Восени 91-го для В’ячеслава Чоновола співали шепетівчани у Славуті

Восени 91-го для В’ячеслава Чоновола співали шепетівчани у Славуті

Людина, яка пробудила Україну — так називають В’ячеслава Максимовича РУХ-івці. В’ячеславу Чорноволу 24 грудня виповнилося б 80 років…

В історії кожної країни є імена, які вписали золотими літерами. Для прикладу Жанна Д’Арк та Шарль де Голь у Франції, Тадеуш Костюшко і Йозеф Пілсудський у Польщі, Джорж Вашингтон і Франклін Рузвельт у США. Чимало таких постатей є і в історії України. Серед імен Тараса Шевченка, Івана Франка, Лесі Українки, Степана Бандери новою зіркою сяє ім’я В’ячеслава Чорновола. Сама доля торувала йому непростий шлях українського патріота.

Народився він у інтелігентній вчительській сім’ї на Шевченківській землі. Його батько мав козацьке коріння, а мати походила з відомого меценатського роду Терещенків. В’ячеслав ріс допитливим, вдумливим і талановитим хлопцем, тому після закінчення школи обрав фах журналіста. На випускному вечорі на честь закінчення Київського університету В’ячеслав заприсягся на Володимирській гірці, що все життя буде боротися за Україну.

Все своє свідоме життя Чорновіл присвятив ідейній боротьбі проти радянського режиму, за волю, за демократію, незалежність України. Фактично він став початком відродження українства у другій половині ХХ століття: започаткував рух шістдесятництва, дисидентства, як нових форм протесту. Ініціював створення УГС — Української Гельсінської Спілки. Виступав з палкими патріотичними промовами, протестував проти арештів української інтелігенції, активно публікувався у підпільних виданнях. За свої переконання — прагнення свободи — Чорновіл двічі був ув’язнений. Але ні мордовські заслання, ні важка фізична праця, ні будь-які заборони не зламали борця, а лише загартували дух, зміцнили характер.

Восени 91-го для В'ячеслава Чоновола співали шепетівчани у Славуті

Члени Донецької обласної філії Української Гельсінської спілки. 1989 рік.

Апогеєм політичної та громадської діяльності В’ячеслава Чорновола став кінець 80-х початок 90-х років. На той час Чорновіл — найавторитетніший український політик, лідер Народного Руху України, активний депутат Верховної Ради, один з авторів Декларації про державний суверенітет та Акту проголошення Незалежності України.

В час незалежності Чорновіл продовжував активну боротьбу за демократію, намагався впровадити дієві реформи. Ввесь цей час, усіяний заколотами та спробами розколів. Вороги і зрадники у нечесній боротьбі не цуралися будь-яких методів. Основною метою цієї брудної гри було недопущення Чорновола до президентства.

1991 року В’ячеслав Чорновіл став кандидатом у Президенти України, на виборах посів 2 місце, 7 420 727 голосів або 23,27 %.

В ході передвиборчої кампанії у жовтні 1991 року В’ячеслав Чорновіл відвідав Шепетівку. У Будинку культури кандидат у Президенти України В’ячеслав Максимович зустрічався з виборцями.

Приблизно в той самий період Чорновіл відвідав і Славуту.

— Тоді був гарний сонячний день, людей прийшло чимало, наразі всіх деталей і не пригадаю. Але точно пам’ятаю, що ми виконали пісню з Богданом Одудом — «Як настала Божа днина Свят Зелених третій день». А ось про самого Чорновола можу сказати, що він був дуже принциповим чоловіком, не йшов на компроміси, твердий у своїх переконаннях. Ми з ним не раз дискутували, коли обоє були депутатами Верховної Ради України. Знаєте, ще його відрізняло від багатьох депутатів те, що він ніколи не читав із паперів, завжди впевнено дивився у зал на людей. Одним словом, розмова його була живою, такою, що захоплювала аудиторію, — розповів Тарас Нагулко, народний депутат першого скликання.

Національного лідера вирішують знищити фізично, як звикли розправлятися з нескореними українцями. 25 березня 1999 року В’ячеслав Чорновіл загинув при нез’ясованих обставинах в автокатастрофі.

Важко повірити, що вже минуло 18 весен без провідника РУХ-івців. Хтозна, як склалася б доля України та її народу, якби державу очолив щирий патріот і мудра людина — В’ячеслав Чорновіл.

«Дай Боже нам любити Україну понад усе сьогодні — маючи, щоб не довелося гірко любити її, втративши. Настав час великого вибору: або єдність і перемога та шлях до світла, або поразка, ганьба і знову довга дорога до волі» — один з найбільш відомих висловів Чорновола.

В’ячеслав Чорновіл виконав обітницю: був вірним Україні до останніх хвилин свого життя. Потрібно пам’ятати цю велику людину, та не забувати про те, що на плечі кожного з нас також покладені національні обов’язки, що існування Української держави неможливе без подальшої боротьби. А головне — бути українцями до останньої клітини нашого тіла та душі, пам’ятати про кожного Героя України.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Реклама
Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності


Теґи публікації


Вам також може бути цікавоУ Славуті віддали шану 25-річному капітану, який загинув на Луганщині
У Славуті віддали останню шану загиблому на Донеччині солдату
У бою з окупантами загинув славутчанин Руслан Маліновський
Неподалік Славути внаслідок ДТП загинули двоє людей
Славутчан просять не залишати сміття на контейнерних майдачничках
Вчетверте польське місто-побратим передало Славуті гумдопомогу

Читайте у цій рубриціТероборонівці випадково знайшли старовинні артефакти
Канонізували випускника Острозької академії, який ледь не спалив москву
Музею передали цінні археологічні знахідки, які змінюють уявлення про заселення Хмельницького
У Шепетівці ще до створення гетто почалися масові розстріли євреїв
У 1991-му славутчани добиралися до «Живого ланцюга» електричкою
Чи пірнали запорізькі козаки на Водохреще в йорданську купіль?
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter