Проєкт Держбюдже­ту-2021 друге читання: що очікує на громади

Проєкт Держбюдже­ту-2021 друге читання: що очікує на громади

26 листопада Кабінет Міністрів України схвалив проєкт Державного бюджету на 2021 рік до другого читання і направив його на розгляд Верховній Раді України. Асоціація міст України проаналізувала підготовлений до другого читання проєкт Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» № 4000 від 14.09.2020 в частині бюджетної забезпеченості територіальних громад.

Проєкт Держбюджету-2021 передбачає переведення на прямі міжбюджетні відносини 1438 громад, що відповідає новому адміністративно-територіальному устрою. Для горизонтального вирівнювання податкоспроможності територій передбачено 15,7 млрд грн базової дотації.

До другого читання обсяг додаткової дотації з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення переданих з державного бюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я зменшено на 2,0 млрд грн (-23,3 %) до 6,598 млрд грн.

За підрахунками АМУ,

у Держбюджеті-2021 необхідно передбачити не менше 14 млрд грн додаткової дотації на здійснення видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я, в тому числі переданих з районного рівня. Також АМУ звертає увагу на те, що у держбюджеті доцільно передбачати відповідний розподіл цієї дотації між бюджетами місцевого самоврядування.

ОСВІТА

На 2021 рік до другого читання зменшено обсяг освітньої субвенції на 2,9 млрд грн (-2,8 %) до 99,6 млрд грн.

Проте за підрахунками Асоціації міст України,

обсяг освітньої субвенції має складати не менше 138 млрд грн, щоб врахувати підвищення мінімальної заробітної плати до 6500 гривень.

Варто відзначити, що у проєкті до другого читання передбачено нову субвенцію на створення центрів культурних послуг в обсязі 300,0 млн грн.

ОХОРОНА ЗДОРОВ’Я

На 2021 рік до другого читання збільшено обсяг видатків на реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування на 56,0 млн грн (+0,05 %) до 123,494 млрд грн.

За розрахунками АМУ

на реалізацію Програми державних гарантій медичного обслуговування населення необхідно передбачати у держбюджеті на 2021 рік не менше 175,8 млрд грн.

Обсяг фінансування медичних послуг, передбачений проєктом держбюджету на 2021 рік, не враховує збільшення мінімальної заробітної плати на 38 % (до 6500 грн), рівня інфляції на 11,6 %, невідповідність вартості послуг, встановлених НСЗУ — собівартості на 20 %. З врахуванням цих показників додаткова потреба програми медичних гарантій складає 52,2 млрд грн (на підвищення мінімальної заробітної плати — 103,4х0,5х38 %=19,6 млрд грн, де 0,5 частка заробітної плати у видатках на медицину; врахування інфляції 103,4х11,6 %=12 млрд грн; приведення вартості послуг до реальних витрат — 103,4х20 % = 20,6 млрд грн).

СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ

Як і у першому читанні заплановано: 305,1 млн грн субвенції на виплату грошової компенсації на житло сім’ям ветеранів; 248,4 млн грн субвенції на виплату грошової компенсації на житло для внутрішньопереміщених осіб; 50,0 млн грн субвенції на виплату грошової компенсації для сімей учасників бойових дій; 12,307 млн грн субвенції на виплату грошової компенсації для сімей учасників Революції Гідності. Збільшено до другого читання обсяг субвенції на проєктні будівельно-ремонтні роботи, придбання житла дітям-сиротам на 11,375 млн грн (+1,4 %) до 806,759 млн грн. Передбачено нову субвенцію на створення мережі спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі в обсязі 274,2 млн грн.

МІСЦЕВИЙ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК та ЖКГ

До другого читання передбачено:

  • зменшення обсягу Державного фонду регіонального розвитку на 4,86 млрд грн (-51,9 %) до 4,5 млрд грн;
  • субвенцію на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій в обсязі 6,0 млрд грн;

АМУ переконана,

що замість субвенції на соціально-економічний розвиток необхідно збільшити обсяг ДФРР до 14,2 млрд грн (1,5 % прогнозного обсягу доходів загального фонду проєкту держбюджету на відповідний бюджетний період).

ДФРР — це фінансування інвестиційних програм і проектів за чітко визначеною стратегією. Фінансування проектів відбувається за комплексним стратегічним планом і згідно чіткого бюджетного розпису, тому кошти на реалізацію проєктів гарантовано потрапляють до бюджетів громад вже на початку року. А не хаотично і наприкінці бюджетного року, як це відбувається із субвенцією на соціально-економічним розвиток.

  • спрямування 35 % до бюджетів місцевого самоврядування субвенції на фінансове забезпечення будівництва, реконструкції, ремонту і утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах;

Асоціація міст України

не підтримує спрямування 35 % субвенції на дороги як компенсатор втрат бюджетів громад від акцизу на пальне, оскільки: обсяг не відповідає втратам акцизу на пальне і належному обсягу субвенції на вулиці і дороги у населених пунктах; нестабільний обсяг надходжень, норма тимчасова (лише на 1 рік); обмежуються напрямки використання коштів. АМУ наполягає на збереженні зарахування до загального фонду бюджетів місцевого самоврядування частини (13,44 %) акцизного податку з виробленого в Україні та ввезеного на митну територію України пального на постійній основі.

  • субвенцію на реалізацію заходів, спрямованих на підвищення доступності широкосмугового доступу до Інтернету в сільській місцевості в обсязі 500,0 млн грн.
Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікавоГолови громад Хмельниччини проти підвищення тарифів на комунальні послуги
Фермеру з Хмельниччини за оренду 300 га землі збільшать удвічі плату
Під час локдауну дозволили продавати побутову хімію та пресу
На сесії Шепетівської райради розглянули бюджет у мільйон гривень та питання про передачу майна
Заклади профтехосвіти перейдуть на дистанційне навчання
Як безоплатно отримати допомогу при травмуванні через складні погодні умови

Читайте у цій рубриціПенсійний збір при першій реєстрації авто: що змінилося у 2021 році
Документи на субсидію можна надіслати поштою або подати онлайн
Міграційна служба скоригувала роботу під час локдауну
Доступні ліки: у Програму додали нові препарати для лікування серцево-судинних захворювань
Патрульні полісмени закликають у мороз подбати про безпритульних чотирилапих
Локдаун і морози: чи будуть у Шепетівському районі пункти обігріву?