На місці зруйнованого села на Хмельниччині знайшли рідкісні артефакти: яка їхня доля

На місці зруйнованого села на Хмельниччині знайшли рідкісні артефакти: яка їхня доля

Фонди Музею історії міста Хмельницького нещодавно поповнилися рідкісними археологічними знахідками пшеворської культури, яким майже два тисячоліття!

Сталося це незадовго до Міжнародного дня музеїв. Ось що про даровані артефакти розповідають музейники:

«Фонди нашого музею поповнилися надзвичайно цікавою археологічною знахідкою, що датується ІІ-ІV ст. н.е. і має приналежність до пшеворської культури! Це доволі рідкісний для нашого краю комплекс речей ритуального поховання на щиті пшеворського воїна — результат пошуків археологічної експедиції ГО «Пам’ять та слава Європи».

Комплекс речей з 15 фрагментів предметів різного ступеню збереженості був знайдений восени 2017 року в розкопі на глибині 80–90 см на місці зруйнованого у XIX ст. села, розташованого між нинішніми селами Івашківці та Колибань, що у Хмельницькій територіальній громаді Хмельницького району.

За переказом пана Романа Миколаїва — хмельницького історика, а нині військовослужбовця ЗСУ, який, власне, й ініціював передачу артефактів у фонди музею історії міста Хмельницького, — у розкопі було виявлено перепалене вугілля, а навколо решток речей — розбитий товстостінний горщик, досить великого розміру. Його, на жаль, зібрати не вдалось.

На місці зруйнованого села на Хмельниччині знайшли рідкісні артефакти: яка їхня доля

Після детального ознайомлення зі знахідкою та консультування з археологами музейникам вдалося встановити приблизне датування цих артефактів і визначити їхню приналежність до пшеворської культури, що певний час існувала на теренах нинішньої Хмельниччини.

«У тому, що це ритуальне поховання пшеворського воїна залізної доби, не стало жодних сумнівів, оскільки саме пшеворцям було притаманне характерне ритуальне згинання меча під час поховання воїна. Ритуал поховання вимагав вміщати у великий керамічний горщик, окрім спалених на стороні останків воїна, ще і його зброю та амуніцію, яку розміщали зазвичай на круглому щиті з масивним металевим умбоном, а щит, відповідно, слугував кришкою горщика. Після цього навколо горщика розкладали багаття і усе разом знов піддавали ритуальній дії вогню, що залишав по собі лише металеві фрагменти, які, власне, і знаходять сучасні археологи», — кажуть у музеї.

Серед військової амуніції і зброї у знайденому комплексі вирізняються чудово збережені шпори та вістря стріли, вкриті бронзою. У непоганому стані виявився також умбон — металевий укріплювач у центрі щита.

У комплексі археологічної знахідки одне з центральних місць посідають залишки залізної зброї: ритуально двічі зігнутий меч із залишками піхов, наконечник списа, вістря стріли, вкрите бронзою, тощо.

Варто зазначити, що пшеворські племена володіли високою майстерністю обробки металу, тому й воїнів своїх екіпірували якісною зброєю. А, зважаючи на те, що в поховальному комплексі присутні шпори, це додає значущості воїну, якого поховали.

Наступним етапом роботи музейників з новими надходженнями до групи «Археологія» буде наукова атрибуція майбутніх експонатів музею та їх консервація для подальшого якісного збереження:

«Висловлюємо величезну вдячність нашим дарувальникам — ГО «Пам’ять та слава Європи», а пану Роману Миколаїву, одному зі співзасновників цієї громадської організації, щиро бажаємо якнайшвидше повернутися з військової служби з перемогою України».

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppX

Підписатися на наші новини у месенджерах:

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікаво


На Хмельниччині жінка вимагала від ПФУ виплатити упущену вигоду
Лісгосп на Хмельниччині виготовляє супи та борщі для військових
Що відомо про «маленьку Швейцарію» на Хмельниччині
Чим славиться туристичний магніт Хмельниччини

Читайте у цій рубриці


На Хмельниччині жінка вимагала від ПФУ виплатити упущену вигоду
Лісгосп на Хмельниччині виготовляє супи та борщі для військових
У Хмельницькому реалізували унікальний «сонячний» проєкт
23 червня обмежень електроенергії на Хмельниччині буде менше (Оновлено)
FacebookTelegramViberWhatsAppX