Тариф на електроенергію для населення поки залишається незмінним

Тариф на електроенергію для населення поки залишається незмінним

За ініціативою Міністерства енергетики Уряд продовжив дію механізму покладення спеціальних обов’язків (ПСО) для побутових споживачів на ринку електроенергії на один місяць. Відповідну постанову сьогодні, 24 березня, прийнято на засіданні Кабінету Міністрів. Відтак, тариф на електроенергію для населення залишається на рівні 1,68 грн за кВт·год.

Найближчим часом міністерство та інші державні інституції, що мають пряме чи опосередковане відношення до процесу споживання електроенергії населенням, продовжать працювати над діджиталізованою системою, яка допоможе державі захищати вразливих споживачів, зокрема, на ринку електроенергії, що в свою чергу має дозволити проаналізувати різні варіанти подальшого ціноутворення.

Зараз для населення діє єдиний фіксований тариф — 1,68 грн/КВт·год. Він був запроваджений Урядом з 1 січня 2021 року у зв’язку із тим, що Регулятор (НКРЕКП) підвищив тарифи на розподіл та передачу електроенергії.

Варто зауважити, що більше 90 % цього кінцевого тарифу для населення — це тарифи на передачу, розподіл і постачання. Відповідно, тільки 15 копійок з 1,68 грн йде на оплату виробленої НАЕК «Енергоатом» електроенергії, яку отримують побутові споживачі. Це значно нижче за ціну, яку сплачують комерційні споживачі. До речі, іноді помилково порівнюють ціни на електроенергію для комерційних споживачів, які публікуються за результатами торгів, не з ціною безпосередньо електроенергії для побутових споживачів (15 коп), а з загальним тарифом.

Оскільки загальний тариф для потреб населення на 90 % складається з тарифів на передачу, розподіл на постачання електроенергії, які були підвищені рішеннями Регулятора у 2020 році, то пільги, які надавалися побутовим споживачам, фактично призводили до того, що для «Енергоатому» залишалась від’ємна сума за вироблену електроенергію для потреб населення.

Відповідно, Уряд у грудні минулого року був змушений скасувати пільговий тариф на електроенергію в 90 коп/КВт·год. для населення на перші 100 кВт·год, скасувати низку інших пільг і монетизувати пільгу на електроопалення, фактично встановивши єдиний фіксований тариф для побутових споживачів.

Також прийнята постанова уточнює порядок застосування єдиної фіксованої ціни на електроенергію для населення. По-перше, документ чітко визначає категорії споживачів та цілі споживання електроенергії, для яких діє фіксована ціна. По-друге, постанова встановлює коефіцієнти розрахунку ціни за наявності дво- або тризонного лічильника. Раніше ці питання регламентувалися постановою НКРЕКП № 220 від 26 лютого 2015 року «Про встановлення тарифів на електроенергію, що відпускається населенню».

Цими кроками фактично усувається правова прогалина між Законом України «Про ринок електричної енергії» та підзаконними актами, яка виникла після скасування НКРЕКП відповідної постанови. Про звуження категорій споживачів не йдеться: навпаки, до колективних побутових споживачів із пільговою ціною та можливістю встановлення диференційованого тарифу додаються мешканці гуртожитків.

Крім того, постанова скасовує вимогу про граничну ціну покриття собівартості електроенергії для ДП «НАЕК «Енергоатом» та ПрАТ «Укргідроенерго». Це дасть змогу вказаним підприємствам забезпечити протягом дії ПСО продаж електроенергії Гарантованому покупцю в обсягах, необхідних для покриття потреб побутових споживачів.

Зазначені зміни затверджено постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Положення про покладення спеціальних обов’язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії».

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


1 коментар до статті «Тариф на електроенергію для населення поки залишається незмінним»

  1. Добре,що електроенергію не можна розмішати з повітрям чи водою.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікавоШепетівкагаз у квітні підвищить тарифи на блакитне паливо
У Шепетівці здорожчало теплопостачання лише для бюджетних установ та інших споживачів
Із 1 квітня у Шепетівці подорожчає вода і водовідведення
У Шепетівці мають намір підвищити тарифи на теплопостачання для усіх споживачів
Шепетівський водоканал має намір підвищити тарифи
Держава посилить соціальну підтримку дитячих будинків сімейного типу, багатодітних та прийомних сімей

Читайте у цій рубриціЦьогоріч в Україні проведуть 300 трансплантацій кісткового мозку
Парламент прийняв законопроєкт щодо розвитку інституту старост. Що змінилось?
Яка відповідальність чекає на боржника за несплату комунальних послуг
Шепетівський РВ УДМС інформує, коли змінювати ID-картки
Сервісні центри закликають пристібатися в авто
АМУ звертається до кожного мешканця Хмельниччини — не бійтеся!