Підводні камені нового проєкту закону щодо децентралізації влади

Підводні камені нового проєкту закону щодо децентралізації влади

Консультант із юридичних питань Хмельницького регіонального відділення Асоціації міст України Юлія Сапуга пояснила, чим може обернутися для громад прийняття проєкту Закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)» № 2598.

— Проєкт змін до Конституції щодо децентралізації — демонтаж автономії місцевого самоврядування. Послаблення сільських, селищних, міських голів, плутанина із терміном «громада», порушення рівності форм народовладдя, відродження старої ідеї загального прокурорського нагляду… це далеко неповний перелік того, що чекатиме українські ОТГ, — наголосила експерт.

Юлія Сапуга наголосила, що єдиний офіційний захід, на який було запрошено представників АМУ, відбувся 23 жовтня 2019 року і був присвячений презентації концепції змін до Конституції України. Асоціація міст України висловила зауваження до цієї концепції, але вони, на жаль, не враховані. Остаточний текст змін до Конституції став відомий лише після оприлюднення на сайті парламенту.

Асоціація міст України, перш за все, висловлює стурбованість закритістю процесу його підготовки, адже до розробки законопроєкту не були залучені представники громадянського суспільства, органів місцевого самоврядування та їх асоціації. Також АМУ наголошує, що під егідою децентралізації Україна ризикує отримати владну вертикаль старого зразка замість європейських інституцій місцевої демократії.

Асоціація міст України звертає увагу на такі критичні для місцевого самоврядування і суспільства питання:

Відродження старої ідеї загального прокурорського нагляду, але під «новою вивіскою» префектів

На заміну місцевим державним адміністраціям приходять префекти. Префекту пропонується надати право наглядати практично за всією діяльністю органів місцевого самоврядування і швидко зупиняти їхні акти. З огляду на перелік інших повноважень, така функція префектів виглядає як основна. І це все на додаток до вже наявного широкого державного впливу в усіх галузях муніципального життя, місцевих фінансах, публічних закупівлях, детальній законодавчій зарегульованості.

— Це виглядає як відродження старої ідеї загального прокурорського нагляду, але під «новою вивіскою» префектів. Такий підхід завдасть болісного удару по інститутах місцевої демократії. Особливо варто зауважити на нехтуванні Європейською хартією місцевого самоврядування. У Хартії наголошується на домірності заходів контролюючого органу важливості інтересів, які він має намір охороняти. Асоціація міст України переконана, що надання префектам замість суду функції зупинення всіх без розбору актів місцевого самоврядування є вкрай надмірним заходом, — озвучила позицію АМУ Юлія Сапуга.

Скорочення терміну повноважень місцевих обранців — порушення рівності форм народовладдя

Пропонується скоротити строки повноважень місцевих рад та голів громад з 5 до 4 років. При цьому строки повноважень Президента та Парламенту залишаються незмінні — 5 років. Обґрунтування такої нерівності відсутнє.

— Виходить, що на національному рівні виборні особи отримують більше часового, організаційного та фінансового ресурсів для реалізації своїх завдань, ніж на місцевому рівні, — підкреслила експерт.

Втрата Києвом та Севастополем спеціального статусу

Міста Київ та Севастополь більше не розглядаються як окремі адміністративно-територіальні одиниці, що знаходяться поза відповідно Київською областю та АР Крим, мають особливості державного управління та місцевого самоврядування. Хоча ці міста мають об’єктивні передумови для такого спеціального статусу. За логікою законопроєкту, вони є громадами, що входять до складу відповідного округу та області або відповідно АР Крим. Передбачено лише для міста Києва встановлення додаткових повноважень як для столиці без узгодження із новим терміном «громада». Щодо міста Севастополя дивним виглядає втрата його спеціального статусу без зазначення у перехідних положеннях, куди він територіально приєднується.

Ліквідація поняття міст обласного значення

Система адмінтерустрою передбачає обов’язкові 3 рівні: усі міста входять до складу округів, усі округи входять до складу областей. Такі зміни виглядають вкрай суперечливими, оскільки громади матимуть значні відмінності за чисельністю населення.

— Це призведе до диспропорцій та нелогічностей при організації влади на рівні округів та областей, — ввжають в АМУ.

Плутанина з терміном «громада»

В одному терміні «громада» зведено одночасно і жителів однієї місцевої спільноти, і адміністративну територію. Чомусь громада повинна реєструватися як юридична особа.

— Не зрозуміло, для чого це потрібно з огляду на суть юридичних осіб за наукою цивільного права, — наголосила консультант, — Відповідно до ч. 1 ст. 5 Конституції України громади діють як складові народу України через вибори, референдуми, інші форми прямої демократії. Громади в переважній більшості випадків реалізують свої права через органи місцевого самоврядування, а також такі органи є представниками громад у суді.

Послаблення сільських, селищних, міських голів

У змінах відсутні повноваження нових голів громад щодо головування на засіданнях місцевих рад та очолювання виконавчого органу ради.

— Асоціація міст України сподівається на доопрацювання проєкту змін до Конституції щодо децентралізації влади у ході розгляду у парламенті. Інакше під егідою децентралізації Україна ризикує отримати владну вертикаль старого зразка замість європейських інституцій місцевої демократії, — підсумувала Юлія Сапуга.

У середу, 18 грудня, проєкт Закону про внесення змін до Конституції України розглядав комітет із питань правової політики. Виконавчий директор Хмельницького регіонального відділення АМУ Петро Калинюк звернувся до Народних депутатів із проханням не підтримувати зміни до Конституції щодо децентралізації влади.

«Це величезна загроза для місцевого самоврядування. Просимо Вас не підтримувати законопроект і відправити його на доопрацювання», — йдеться у листах.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppX

Підписатися на наші новини у месенджерах:

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікаво



Євген Руденко про майбутнє DeFi: переосмислення фінансів
АМУ зареєстрували петицію щодо термінової легалізації допомоги громад Збройним силам України
Сільська рада із Шепетівщини серед переможців «Prozorro Awards 2023»
Уряд змінить порядок та умови надання додаткової дотації для громад Хмельниччини
У громаду на Хмельниччині за час війни релокувалися 27 підприємств
Парламент відхилив ініціативу Уряду по вилученню «військового» ПДФО

Читайте у цій рубриці



За несплату аліментів — мобілізація: не стануть винятком і багатодітні батьки
Коштовні годинники, елітні авто та старі пожежні депо: цікаві лоти на держторгах
Як дізнатись, чи є ви потенційним отримувачем субсидії
Хто матиме право на відстрочку і «бронювання» – аналітики пояснюють закон про мобілізацію
Хмельницькобленерго закликає економити електроенергію у вечірні години
Переселенці на Хмельниччині та ще у двох областях можуть отримати гроші на оренду житла
FacebookTelegramViberWhatsAppX