зброя (булави, штандарти, шаблі) і ювелірні вироби, коштовний посуд. Серед незвичних експонатів — мощі Святого Івана Хрестителя і діамант Кашикчи у вісімдесят шість каратів вагою.

Колекція китайської порцеляни в музеї Топкапи надзвичайно велика. Зараз вона виставляється у приміщеннях колишньої їдальні. Адже щодня в палаці готували обід на 3000 осіб. У день отримання зарплатні султаном (він отримував зарплату як головнокомандуючий) накривали стіл на 10 тисяч чоловік. Серед колекції є китайський порцеляновий посуд зеленого кольору. Саме з таких приборів вживали їжу султани. Особливість порцеляни — змінювати забарвлення, якщо їжа отруєна.

У палаці було спеціальне місце для куріння. До речі, навіть султан курив не будь-де, а саме в облаштованій залі для загального користування.

Якщо у перші два з чотирьох дворів могли зайти пересічні громадяни, то у решту — тільки обрані. Саме тому брама у третій двір зветься «Щасливою».

Там приймали почесних гостей, послів та інших високопоставлених осіб.

В одній із зал тричі на тиждень засідала управлінська імператорська рада під керівництвом головного візира. За її роботою через заґратоване вікно спостерігали султани. І тільки одна жінка за всю історію існування Топкапи підслуховувала розмову поважних мужів. Звичайно, це — наша землячка Роксолана. Напевно, цим підтверджується наша національна особливість — цікавитись чужими бесідами. Якщо серйозно, Роксолана не лише спостерігала за засіданням, але й мала дозвіл від Сулеймана керувати державою за його відсутності. Колишня українка першою за всю історію Османської держави стала законною дружиною султана. На її прохання Сулейман перевів гарем у Топкапи.

Звичайно, зацікавило життя гарему. Насправді воно не дуже схоже на те, що часто показують у художніх фільмах. Там панували суворі закони. Не дотримання яких мало сумні наслідки. В гаремі при вході встановлена металева клітка, в якій перебували жінки за непослух. Екскурсовод розповіла цікавий факт, що в давнину море підходило до будівлі. Зі стіни Топкапи скидали в мішках із камінням за більші провини жінок у воду. Це підтверджують знайдені під час будівництва сучасної набережної рештки жіночих скелетів.

Жінок вчили не тільки танцювати та грати на музичних інструментах, але й іншим наукам. Після 17 років перебування у гаремі, колишніх наложниць султани віддавали заміж за візирів або їхніх помічників. Тобто, побувати у гаремі вважалося престижним. Тому батьки багатьох дівчат просили султана взяти їхніх дочок до себе. Це шлях отримати гарну освіту, а також зібрати капітал. Після кожного походу султани щедро обдаровували наложниць золотом. Коридор, по якому їхали султани з презентами, так і називається «золотим шляхом».

Екскурсія по виставковим залам та території палацу займає 4–5 годин.

Незважаючи на те чи готуєтесь ви до захопливої закордонної подорожі, чи збираєтеся вести важливі перемовини зі своїми іноземними партнерами — швидко і якісно підготовлені документи завжди будуть запорукою успіху. В цьому вам допоможе бюро перекладів «НьюСтрімЦентр». Саме тут ви гарантовано отримаєте індивідуальний підхід, вирішення завдань будь-якої складності та об’єму та прийнятні ціни. А кількість іноземних мов, з якими працює бюро вас приємно здивує.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності


Теґи публікації


Новини партнерів


Вам також може бути цікавоДержавний прапор, який майорів над «Азовсталлю», передали до Музею історії України у Другій світовій війні
У Нетішині краєзнавчий музей — наймолодший в Україні
Пам’ятки під обстрілами: як захистити культуру від війни?
В Ізяславському історико-краєзнавчому музею дітей-переселенців вчили соломоплетінню
У Нетішині волонтери організували дітям-переселенцям екскурсію у музей внутрішніх справ
На Хмельниччину прибув гуманітарний вантаж із Туреччини

Читайте у цій рубриціНа Шепетівщині унікальне озеро з водою кольору неба принаджує мандрівників
Як передміське село стало частиною Львова
Село на Хмельниччині може стати магнітом для туристів
Міст-привид — маловідомий туристичний об’єкт на Хмельниччині
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter