Цей день в історії: у селі на Шепетівщині розстріляли пів тисячі євреїв

Цей день в історії: у селі на Шепетівщині розстріляли пів тисячі євреїв

Мова йде про село Судилків, що у Шепетівському районі, перша згадка про нього датується ще 1543 роком. Історія ж його єврейської колонізації бере початок з XVII століття.

На сторінках Єврейської енциклопедії Брокгауза і Ефрона знаходимо, що станом на 1765 рік тут проживало 397 євреїв, а у 1847 році їхня громада налічувала 1207 осіб. Через 50 років (за даними перепису 1897 року) євреї складали 48 % від загальної кількості місцевого населення та налічували уже 2712 осіб.

У другій половині XVIII століття Судилків був центром єврейського релігійного руху хасидизму. У той час тут проживав онук відомого равина, засновника хасидського руху в іудаїзмі Ісраеля Баала-Шема-Тома — равин Моше Хаїм Ефраїм (1748–1800).

Цей день в історії: у селі на Шепетівщині розстріляли пів тисячі євреїв

Єврейський цвинтар у Судилкові

Про життя місцевої єврейської громади у ХІХ столітті відомо, що головною претензією на славу Судилкова у цей період було виготовлення тут таліту — спеціального молитовного прямокутного покривала. Місцеві євреї, для багатьох з них це було чи не основним джерелом доходу, славилися своїми талітами далеко за межами Судилкова.

Окрім їх виготовлення, тутешні євреї займались обробкою шкіри та хутра, були знаними майстрами з виготовлення дерев’яних бочок для цукрового заводу графа Потоцького у Шепетівці.

Злагоджено також працювали у Судилкові такі промислові об’єкти як: цегельний завод з вогнетривкої цегли (власник Фількінштейн), пивоварний завод (власник Маргуліс), чавунно-ливарний завод (власник Дрикер), деревообробне підприємство, винокурний завод (власник Бухман). Як бачимо, у тогочасному розмаху промислового виробництва в Судилкові неабияку роль зіграли саме євреї.

У 1910 році їхня громада заснувала тут приватну середню школу. У цей час близько половини єврейських сімей займалась торгівлею, відкривали свої майстерні. Зокрема, до подій 1917 року тут функціонувало 6 взуттєвих магазинів, 5 швейних цехів, 2 магазини капелюхів.

За роки визвольних змагань єврейське населення у Судилкові зазнало важкого удару. У вирі суцільного безвладдя та політичної анархії територією України прокотилася хвиля погромів, причетність до якої мали практично усі чинні тут армії і військові утворення (білі, червоні, петлюрівці, бандити, мародери і т.д.).

З рапорту представника американського комітету «Джойнт» дізнаємось, що протягом 1918–1920 років у Судилкові було вбито близько 40 євреїв, 60 сімей пограбовано. У результаті значна частина їх виїхала на проживання в США.

Проте найгіркіші випробування на долю місцевого єврейства випали в період німецької окупації. Напередодні Другої світової війни у Судилкові їх мешкало 1311 осіб. 20 серпня 1941 року 45-м поліцейським батальйоном було цинічно розстріляно 471 людина.

«В Судилкові забирали людей біля магазину, там стояли великі криті машини. Німці і поліцаї оточили площу з усіх боків з собаками. Стояв плач дітей, яких відривали від матерів. Люди пручались, особливо чоловіки. Їх насильно волокли і били в плечі прикладами», — згадує про той трагічний день судилківчанка Тамара Гапоченко.

Решта євреїв, які залишились в живих, у січні 1942 року були переміщені до шепетівського гетто. У червні того ж року їх розстріляли.

Так закінчилась єврейська сторінка історії Судилкова. Про те, що на цих землях колись вирувало життя євреїв, сьогодні нагадує лише зруйноване і запущене єврейське кладовище, закладене ще у другій половині XVII століття.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікавоЧи насправді архітектора репресували через схожість приміщення Шепетівської РДА з тризубом
У Шепетівці вшанували пам’ять загиблого атовця з позивним «Ясний»
У Шепетівці перейме­ну­ванню підлягають ще 8 вулиць і 2 провулки
У Шепетівці підняли Державний прапор та вшанували полеглих за нього краян
Музею на Шепетівщині подарували сімейний раритет зі столітньою історією
Лобове зіткнення: в центрі Судилкова дві автівки не поділили дорогу

Читайте у цій рубриціЧи насправді архітектора репресували через схожість приміщення Шепетівської РДА з тризубом
У Славуті останній із Сангушків загинув мученицькою смертю
На Хмельниччині науковці встановлюють вік найстарішого міста. Що знайшли археологи
У сусідньому з Шепетів­ським районі громада власним коштом будує меморіал Армії УНР
Музей Миколи Островського у Шепетівці відкрили 42 роки тому
Князь Сангушко відмовився ремонтувати дороги на Ізяславщині