Легалізація видобутку бурштину: нові ліцензії та штрафи

Легалізація видобутку бурштину: нові ліцензії та штрафи

Легальний видобуток бурштину в Україні може стати реальністю. 29 вересня уряд затвердив пакет законопроектів «для упорядкування діяльності з видобутку бурштину». Зміни передбачають спрощення процедури отримання дозволів на видобуток і запровадження прозорих аукціонів продажів. Водночас за порушення закону планують запровадити кримінальну відповідальність. Більше деталей дізнавались експерти Центру громадського моніторингу та контролю.

Масштаби бурштинової проблеми

За неофіційними оцінками, обсяг видобутку бурштину в Україні становить від 120 до 300 тонн на рік. Офіційних даних немає, оскільки практично весь бурштин в Україні видобувається нелегально. За інформацією обласних державних адміністрацій, найбільше від копачів бурштину страждають землі Житомирської, Волинської та Рівненської областей.

Більшість каміння у вигляді сировини відправляють контрабандою за кордон, зокрема, до Польщі і Прибалтики. Експерти кажуть, що обсяг тіньового ринку сягає 200–300 мільйонів доларів. При цьому основний прибуток осідає за кордоном, де обробляють вітчизняний бурштин. Українці ж роблять найбруднішу, малооплачувану роботу — видобувають. Таким чином, щороку країна втрачає технічний і науковий потенціал, який можна використовувати для створення бурштинових виробів із високою доданою вартістю.

Втім, нелегальний видобуток бурштину завдає збитків не тільки економіці держави, а й завдає непоправної шкоди екології. Адже копачі використовують мотопомпи, які вимивають каміння на поверхню. Після цього залишаються глиняно-піщані ями, заповнені водою. Тож експерти б’ють на сполох і наголошують на важливості негайної рекультивації земель, пошкоджених незаконним видобутком бурштину.

— Збитки державі вимірюються десятками мільйонів доларів. Я вже не кажу про ту непоправну шкоду природі, котру цинічні полювачі за бурштином нанесли лісам варварським методом добування — гідророзмивом. Уже на цей момент знищено десятки гектарів лісів, знищено ґрунтові та рослинні покрови, псується родючий шар землі. Коли це все відновиться? І чи відновиться повною мірою взагалі? На моє переконання, ми стоїмо фактично на порозі екологічної катастрофи, — наголошує член комітету з питань аграрної та земельної політики Сергій Литвиненко.

Менше дозволів та прозорі аукціони

Відповідно до доручення президента Володимира Зеленського, закони про легалізацію видобутку бурштину повинні ухвалити до 1 грудня 2019 року. Частина з них вже внесена до парламенту, ще кілька знаходяться в розробці.

Найперше закони мають запровадити тимчасовий мораторій на вивезення необробленого бурштину за кордон. За словами міністра енергетики та захисту довкілля України Олексія Оржеля, унеможлививши експорт бурштину, Україна працюватиме над створенням внутрішнього ринку обробки бурштину.

Наступний важливий крок — це спрощення процедури отримання документів на офіційний видобуток бурштину. Автори закону кажуть, що документ врегулює усі земельні питання з доступу до покладів бурштину, зокрема, скасувавши низку дублюючих та архаїчних погоджень, як наприклад, гірничий відвід, дозвіл на зняття родючого шару.

Видавати ліцензії на видобуток бурштину планують через аукціони. Ліцензія діятиме 5 років, протягом яких можна буде проводити розвідку та видобуток бурштину на ділянці площею 10 гектарів.

Крім того, буде знижено ставку рентної плати за користування надрами з 25 % до 15 %. Більше того, 30 % рентної плати з видобутку бурштину спрямовуватимуть на користь місцевих громад.

За словами прем’єр-міністра Олексія Гончарука, видавати дозволи на видобуток бурштину будуть тільки за умови, що після завершення робіт буде проведена рекультивація земель.

Кримінальна відповідальність і звільнення силовиків

Попри спрощення низки дозволів, за порушення законів каратимуть суворо. За нелегальний видобуток бурштину передбачається кримінальне покарання, а за порушення обов’язкових норм видобутку — адміністративне.

Відповідно до законопроекту № 2059, незаконне видобування бурштину — каратиметься штрафом від 700 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 11 900 до 51 000 гривень, або обмеженням волі на строк від 1 до 3 років.

Реалізація, придбання, зберігання, передача, пересилання, перевезення, переробка незаконно видобутого бурштину — штрафом від 3000 до 10 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк від 3 до 6 років. За такий же злочин, але скоєний за попередньою змовою групою осіб або повторно, або у значних розмірах позбавлятимуть волі на строк від 4 до 7 років.

— Зараз до відповідальності притягуються лише старателі (ред. — ті, хто добуває бурштин вручну) та перевізники, тобто рядові виконавці, а особи, які займаються незаконним скуповуванням бурштину, його зберіганням та реалізацією, такої відповідальності уникають, — зауважує екс-голова Нацполіції Сергій Князєв.

Комітет з питань екологічної політики та природокористування вже рекомендував Верховній Раді ухвалити ці зміни.

Експерти кажуть, що вирішення бурштинової проблеми лежить не тільки в законодавчій площині. Адже важливо покарати не тільки копачів, а й тих, хто покриває незаконний бізнес. Так, у серпні, після візиту президента, Житомирщиною та Рівненщиною прокотилася хвиля звільнень силовиків і чиновників, причетних до лісового господарства. Але чи достатньо цього, покаже час.

Незаконний видобуток бурштину намагаються побороти роками: проводять обшуки та вилучають техніку, але проблема залишається. Можливо, новий підхід виправдає себе. І суворі покарання та прозорі умови для розвитку галузі дозволять вивести бурштиновий бізнес з тіні.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppX

Підписатися на наші новини у месенджерах:

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікаво


На Хмельниччині оштрафували пенсіонера, бо торгував картоплею на тротуарі
Якщо у чоловіка не буде з собою військового квитка: що очікувати
Пенсіонерку з Шепетівки, яку «взяли» на продажі стакана тютюну, оштрафували на 17 тисяч гривень
Фасували на Хмельниччині, а пересилали до Туреччини: злочинна група незаконно збувала бурштин

Читайте у цій рубриці


Майже 5 тисяч засуджених готові укласти контракт на військову службу
Оцінюватимуть пошкодження із космосу: як отримати компенсації за знищене житло
У червні зростуть пенсії: кому з пенсіонерів чекати на збільшення виплат
Кабмін заборонив відразу направляти на ВЛК тих, хто добровільно прийшов уточнити дані в ТЦК
FacebookTelegramViberWhatsAppX