«Гроші йдуть за пацієнтом». Які зміни чекають на українців у поліклініках

«Гроші йдуть за пацієнтом». Які зміни чекають на українців у поліклініках

Із квітня в українських медзакладах завершується перехідний період на нову модель фінансування за принципом «гроші йдуть за пацієнтом». У Міністерстві здоров’я пояснюють: цей метод є більш ефективним, оскільки держава оплачує конкретний пакет послуг і вже не утримує установи. Центр громадського моніторингу та контролю дізнався, до яких змін тепер варто готуватися самим пацієнтам.

Чи можна прийти на прийом без декларації?

Якщо пацієнт досі не обрав сімейного лікаря, він все одно має право на плановий огляд та інші послуги первинної медичної допомоги. Лікар його прийме та укладе договір одразу на прийомі. Детальна інформація про найближчий заклад первинної медичної допомоги, а також кількість лікарів й декларацій — доступні на сайті Національної служби здоров’я (nszu.gov.ua).

Пацієнт без декларації безоплатно отримає первинну медичну допомогу в разі невідкладного стану або якщо йому стане зле у відпустці чи відрядженні.

Як отримати рецепт на «Доступні ліки»?

Документ, який надає право на ці медикаменти, без декларації отримати неможливо. Тому кожен пацієнт, який хоче бути учасником пільгової програми, повинен обов’язково укласти договір із фахівцем. Це може бути сімейний лікар з комунального чи приватного закладу або ж лікар-ФОП.

Що таке «електронний рецепт»?

Відтепер лікарі виписуватимуть рецепт на «Доступні ліки» в електронному вигляді. Пацієнту надсилатиметься SMS-повідомлення на мобільний телефон, за кодом з якого можна отримати медикамент у зручній аптеці.

— Ліки «ходять за пацієнтом», отримати ліки тепер можна в будь-якій аптеці-учасниці програми, без прив’язки до місця проживання, — пояснює заступник міністра охорони здоров’я України Павло Ковтонюк.

За його словами, від 1 квітня лікарі первинки виписали вже більше 225 тисяч таких рецептів. А більше ніж 60 тисяч людей отримали за ними свої ліки. ​Наразі 5041 аптека працює з оновленою програмою «Доступні ліки».

Важлива примітка:

якщо у декларації вказаний вже неактуальний номер, потрібно буде подати заяву до Національної служби здоров’я України про його заміну. Це може зробити лікар на прохання клієнта. Також потрібно буде подати нову декларацію із правильним номером.

Чи можна викликати екстрену допомогу без декларації?

Екстрена медична допомога приїжджатиме на виклики незалежно від того, чи людина підписала декларацію з сімейним лікарем, терапевтом, педіатром, чи ні.

Однак в уряді наголошують, що досі 70 % усіх звернень за номером 103 — це непрофільні виклики бригад, які не закінчуються госпіталізацією пацієнта.

— Це проблема всіх нас, адже поки бригада радить випити парацетамол від температури (що, по суті, є консультацією, яка надається сімейним лікарем), хтось з інфарктом залишається без екстреної допомоги, — зауважує в.о. глави МОЗ Уляна Супрун.

Загалом поки що на пацієнтів не очікують кардинальні зміни в обслуговуванні. Водночас їх закликають якнайшвидше підписати декларації із сімейними лікарями: процедура триває недовго, проте це значно спрощує процес надання багатьох гарантованих державою послуг.

— В будь-якій країні, де діє принцип «гроші ходять за пацієнтом», потрібно, щоб пацієнт зареєструвався і щоб ми знали, куди перераховувати кошти, — пояснює Уляна Супрун.

Наразі договір із сімейними лікарями уклало більше 26 мільйонів українців, і, за даними уряду, три чверті пацієнтів задоволені обраними фахівцями.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


4 коментарі до статті ««Гроші йдуть за пацієнтом». Які зміни чекають на українців у поліклініках»

  1. це 300 з чимось гривень на рік? оце налічимось

  2. а коли не будуть надавати мед.послуги тим людям що не уклали декларацію з лікарем, то відраховувати з зарплат % теж не будуть?

  3. Tetyana Naumets коментує:

    Яка прекрасна система!!!!! Тільки не має грошей у людей!!! Хто видає і щаивержує ці закони? На кого вони розраховані!!!!!?????????

  4. Ядовитый Журналист коментує:

    Я не помню точную цифру. Где-то писалось, что с помощью “семейной медицины” будет сэкономлено более 200 млн. гривен.

    На вас, великие и разумные, будет сэкономлено. Теми, за кого вы голосовали…


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікавоДоступні ліки: у Програму додали нові препарати для лікування серцево-судинних захворювань
У МОЗ пояснили, до кого «швидка» приїжджатиме у першу чергу, а кому доведеться зачекати
Які послуги державна лікарня може надавати платно, а які — тільки безоплатно
Жителі сіл при ознаках ГРВІ повинні відразу дзвонити до свого лікаря
Із листопада через пандемію COVID-19 сімейним лікарям підвищать зарплату
Народити у 2021: як зміниться допомога при пологах?

Читайте у цій рубриціДійшли згоди в питанні тарифів на тепло та гарячу воду: подорожчання не буде
Поведінка на льоду вимагає пильності та обережності
Будинок отримали в подарунок, а право на землю під ним — не оформлено. Що робити?
Переваги залізниці. Як в Україні та Європі борються за пасажирів
Пенсійний збір при першій реєстрації авто: що змінилося у 2021 році
Документи на субсидію можна надіслати поштою або подати онлайн