Небезпечний борщівник скоро зацвіте на Шепетівщині

Наразі комунальні служби Шепетівщини скошують траву в парках, скверах, місцеві дачники на своїх присадибних ділянках. Однак не всім шепетівчанам відомо про шкоду, яку може завдати нашому організму декілька листків борщівника Сосновського.

Ось які цікаві факти про небезпечну рослину розповів Микола Шако, головний спеціаліст відділу карантину рослин ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області.

Що ж це за рослина така ?

— Батьківщиною рослини є Кавказ. Завезли його в Україну після Другої світової війни як силосну культуру, яка давала велику кількість зеленої маси з гектара. Також борщівник Сосновського є прекрасним медоносом. Водночас його сік — токсичний, здатний викликати важкі опіки.

Як може людина її вирізнити з поміж інших рослин?

— Борщівник Сосновського — багаторічна рослина родини зонтичних, виглядає, наче величезний кріп, і сягає 2–3 метрів заввишки, має товсте порожнисте стебло, великі перисті листки. Він легко пристосовується до будь-яких умов, йому не страшні ні заморозки, ні посухи, росте на будь-якому ґрунті. Насіння борщівника розноситься вітром і водою, а також будь-яким видом транспорту, людьми та тваринами. Борщівник можна помітити обабіч автомобільних та залізничних шляхів, узбіччями польових доріг, з’являється на сільськогосподарських угіддях, неорних землях, пустирях, сміттєзвалищах, присадибних і дачних ділянках, обочинах лісів, у парках, садах.

Розкажіть про наслідки необачного контакту людини з цією рослиною?

— Стебла, листя і квіти борщівника містять фуранокумарини. Ці речовини різко підвищують чутливість людського організму до ультрафіолетового випромінювання. Тобто, досить торкнутися до рослини чи її сік потрапить на відкриті ділянки тіла, а потім уражене місце виставити на сонце — і опік гарантований. Підступність борщівника в тому, що, на відміну від кропиви, яка жалить одразу, реакція в результаті опіку проявляється через кілька годин. Спочатку шкіра червоніє, потім виникають біль, набряк. З’являються пухирі, наповнені прозорою рідиною. Вони можуть збільшуватися кілька днів, захоплюючи все нові ділянки шкіри. Опіки, отримані від цієї рослини, глибокі, заживають повільно, залишаючи темні пігментні плями. При ураженні великої ділянки тіла людину морозить, нудить, підвищується температура. Борщівник Сосновського викликає й алергічні реакції. У хворих на астму він може спровокувати напад задухи.

Якщо борщівник настільки шкідливий, чому його досі не знищили?

— Великі і широкі листки борщівника розпускаються навесні раніше за інші рослини, затінюючи поверхню ґрунту, на якій після його заселення рослини інших видів більше не ростуть. Під борщівником зникає навіть деревна дернина, а восени, коли його листки в’януть, ґрунт під ним оголюється, зазнає змиву.

Одна рослина борщівника Сосновського дає 15–20 тисяч летючих насінин. Причому вони можуть прорости в ґрунті навіть через 10–12 років!

Що можна зробити, аби мінімізувати шкоду борщівника для оточуючих?

— Необхідно регулярно вживати заходів, щоб запобігти його поширенню. Це стосується систематичного скошування, зрізування товстих коренів на глибині 10–15 сантиметрів, випасання худоби (молоді листки поїдають вівці та корови). Найефективніший засіб боротьби — хімічний. При появі першої розетки рослину належить обробити гербіцидами суцільної дії, а саме — препаратами гліфосатної групи, наприклад, раундапом.Якщо ж упустили момент і рослина зацвіла, то скошену квітку (борщівник цвіте з липня і майже до вересня) обов’язково треба спалювати, бо насіння дозріває навіть тоді, коли він скошений.Якщо ж ви, знищуєте борщівник, пам’ятайте: потрібно одягнутися так, щоб максимально закрити тіло, а також рекомендую користуватися захисними окулярами та маскою для обличчя. У разі прямого контакту зі шкірою, промийте водою уражені ділянки тіла, а при виникненні опіків негайно звертайтеся до лікаря. Будьте обачливими та обережними!

Дякую за розмову.

Поділитися посиланням:
FacebookTelegramViberWhatsAppTwitter

Новини партнерів


2 коментарі до статті «Небезпечний борщівник скоро зацвіте на Шепетівщині»

  1. його треба знищувати поки не зацвів…і дуже обережно…МОЖНА ПОЛУЧИТИ ОПІКИ …

  2. сергій коментує:

    Його не треба знищувати, його треба розсіювати, нехай руйнує асфальт, пече в руки і в щоки офісний планктон, займає поля де отрути більше ніж чорнозему. Знищувати требе віруси які думають що вони вже стали Богами


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Я ознайомився/лася та погоджуюся з Правилами коментування та Політикою конфіденційності


Теґи публікації


Вам також може бути цікавоЧитайте у цій рубриці