На станції Кривин відбувся власний бій, як під Крутами

На станції Кривин відбувся власний бій, як під Крутами

Про цю подію мені вперше розповів у 1988 році Петро Зотович Андрухов. Його батько служив в армії УНР і добре пам’ятав усі події, які були і в той час в Острозі. Тому сьогодні, вшановуючи героїв Крут, маємо пам’ятати, що і в нас були свої молоді герої.

Ще весною 1917 року в Острозі була створена «Січ імені Івана Богуна». Базою своєю січовики зробили острозький замок. В основному це були учні Острозької гімназії. Практично весь 1917 рік єдиною владою яка підтримувала порядок в місті були січовики.

Юних козаків підтримували солдати з Рильського піхотного полку що базувався в Острозі. В полку, після «Лютневої революції», був створений «Український комітет» який тісно співпрацював з гімназистами і, можливо, вони й дали січовикам зброю. Можливо що й керівниками «Січі» були солдати чи офіцери з «Українського комітету».

Станом вже на грудень 1917 року виникла загроза нападу на місто загонів російського війська, які повертались з фронту.

Недалеко від Острога, на станції Кривин (поблизу села Старий Кривин, що в Хмельницькій області) відбувся бій, подібний до бою під Крутами. 40 учнів Острозької гімназії зайняли оборонні позиції, захищаючи від більшовицьких військ рідне місто.

Більше про цих гімназистів, майже, нічого не відомо. Після того бою двох старшин було поховано в спільній могилі на Замковій горі в Острозі. Гімназистів, які були місцевими, поховали на острозьких кладовищах біля своїх рідних. За переказами, старшини були родом із Полтавщини, але прізвища хоч і називаються, проте, на мою думку, вони не відповідають особам загиблих.

На поховання, що ще й зараз є на Замковій горі, вказував адміністративний старшина армії УНР Оникій Богун. Він пише що бій відбувся в 1917 році (хоч частина місцевих переказів говорять і про 1919 рік). З його слів не зрозуміло з ким був бій, з більшовиками чи поляками. Якщо врахувати що Оникій Богун писав замітку про мітинг біля цієї могили 25 травня 1927 році, і тут же вказує, що поховання здійснене у 1917 році, то ця дата викликає довір’я. За 10 років ще добре мали пам’ятатись і події, і дати. Те що за Польщі дозволяли проводити мітинги біля цієї могили вказує, що бій був з більшовиками.

Історики згадують, що бачили публікації в Львівській пресі як про сам бій, так і про поховання гімназистів в Острозі. На жаль, поки що самі статті ще не знайшли.

Під час розкопок могили, острозький археолог Олександр Бондарчук визначив, що поховання було проведено в зимовий час, тому що земля була збита в грудки (замерзлі), як би це була тепла пора то ґрунт був би пухкішим.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікавоУ Шепетівському районі на тиждень закриють переїзд через колії
У Шепетівському районі сталася пожежа у житловому будинку
У Шепетівському районі на 20 днів перекриють залізничний переїзд
У Нетішині розпочато перепрофілювання шкіл
У Нетішинській тергромаді за кошти європейської програми модернізували ЦНАП

Читайте у цій рубриціРаритетні сервізи «Мадонна» і «Серенада» кустарі підробляли в Полонному «на хатах»
Спогади польських військовополонених про радянський концтабір у Шепетівці
Один з трьох рідкісних середньовічних мечів зберігається у музеї Шепетівки
У шепетівському музеї зберігаються поштові марки та гроші за проєктом Георгія Нарбута
Найстарішій школі на Хмельниччині виповнюється 140 років