Чи будуть в Україні дешеві кредити на житло?

Чи будуть в Україні дешеві кредити на житло?

У Європі кредити на житло — звична річ. У Німеччині та Франції іпотеку можна взяти під 1–2 % річних, у сусідній Польщі — під 4–5 %. В Україні ж іпотечного кредитування останніми роками майже не було. Шанс на зміни з’явився зараз. У липні ПриватБанк запустив державну програму «Доступне житло під 10 %». Чи зможуть українці купувати квартири у кредит і чому дешева іпотека вигідна державі? Розповідає Центр громадського моніторингу та контролю.

Від 18 % — до 9,99 %

Відповідно до українського законодавства, іпотека — це кредит, який надається під заставу нерухомого майна. У разі неповернення позики банк може стягнути кошти за рахунок вартості заставленої нерухомості. Іншими словами, забрати квартиру, під яку бралась іпотека.

Іпотечна ставка в Україні досі була найвищою у Європі — 18–19 %. Це у 10 разів більше, ніж у Німеччині, і в 6 разів більше, ніж у Великій Британії. Фінансисти пояснюють, що в Україні надто високі ризики неповернення коштів, тож вони закладаються у тариф. Крім того, самі банки отримують гроші від НБУ за високою ставкою.

— Історія іпотечного кредитування в Україні вже є: з 2008 року, коли почалась криза, і до сих пір банки не можуть повернути собі іпотечні кошти, які вони надавали в той період. І відсоткова ставка має покривати ці ризики банку, які виникають при такому кредитуванні. Плюс вимоги Нацбанку до комерційних банків по кредитуванню були достатньо жорсткі, — пояснив ситуацію президент Асоціації фахівців із нерухомості України Юрій Піта.

Знизити іпотечну ставку українцям обіцяли вже досить давно, але лише цього року з’явились реальні дії. 1 липня ПриватБанк почав видавати пільгові кредити на придбання житла — під 9,99 % річних.

— Відсотки на придбання житла, які існували на ринку увесь час та й нині пропонуються багатьма банками, є для багатьох українців непідйомним вантажем. Радий, що банки розуміють це і роблять ефективні кроки, щоб зменшити ставку, аби кожен українець міг сам придбати собі житло, — прокоментував запуск програми Президент Володимир Зеленський.

Кредит для 300 тисяч українців

У ПриватБанку заявляють, що пільговими умовами кредитування зможуть скористатись понад 300 тисяч українців. Як зазначається, іпотеку можна взяти на придбання квартир як на вторинному, так і первинному ринку. При цьому новобудови обов’язково повинні бути вже введені в експлуатацію. У банку обіцяють нижчі ціни, аніж на ринку.

Відповідно до умов кредиту, початковий внесок становитиме від 30 % вартості житла. Виплачувати іпотеку можна впродовж 20 років. Варто зауважити, що, окрім основної ставки по кредиту, іпотека має ще «приховані» відсотки. Зокрема, це страхування іпотеки (0,5 %) і здоров’я позичальника (0,5 %), а також разова комісія по кредиту (1 %). Крім того, під час оформлення іпотеки доведеться сплатити послуги нотаріуса (приблизно 12 000 грн) та оцінку нерухомості (приблизно 3 500 грн).

Дізнатись детальнішу інформацію про програму «Доступне житло під 10 %» можна залишивши заявку на сайті ПриватБанку (privatbank.ua/kredity/zhilje-v-kredit).

Громадянам — житло, державі — податки

За словами експертів, Україні вкрай необхідно запроваджувати доступну для населення іпотеку. Очевидна вигода — це забезпечення громадян власним житлом. Адже наразі на одного українця в середньому припадає 22 кв. м житла, тимчасом як у ЄС цей показник становить — 55 кв. м.

Доступна іпотека — це серед іншого і збільшення ВВП країни за рахунок податків. Адже для отримання кредиту потрібно мати «білу» зарплату. Крім того, більше виданих кредитів — це більша завантаженість банків, а отже, більші прибутки.

На думку експертів, запуск дешевих житлових кредитів забезпечить нові робочі місця і розвиток близько 20 суміжних галузей економіки. Пожвавиться вітчизняне будівництво, виробництво будівельних матеріалів, меблів тощо. За підрахунками економістів, обсяги будівництва в Україні можуть збільшитись на 30–40 %.

Член Ради НБУ Василь Фурман вважає, що доступна іпотека також допоможе залучити інвестиції у ремонт старого житлового фонду.

— Джерелом цих коштів можуть і повинні бути банки, для яких цей напрям має стати одним із найбільш пріоритетних, — переконаний експерт.

У Кабміні вже заявили, що іпотека під 10 % — це лише початок, й урядовці працюють над подальшим зниженням кредитних відсотків.

— Наша мета взагалі 5–7 %, а не 10 %. 10 % — це початкова мінімальна ціль для іпотеки, щоб зрушити економіку з місця, — заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Чи вдасться владі реалізувати такі амбітні плани, українці зможуть побачити вже найближчим часом.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікавоУ Славуті взялися навчити пенсіонерів сплачувати за комунальні послуги онлайн
У Хмельницькому центрі БВПД розповіли, що робити, коли виплачувати кредит в повному обсязі не під силу
Чи можна видалити свої дані з бази мікрофінансової компанії?
Які тенденції спостерігаються на кредитному ринку України?
«Доступні кредити» через півроку: результати і перспективи
ЄБРР надасть 28,5 млн євро кредиту на вирішення проблеми сміття у Хмельницькому

Читайте у цій рубриціПоведінка на льоду вимагає пильності та обережності
Будинок отримали в подарунок, а право на землю під ним — не оформлено. Що робити?
Переваги залізниці. Як в Україні та Європі борються за пасажирів
Пенсійний збір при першій реєстрації авто: що змінилося у 2021 році
Документи на субсидію можна надіслати поштою або подати онлайн
Міграційна служба скоригувала роботу під час локдауну