У сусідньому з Хмельниччиною місті відкриють перший в Україні інтерактивний музей стародруків

У сусідньому з Хмельниччиною місті відкриють перший в Україні інтерактивний музей стародруків

Завдяки проєкту, який переміг у конкурсі «Малі міста — великі враження» мають оцифрувати топ-десятку стародруків Острозького музею книги. І тоді зачинені за склом видання 15–18-го століть зможуть погортати усі охочі. А в самому музеї сподіваються, що малий проєкт приверне увагу до великих реставраційних робіт Луцької вежі.

Саме у Луцькій надбрамній вежі Острога розташований музей книги та друкарства.

— Наша колекція направду — одна з найбільших в державі. У нас є рідкісні видання. Книга взагалі маловдячна з позиції музейного експоната. Вона або квадратна, або прямокутна. І коли їх багато і як би ми не старалися — це спрацьовує на частину аудиторії. А нам хотілося б, щоб музей став тим місцем, куди прийдуть всі, — розповідає заввідділу музею книги та книгодрукування м. Острога Світлана Позіховська.

Днями Світлана Позіховська разом із Андрієм Брижуком презентують спільний проєкт «Інтерактивний музей стародруків». Його облаштують на першому поверсі Луцької брами.

У сусідньому з Хмельниччиною місті відкриють перший в Україні інтерактивний музей стародруків

Автор проєкту «Інтерактивний музей стародруків» Андрій Брижук

— Оскільки вежа має напівкруглу форму, то маємо можливість зробити тут величезну проекцію: 183 градуси буде її кут і буде три проектори її одночасно проектувати. Відео буде розповідати про життя цієї вежі, чому князь її побудував, що тут було від початку і аж до створення музею у 1985-му році. Що ж до експозиції, то ми оцифруємо 10 книг, — каже автор проєкту «Інтерактивний музей стародруків» Андрій Брижук.

Зі слів Андрія Брижука, це топ-десятка з півторатисячної музейної колекції стародруків.

— Ми дамо відвідувачам доторкнутися до книжок, але так, щоб не лізти під скло в білих рукавичках, а в електронних копіях, на тач-моніторах можна буде погортати книги, а деякі книги можна буде завантажити собі на телефон, наприклад «Острозьку Бібілію». Буде наша найдавніша книга Стефана Планка кінця 15-го століття «Вигнання демона», яку називають інкунабула, буде наш рукописний острозький Коран 19-го століття, — додає Андрій Брижук.

«Інтерактивний музей стародруків» є переможцем серед малих проєктів у конкурсі «Малі міста — великі враження».

— Проєкт буде профінансований з міністерства на 250 тисяч, додана третина цієї суми — наш вклад власний. І загальний бюджет ми оцінюємо в 350 тисяч гривень. Ці кошти будуть витрачені на придбання обладнання, оплату послуг з виготовлення ось цих електронних речей, оплату праці, звісно, — каже Адрій Брижук.

— На жаль, грантові проєкти як Українського культурного фонду, так і проєкту «Малі міста — великі враження» не передбачають видатків на реставраційні роботи, — розповідає директор Державного історико-культурного заповідника міста Острога Микола Манько.

Микола Манько звертає увагу на те, у якому стані нині перебуває Луцька надбрамна вежа, збудована на межі 15–16-го століть.

У сусідньому з Хмельниччиною місті відкриють перший в Україні інтерактивний музей стародруків

З його слів, у 2017 році коригували документацію на реставрацію пам’ятки Національного значення. І мали сподівання, що в оголошеному роком охорони культурної спадщини 2018-му держава профінансує реставраційні роботи.

— Але, знову таки, не була реалізована. А вартість реставраційних робіт по фасаду і благоуcтрою території, які дуже потрібні, в цінах 2017 року були понад 5 мільйонів гривень, — додає Микола Манько.

Нині Микола Манько розраховує на «Інтерактивний музей стародруків», який планують відкрити 24-го жовтня.

— Я думаю, що реалізація цього проєкту приверне увагу до Луцької вежі не лише як музею, а цінної пам’ятки оборонної міської архітектури України і стимулюватиме до реалізації головного проєкту — реставрації цієї вежі, — каже Микола Манько.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікавоУ Нетішині енергетик Ігор Рокицький презентував фалеристичну виставку
На Хмельниччині презен­тували книгу «Шепетівсь­кий окружний музей у Славуті (1926–1935)»
Всеукраїнська школа онлайн: підсумки
На станції Кривин відбувся власний бій, як під Крутами
Обласні депутати декомунізували музей Миколи Островського в Шепетівці

Читайте у цій рубриціПолонне будували як ідеальне місто
У грудні 1917-го на теренах Шепетівщини українська армія воювала з більшовиками
Голодомор на Полонщині: спогади вчительки, що входила у бригаду з «викачки хліба»
У Шепетівці від голоду помирали здебільшого приїжджі, яких ховали у яру
Хмельничанин Кость Місевич був державни­ком до шпіку костей
Праведники народів світу: як у Шепетівці врятували життя єврейської дівчинки