Шепетівські ендокринологи вважають, що діабет щорік молодшає

Незадовго до Всесвітнього дня боротьби з цукровим діабетом, який щороку відзначають 14 листопада, ми зустрілися із лікарем ендокринологом Шепетівської ЦРЛ Оленою Ковальчук. Якщо раніше ми з нею говорили про життя з діабетом, про його різновиди та інформаційну підтримку хворих на діабет, то під час останньої зустрічі мова йшла про дітей, що страждають на це захворювання. В 2017 році ендокринологи виявили діабет у п’ятьох дітей Шепетівщини.

Добрий день пані Олено, давайте сьогодні поговоримо про діабет у дітей. Як часто ви з цим зіштовхуєтеся?

— Цукровий діабет першого типу, який ми виявляємо в дітей, — це аутоімунне захворювання. Воно характеризується тим, що до бета-клітин підшлункової залози починають вироблятися специфічні антитіла. До речі, сучасна діагностика дозволяє виявити ці антитіла заздалегідь, тобто за рік чи два як діабет почне маніфестувати. Нині йде тенденція до омолодження діабету дітей, що раніше не спостерігалося настільки масово. Літератури спеціальної для лікування цукрового діабету в дітей молодших трьох років також не було. Зараз в Шепетівському районі маємо другий випадок діагностування діабету в дитини віком до трьох років. І я роблю висновок, що не лише спадковість відіграла роль, а й радіаційний фон, стреси, мутації генів. Про останні багато нині говорять, адже в наслідок мутації генів і виникають аутоімунні реакції проти бета-клітини підшлункової залози.

Екологію та спадковість людина, як правило, не може змінити, а от на харчування вплинути здатна. Що порадите робити з харчуванням?

— Уникати продуктів, що містять канцерогени, хімічні сполуки, які викликають мутацію ДНК, призводять до порушення роботи печінки та підшлункової залози. Колосальне значення має психо-емоційний стан жінки, що виношує дитину. Дефіцит вітаміну D у матері може також призвести до того, що дитина захворіє на діабет. Звісно поведінка, здорове харчування та стресостійкість мають велике значення під час вагітності. А от серед багатьох майбутніх мам нашого району, я не бачу таких, що мають бажання дотримуватися головних аспектів здорового харчування та способу життя. В них дуже багато стресів, а так не має бути.

Все ж Олено, що є більшим злом для плоду стрес чи неправильне харчування?

— Важко відділити одне від іншого. Здатність людини переживати стрес і сприймати оточення, лежить через харчування. Я вважаю, якщо людина некерована в харчуванні, то вона і не здатна нормально реагувати на стресові ситуації. І це доведено наукою давно. Чому вегетаріанці вважаються більш спокійними? Попри те що ці люди мають дефіцит вітаміну В, вони всеодно більш стресостійкі, ніж люди, які зловживають жирними сортами м’яса. Я не кажу що його не потрібно їсти взагалі, навпаки їсти але в межах норми. В кінці кінців, стандарти харчування з’явилися не вчора, їх давно вже написали.

Які порушення роблять батьки у виборі дитячого харчування?

— Дитина заплакала — мама дала їй цукерку. Звичайна модель, погодьтеся. На прогулянці дитина хоче пити — мама купує сік, де гігантська доза цукру і молочної кислоти. Як наслідок — зміна кислотно-лужного балансу в організмі в бік ацедозу, що впливає на нервові клітини. Надмірна доза цукру призводить до викиду інсуліну в кров, який погіршує реакцію на стрес. Дитина стає більш агресивною. Тому я наполягаю, просто вимагаю від мам: якщо дитина хоче пити, то це має бути вода, для перекусу — фрукти. Денна норма цукру для малечі — 6 чайних ложечок. Не ведіться на обманку таку як коричневий цукор. Бо це той самий цукор тільки не вибілений, і шкоди від нього рівно стільки ж.

Давайте тепер поговоримо про фізичні навантаження, без яких також здоровим не будеш?

— Це мають бути помірні вправи, краще хода. Шепетівчани, не намагайтеся встановити олімпійський рекорд або в наслідок занять у спортзалі наростити кубики пресу. Помірне кардіонавантаження — найкраще. Йога також підходить. В будь-якому разі доза навантаження має бути комфортна, а заняття регулярними.

Кілька слів про харчування дітей поза домом, тобто в школі. Якби ви готували ланч-бокс для школяра чи дорослого, що б ви у нього поклали?

— По перше — зернову кашу, салат зі свіжих овочів заправлених нерафінованою олією, страву з тваринного білка — м’ясо чи риба, фрукти і кисломолочні продукти. Натомість дорослі можуть покласти до того самого ланч-боксу, аби швидко та корисно насититися під час перекусу, страву з курячих яєць, овочі, творог, шматочок відвареного м’яса і хліб житній чи зерновий, йогурт натуральний.

На завершення розмови, скажіть, які можливості для діагностики та попередження діабету мають шепетівчани?

— У Шепетівській лікарні є всі можливості для діагностики цукрового діабету. Від найпростішого — вимірювання рівня глюкози в крові, до більш складних. Один з таких — тест на толерантність до глюкози. Його жінки здають у період вагітності. Цей тест проходять для того, аби виявити чи не має сама вагітна гестаційного цукрового діабету, який розвивається у період виношування дитини. Також є можливість більш складніших діагностичних досліджень в приватних лабораторіях.За останні роки показник діагностики по Шепетівці — 5,7 %, в той час коли по Україні — 3,1 %. Тобто в нас він кращий, ніж всеукраїнський.

Дякую вам за цікаву розмову!

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності


Теґи публікації


Вам також може бути цікавоЧитайте у цій рубриці