Доступне правосуддя: безоплатна правова допомога для всіх

Доступне правосуддя: безоплатна правова допомога для всіх

Чотири роки тому, 1 квітня 2015 року, в Україні відкрили перший центр безоплатної правової допомоги. Сьогодні їхня мережа вже нараховує понад 550 закладів: 23 регіональних та 96 місцевих центри, а також 433 бюро правової допомоги. Мережа охоплює всю країну — від великого міста до найменшої громади. З якими проблемами звертаються громадяни та які безкоштовні послуги можна отримати, проаналізували експерти Центру громадського моніторингу та контролю.

Допомога тим, хто цього потребує

Програма безоплатної правової допомоги покликана захистити тих, хто потребує юридичної підтримки, але не може сплатити за неї. У Мін’юсті кажуть, що з 624 тисяч українців, які звернулись по допомогу торік, 400 тисяч — малозабезпечені громадяни, чий дохід менший за два прожиткові мінімуми. Понад 55 тисяч — учасники бойових дій. Вони переважно потребували фахової допомоги щодо соціального забезпечення або отримання земельних ділянок.

— Ми продовжуємо розширювати коло осіб, які мають право на гарантовану державою правову допомогу. Минулого року до цього переліку було додано тимчасово переміщених осіб, а також розширено коло питань, з яких правова допомога надається учасникам АТО. Цьогоріч таке право отримали постраждалі від домашнього насильства чи насильства за ознакою статі й усі без винятку діти, — зазначив міністр юстиції Павло Петренко.

Безоплатна правова допомога від держави передбачає: надання правової інформації, консультації і роз’яснення з правових питань, складання заяв і скарг, забезпечення доступу до інших правових послуг. Проте, як кажуть у самих центрах, цими рамками спеціалісти не обмежуються.

— Спілкування із клієнтом ми не починаємо із формальних критеріїв — визначення приналежності до категорій суб’єктів права на безоплатну вторинну правову допомогу. Ми починаємо із того, що з’ясовуємо, у чому полягає проблема людини, з якою вона прийшла до конкретного центру, і як саме ми можемо їй допомогти, — розповідає екс-директор Координаційного центру з надання правової допомоги Андрій Вишневський.

Так, наприклад, до Великолепетиського бюро правової допомоги Каховського місцевого центру звернулася молода мати щодо збільшення розміру аліментів. Юристи склали позовну заяву й успішно представи інтереси клієнтки в суді. Або у Павлоградському місцевому центрі спеціалісти допомогли жінці з інвалідністю першої групи, яка хотіла зняти з реєстрації особу, яка довгий час не проживає у її будинку. Адвокат допоміг скласти позовну заяву та направив її до суду першої інстанції.

У Мін’юсті кажуть, що у практиці центрів багато історій успішного захисту клієнтів, зокрема, у кримінальних провадженнях.

— Лише минулого року нашим захисникам вдалося домогтися виправдувальних вироків у 280 кримінальних провадженнях, — звітують у Мін’юсті.

Водночас Андрій Вишневський підкреслює, що не всім клієнтам потрібне саме представництво інтересів у суді. Часто це різні питання юридичного характеру, що вимагають фахової консультації.

Отримати юридичну допомогу громадяни можуть як за безкоштовним цілодобовим телефоном (0 800 213 103), так і особисто, звернувшись до найближчого центру.

Подальший розвиток

Система безоплатної правової допомоги розвивається далі. Торік активно поширювались виїзні прийоми громадян.

— За весь минулий рік наші мобільні консультаційні пункти здійснили понад 13 тисяч виїздів. Загалом упродовж 2016–2018 року таких виїзних прийомів громадян було проведено майже 31,5 тисячі. Завдяки цьому українці отримали правові консультації та роз’яснення фактично в себе вдома, — зазначив міністр юстиції Павло Петренко.

Крім цього, змінюється система контролю за функціонуванням системи. Так, 20 березня уряд підтримав ініціативу Мін’юсту щодо створення незалежної наглядової ради в системі безоплатної правової допомоги. До її функцій входитимуть безпосередній контроль, моніторинг, оцінка ефективності роботи центрів, а також пропозиції щодо бюджетування системи.

В уряді зауважують, що наглядова рада не матиме жодних політичних впливів і щороку презентуватиме оцінку роботи системи безоплатної правової допомоги.

— Робота цих центрів є дуже важливою для того, аби реалізувались і всі інші реформи, які вимагають більшої активності людей у відносинах з державою. Ця тема важлива для оцінки інтенсивності реформ в Україні, — наголошує керівник проекту «Український медіа-центр реформ» Тарас Качка.

Експерти погоджуються, що система безоплатної правової допомоги — приклад одного з наймасштабніших українських проектів, який допомагає утвердженню верховенства права в державі.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікавоБанк автоматично списує кошти з рахунку на погашення боргу. Що робити?
Яка відповідальність чекає на боржника за несплату комунальних послуг
Юристи Хмельниччини консультують, як стати власником земельної ділянки
Адвокати Хмельниччини консультують, як боротися з сусідами, що галасують після 22:00
Юристка з Хмельниччини розповіла, як діяти, коли банк безпідставно нараховує заборгованість
На Шепетівщині чоловік перерахував 20000 грн авансу, але трактор так і не отримав

Читайте у цій рубриціЯкі безоплатні послуги може отримати пацієнт без декларації з підозрою на COVID-19
Як оформити пенсію онлайн
В Україні скасують довідку про прописку до ID-картки
У Шепетівській ТГ вшанують полеглих у Другій світовій війні
Італієць приймав препарат Pfizer від хвороби Паркісона, а отримав несподіваний побічний ефект
Який розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям?