Шепетівський міськрайонний суд стане окружним

Шепетівський міськрайонний суд стане окружним

Вже сьогодні, 15 грудня, своє професійне свято відзначають служителі Феміди — працівники судової системи. Відтак, про зміни, буденні справи та інновації поговорили зі суддею-спікером Шепетівського міськрайонного суду Хмельницької області Аллою Цідик.

Шепетівський міськрайонний суд стане окружним

Які зміни чекають на Шепетівський міськрайонний суд у зв’язку зі створенням окружного?

— Шепетівський міськрайонний суд об’єднається з Полонським районним і стане Шепетівським окружним судом. Відразу слід зауважити, що реорганізація не матиме негативного ефекту для людей. Ми і надалі будемо забезпечувати кожному право на справедливий суд. Більше того, правосуддя для кожної особи стане більш доступне. До прикладу, наразі у Полонському працює 3-є суддів, з урахуванням того, що один із них є слідчим суддею, а, відтак, не може розглядати кримінальні справи. У суді при розгляді не утворюється колегія для розгляду кримінальних справ із особливо тяжких злочинів. Отож, таке кримінальне провадження передається до апеляційного, який скеровує справу до найбільш територіально наближеного — Шепетівського міськрайонного суду. На це витрачається чимало часу, що впливає на розумні строки розгляду справи. Очевидно, що при кількісному збільшенні складу (близько 12 суддів), буде утворено декілька колегій, які оперативно працюватимуть. Крім того, збільшення штату зменшить поточне навантаження, що, в свою чергу, надасть можливість розглядати усі справи швидше та більш якісніше.

Як впливає на судову систему децентралізація?

— Метою реорганізації судів, а саме їх укрупнення, є організаційна та фінансова оптимізація, для того, щоб забезпечити кращий доступ до правосуддя та більш ефективний розгляд справ. Об’єднуються декілька районів із одним центральним судом. Наприклад, у Хмельницькій області існує 21 суд, а стане — 9. Укрупнення, у нашому випадку, не означає, що людям доведеться їздити в інші населені пункти — громадяни, як зверталися в своєму районному центрі до суду, так і звертатимуться там. Технічні тонкощі має вирішити система «Електронний суд», завдяки якому учасники процесів мають змогу значно заощадити такі важливі ресурси, як час і гроші. Якщо ми говоримо про передачу повноважень та фінансів від державної влади якнайближче до людей — органам місцевого самоврядування, то слід зазначити, що така реформа відбувається паралельно, і безпосереднього впливу на судову систему немає. В основу цих реформ закладена одна ідея — наблизити владу до народу!

На скільки частіше, в порівнянні з минулими роками, громадяни звертаються до суду зі справами, на які раніше не звертали уваги?

— Слід зауважити, що громадяни завжди гостро реагують на порушення своїх прав і звертаються до відповідних органів за їх захистом. Проте мають місце випадки, коли люди не звертають увагу на помилки в правовстановлюючих документах (довідках, сертифікатах, актах, дипломах тощо). Якщо прізвище, ім’я, по батькові, місце і час народження особи, зазначені в документі, не збігаються з ім’ям, по батькові, прізвищем, місцем і часом народження цієї особи, вказаними у свідоцтві про народження або в паспорті, і організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення, слід звертатися до суду. У 2018 році до нашого суду надійшло та розглянуто 11 справ цієї категорії. Помилка (технічна описка) у правовстановлюючому документі або його втрата є перешкодою в реєстрації права власності, оформленні спадкових прав тощо. Назвемо конкретні приклади. У 1984 році заявнику видали диплом про здобуття професійно-технічної освіти. При видачі документа була допущена помилка у написанні його даних по батькові, замість «Мечиславович» (як у паспорті), зазначено «Мичеславович». Це стало перешкодою в підтвердженні трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах. Звісно, суд вирішив в короткі строки його заяву та встановив факт належності диплома. Бажано, щоб люди завчасно звертали увагу на неточності в документах, тобто не відкладайте проблему, а вирішуйте її.

Якщо справ побільшало, то як суддям вдається справлятися із такими навантаженнями?

— У штаті нашого суду працює 9 суддів, але на сьогоднішній день справи розподіляються на 4-х. Один колега пішов у відставку, в інших трьох закінчилися повноваження, ще в одного повноваження розглядати справи спливають у січні 2019 року. Безумовно, навантаження на одного суддю збільшено вдвічі. Судді самовідданні своїй роботі, живуть нею, виконують свої обов’язки сумлінно. Якщо є виробнича потреба, то працюємо без обіду і вихідних, у позаробочий час. Прогуляйтеся ввечері біля нашої будівлі, завжди побачите ввімкнуте світло в робочих кабінетах. Ми свідомо та добровільно пішли на такі обмеження. Судді досвідчені, правильно організовують робочий процес, ефективно планують свій час, мають високу стресостійкість, що дозволяє їм у будь-яких умовах виконувати поставлені завдання. У свою чергу, терпляче очікуємо поповнення в колективі.

Чи почастішали випадки, коли на лаві підсудних опиняються люди, які брали хабар та чи є серед них такі, які за свою пропозицію дати хабар відповідали перед Законом?

— За даними статистики кількість злочинів у сфері службової діяльності, в тому числі, одержання неправомірної вигоди службовою особою (ст. 368 КК України), або по народному «хабар», становить менше 1 %. Здебільшого переважають злочини проти власності (крадіжки, грабежі, розбої) та злочини проти життя і здоров’я (вбивства, тілесні ушкодження різного ступеня тяжкості). Кримінальні справи за обвинуваченням в одержанні неправомірної вигоди службовою особою або наданні неправомірної вигоди викликають суспільний інтерес, тому ми завжди готові звітувати перед суспільством про результати розгляду таких справ. Ви знаєте, що 31 жовтня наш суд затвердив угоду про визнання винуватості в одній з таких резонансних справ та призначив особі узгоджене покарання у виді штрафу. Ще дві справи цієї ж категорії перебувають на розгляді в нашому суді, тому з етичних міркувань ми не можемо їх обговорювати.

Розкажіть, чому вирішили обрати таку надзвичайно складу професію?

— Так, дійсно, щороку 15 грудня ми відзначаємо наше професійне свято — День працівників суду. Я працюю в судовій системі на різних посадах 15 років, вже здобула необхідні навички. Під час роботи на посаді помічника судді я усвідомила й оцінила всі «за» та «проти» вибору на користь своєї професії не з чужих слів, а з точки зору власних якостей. Мені завжди подобалося вирішувати спори інших людей, маю загострене відчуття справедливості. Розуміла, що бути суддею — це не лише професія, це — спосіб життя, величезна відповідальність, перебування під пильною увагою суспільства. Це обмеження у праві висловлюватися вільно, це постійний контроль за власною поведінкою не тільки у професійному, а й у повсякденному житті.

Чи впроваджуються інновації в колективі?

— Найбільшою нашою гордістю є відкритість. Це — запорука довіри до системи правосуддя в цілому. Саме тому в своїй роботі доводимо до відома громадян специфіку та зміст діяльності судових органів, роботу суду, систему документообігу в суді, процедуру розгляду справ, особливу увагу звертаємо на роз’яснення правил прийому громадян, процедуру приймання і розгляду їхніх звернень, заяв, скарг у суді та надання інформації. У суді для розвитку взаємодії та співпраці зі ЗМІ, іншими судами та громадськістю, у сфері комунікаційної та інформаційної діяльності суду працюють прес-секретар та суддя-спікер. Важливим аспектом відкритості суду є його тісна співпраця із засобами масової інформації та робота в мережі Інтернет на власному веб-сайті суду на порталі «Судова влада України». Крім того, для розвитку правової свідомості та правової культури молоді, суд систематично проводить ознайомчі екскурсії учням та педагогам загальноосвітніх шкіл міста Шепетівки та Шепетівського району, під час яких розповідаємо про роботу суддів та суду в загальному. З цією ж метою помічники суддів систематично проводять освітні семінари для учнів шкіл Шепетівщини на різноманітні теми, які цікаві школярам та безпосередньо пов’язані з роботою суду та здійсненням судочинства.

І, наостанок, Ваші побажання колегам із нагоди професійного свята.

— Вітаю з професійним святом — Днем працівника суду! Бажаю усім здоров’я, миру, успіхів, плідної праці в ім’я верховенства права, впевненості у завтрашньому дні!

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


1 коментар до статті «Шепетівський міськрайонний суд стане окружним»

 1. Голый Вася коментує:

  Я дико извиняюсь. Почему то вспомнилось, что в древней Персии судьи не брали взяток.

  Да, вот так вот – НЕ БРАЛИ!

  Потому что судейские стулья были оббиты человеческой кожей, от тех судей, которые были раньше, и брали. Сие очень подвигало действующего судью на честность и объективность.

  Кстати, а какие стулья в шепетовском суде?
  Надеюсь, там всё комфортно, в попу пружины не колют, и ничего не скрипит. Я рад за наших гигантов юриспруденции и спасителей нации от коррупции…


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності

Теґи публікації


Вам також може бути цікавоУ Шепетівці чоловік попросив знайомого здати телефон у ломбард — справа дійшла до суду
У Шепетівці чоловік побив незнайому неповнолітню дівчину, яка проходила поблизу нього
Шепетівчанка і славутчанин постануть перед судом за підкупити поліцейських
Хмельницька АЕС готова звернутися до суду через борги споживачів за її послуги
У Шепетівці поліцейські підготували святкову програму для дітей
Шепетівські поліцейські організовують свято для дітей

Читайте у цій рубриціВ Уряді повідомили яким буде тариф на електро­енер­гію з 1 серпня
«За» і «проти» легалізації медичного канабісу
В Україні 150000 дітей до 1 вересня отримають по 2000 грн від держави
У Шепетівці зростуть тарифи на тепло, вивіз сміття та лазню
Несплата аліментів на дитину: коли штраф, а коли обмеження волі
МОЗ визначатиме, які послуги зможуть надавати косметологи