Взимку в Шепетівці боржників можуть відключати від газопостачання

«Добро» на це для НАК «Нафтогаз України» дала Нацкомісія з регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП). Починаючи з 1 грудня, відповідно до умов Кодексу газотранспортних систем, НАК «Нафтогаз України» зможе доручати операторам ГРМ (облгазам) відключати тепломережі за борги. Відмова перекривати кран буде трактуватися регулятором не інакше як зловживання монопольним становищем.

Нафтогаз є єдиним оптовим постачальником газу для населення і тепломереж. За словами експертів, перш за все, новий порядок стосується котелень — саме їм повинні будуть припинити постачати паливо облгази за розпорядженням НАК за борги населення. Причому, в зоні ризику практично всі теплогенеруючі підприємства.

Підприємство, що надає послуги з централізованого теплопостачання у місті Шепетівці, має понад 50 мільйонів боргу за використаний газ для виробництва теплової енергії. Для отримання номінацій на газ ТОВ «Шепетівка Енергоінвест» має сплатити частину боргу — не менше 20 мільйонів гривень. Згаданий надавач послуг з централізованого теплопостачання на сьогодні не здійснив проплати, не уклав договору реструктуризації боргу. Тобто шепетівчани йдуть у зиму, наче на пороховій бочці.

Відкладати процес в довгий ящик газовий монополіст — НАК «Нафтогаз України» явно не збирається. Про це свідчить те, що НКРЕКП зобов’язала деяких операторів ГРМ — ПАТ «Харківгаз» — укласти договори на виконання робіт з припинення газопостачання. Іншими словами, якщо протягом трьох днів після отримання рішення Нафтогазу про відключення тепломережі не врегулюють відносини з монополістом, облгази будуть змушені припинити постачання палива.

Отож, нинішньої зими ситуація тільки погіршиться. Підвищення ціни на газ, менше субсидій, пеня за прострочення в платіжках з 1 січня 2019 року — все це ніяк не сприяє своєчасному погашенню заборгованостей.

Експерти не виключають, що погрозами відключення тепла людей і теплокомуненерго змушують закрити борги, накопичені за попередні періоди. Цілком імовірно, що для «залякування» НАК навіть дасть команду відключити пару-трійку споживачів, щоб переконати інших у серйозності своїх намірів.

І сподіватися тут простим українцям можна тільки на передвиборчі настрої влади. Масові відключення тепла після підвищення цін на газ точно не підуть на користь рейтингу. Втім, поки що від чиновників ніякої реакції не було.

Але експерти вважають, що з житловими будинками є нюанс. Згідно з положеннями закону «Про ЖКГ», Кодексу газотранспортної системи і т. д., постачальник має право обмежити споживачеві подачу газу, якщо той має борг. Схема дій наступна: Постачальник направляє претензію і попередження про майбутнє відключення. Якщо борг не гаситься, відрізає споживача від труби.

Однак, до житлових будинків цей механізм не застосовується, а НАК «Нафтогаз» ініціює укладення договорів із реструктуризації заборгованості.

«Відключення від опалення в зимовий період, по суті, є порушенням конституційних прав людини. Адже технічно перекрити тепло для окремих боржників неможливо, а провести масове відключення всього будинку за наявності заборгованості лише у пари абонентів постачальник не може — його просто завалять позовами від тих абонентів, у яких немає боргів. Іншими словами, законодавчо таке право у постачальника є, але на практиці його майже неможливо застосувати», — кажуть юристи Асоціації ОСББ «Розвиток самоврядування».

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності


Теґи публікації


Вам також може бути цікавоЧитайте у цій рубриці