Ректора Острозької академії XVI ст. визнали святим

Ректора Острозької академії XVI ст. визнали святим

Синод Вселенського Патріархату зарахував до лику святих Константинопольського патріарха Кирила Лукаріса. Його життєвий шлях був тісно пов’язаний з українськими землями. Свого часу Кирило Лукаріс викладав грецьку мову в Острозькій академії, що на Рівненщині та обіймав посаду її ректора.

Як зауважує керівник арт-кластеру Острозької академії Микола Бендюк, це вже п’ятий острожанин якого канонізували і зарахували до лику святих. Першими були князі Федір та Василь-Костянтин Острозькі, Петро Конашевич-Сагайдачний та Іов Борецький. До оточення князя Острозького входив й Іов Почаївський.

Нещодавно, 11 січня, відбувся Синод Вселенського патріархату, під час якого розглянули питання про вторгнення РПЦ на канонічну територію Александрійського патріархату та канонізацію кількох осіб.

До лику святих зараховано Кирила Лукаріса. Впродовж 1594–1600 років із перервами він був ректором Острозької академії та викладав грецьку мову. Він, як тоді велося, давав приватні лекції обдарованим учням. Можливо Кирило навчав в Острозі Мелетія Смотрицького латинської і грецької мов.

Доктор історичних наук, доцент кафедри історії у Національний університет «Острозька академія» та член Синодальної комісії з міжхристиянських відносин у Православній Церкви України Андрій Смирнов зазначає, що уперше про ректорство грека в Острозі написав польський хроніст А. Венгерський в книзі «Systema historico-chronologicum ecclesiarum Slavonicorum», виданій 1652 р. в Утрехті. Але не відомо з яких джерел він взяв цю інформацію. Якщо грек і був очільником Острозької академії, то не довго: під час першої подорожі він проводив більшість часу в інших місцях, а другий візит був вельми короткий.

Також Кирило Лукаріс був Александрійським (1602–1621 рр.) і Константинопольським (1621–1638 рр.) патріархом, учасником православного Берестейського собору 1596 р., після 1596 р. — одним із трьох екзархів Київської Митрополії.

Будучи константинопольським патріархом, Кирило Лукаріс підтримував діяльність братств, надав підтверджувальну грамоту Луцькому братству (1623) та патріарше благословіння новообраному київському митрополитові Петру Могилі — 1633 рік. Намагався підняти авторитет Константинопольського патріархату, опікувався патріаршою школою, заснував грецьку друкарню в Константинополі (1628), яка невдовзі була зруйнована турками, запровадив у православній церкві літочислення від Різдва Христового замість традиційного — «від створення світу».

28 червня 1638 року за наказом султана Мурада IV Кирила Лукаріса задушили, а його тіло було кинуте в море.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Реклама
1 коментар до статті «Ректора Острозької академії XVI ст. визнали святим»

  1. Коли внесли?


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності


Теґи публікації


Вам також може бути цікавоКанонізували випускника Острозької академії, який ледь не спалив москву
Священний Синод ПЦУ обрав нового очільника Хмельницької єпархії
Викладач математики з Ізяслава стала лауреатом фестивалю-конкурсу «Учитель року предметів духовно-морального спрямування»
Католицька церква проголосила святим підлітка, що відзначився любов’ю до Євхаристії
Невдовзі Папа Франциск проголосить святим 15-річного юнака-мирянина
Предстоятелю Православної церкви України вручили Томос

Читайте у цій рубриціТероборонівці випадково знайшли старовинні артефакти
Канонізували випускника Острозької академії, який ледь не спалив москву
Музею передали цінні археологічні знахідки, які змінюють уявлення про заселення Хмельницького
У Шепетівці ще до створення гетто почалися масові розстріли євреїв
У 1991-му славутчани добиралися до «Живого ланцюга» електричкою
Чи пірнали запорізькі козаки на Водохреще в йорданську купіль?
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter